Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała dotację w wysokości 150 tys. zł z przeznaczeniem na utworzenie Klubu Seniora w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dotację przekazał Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej. W ramach programu Senior+  w Kalwarii Zebrzydowskiej powstanie placówka Klub Seniora, miejsce to będzie dostępne dla seniorów.  

W ramach tego zadania Gmina Kalwaria Zebrzydowska dokona remontu budynku przy ul. Partyzantów, zostaną tam przeprowadzone prace remontowe, budynek zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, miejsce to zostanie wyposażone w niezbędny sprzęt.

Warto dodać, że Gmina Kalwaria Zebrzydowska uzyskała maksymalną kwotę dotacji, jaką można było pozyskać z rządowego programu Senior+ na utworzenie klubów dla seniorów, w którym można było otrzymać maksymalnie 150 tys. złotych dotacji. Projekt powstania Klubu Seniora w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie wynosił około 300 tys. zł, jak łatwo policzyć wkład Gminy to 50% całej inwestycji.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się dziś briefing prasowy z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej MUW Jacka Kowalczyka oraz dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie Marcina Kopcia. Tematem briefingu były programy „Maluch+”, „Senior+” i „Mama 4+” w Małopolsce.

Drugą częścią wydarzenia z udziałem ministra Stanisława Szweda było uroczyste wręczenie małopolskim samorządom promes w ramach programów „Maluch+” i „Senior+”.

W tegorocznej edycji programu „Senior+” w województwie małopolskim powstanie 19 placówek dla osób starszych, 3 domy i 16 klubów. W sumie przybędzie w regionie 480 nowych miejsc dla seniorów. Wszystkie te działania są elementem kompleksowej i konsekwentnie realizowanej polityki prorodzinnej – podsumował minister Stanisław Szwed.

Blisko 5,2 mln zł otrzymają samorządy z województwa małopolskiego w tym 2,9 mln na utworzenie i 2,3 mln na prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+. Pozwoli to utworzyć 480 nowych miejsc w Dziennych Domach i Klubach oraz dofinansować kolejne 1381 miejsc w placówkach już istniejących.

W sumie przybędzie w regionie 480 nowych miejsc dla seniorów.

W naszych działaniach przywiązujemy dużą wagę do stworzenia osobom starszym warunków do aktywnego, ciekawego i satysfakcjonującego życia po zakończeniu aktywności zawodowej, by nie czuły się wykluczone. Dzięki środkom z programu „Senior+” rozbudowywana jest sieć placówek, w których osoby starsze znajdują dedykowaną dla siebie ofertę zajęć edukacyjnych, sportowych, kulturalnych, obejmujących także aktywizację społeczną, rehabilitację i usługi socjalne – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W ramach programu dofinansowana może być z budżetu państwa również bieżąca działalność istniejących już placówek. Z tej formy wsparcia w woj. małopolskim  skorzysta 49 Domów i Klubów Senior+.  To ponad 2,3 mln zł na dofinansowanie 1381 miejsc.

W sumie w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+ samorządy z woj. małopolskiego otrzymają 5,2 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych.

W 2015 roku, po pierwszym roku działania programu Senior+, w woj. małopolskim funkcjonowało jedynie 8 placówek dla seniorów zapewniających 189 miejsc. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu samorządów do końca tego roku seniorzy w regionie będą mieli do dyspozycji w sumie 73 Dziennych Domów i Klubów z 1931 miejscami.

W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 placówek Senior+, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc. Natomiast tylko w ubiegłym roku było to 260 nowych Domów i Klubów dla seniorów. Z kolei środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 istniejących już placówek. Budżet programu w ubiegłym roku to 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano na tegoroczną edycję programu.

  • MKS

    W 1 lidze Juniorów w derbach MKS Kalwarianka – Skawa Wadowice 3-2 (2-1) samobójcza 22 , Gerard Tymoszuk 42 , Krzysztof Kotyrba 86 – 45 , 48 . W 77 minucie Kacper Ramenda broni karnego! We wtorek mecz zaległy MKS Kalwarianka – TS Hejnał Kęty godzina 17 , górne boisko .

  • MKS

    12 czerwca o 17 Finał Pucharu Polski MZPN na stadionie MKS Kalwarianki o 40 tysięcy zagrają Hutnik Kraków / Orkan Szczyrzyc – Orzeł Ryczów / Tarnovia Tarnów