Wczoraj w Wadowicach 194 osoby zostały potencjalnymi Dawcami szpiku i komórek macierzystych, wadowiczanie po raz kolejny z wielkim sercem odpowiedzieli na apel o pomoc, teraz kolej na Kalwarie, u nas akcja już w najbliższą niedzielę 28 czerwca.

Trzy miesiące przygotowań i intensywnej kampanii informacyjnej przyniosły efekty, a mieszkańcy Wadowic po raz kolejny z wielkim sercem odpowiedzieli na apel o pomoc i tym samym dali szanse na życie kolejnym 194 osobom.

Wczoraj o godz. 10:00 na Wadowickim Rynku ruszyła akcja pozyskiwania dawców szpiku, przez rynek przewinęło się też sporo osób bowiem odbywał się tam Małopolski Festiwal Smaku, niezłomni wolontariusze zapatrzeni w ulotki i balony zachęcali do udziału, a przy 12 stanowiskach w ciągu następnych 6 godzin, praktycznie nie było wolnych miejsc i tym sposobem kolejna akcja zakończyła się sukcesem – zarejestrowały się 194 osoby.

Rejestracja polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, uzupełnieniu ankiety oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnie przygotowanych pałeczek. Po około trzech miesiącach pobrany w ten sposób materiał trafi do bazy dawców.

O dawstwie szpiku w naszym powiecie głośno zaczęto mówić tak naprawdę rok temu, za sprawą Franciszka Sarapaty, to on zapoczątkował „Dni Dawcy Szpiku dla Lili i Innych” właśnie to hasło w ubiegłym roku poruszyło prawie półtora tysiąca ludzi.

Wczoraj też miała miejsce bardzo wzruszająca chwila dla głównego organizatora Dni Dawcy Szpiku,  z rąk Lili Fila Franciszek Sarapata otrzymał podziękowanie z Fundacji DKMS  za wkład pracy w ostatnim roku i propagowanie dawstwa.

Ten moment najmocniej wzruszył głównego organizatora akcji ale też wszystkich którzy angażują się w tę akcję pomocy wolontariuszy i dawców oni też mają w tym swoją cegiełkę. Ubiegłoroczna akcja z Wadowic i Jaroszowic została wyróżniona przez Fundację DKMS, która prowadzi podobne akcje w całej Polsce.

Chciałbym tylko, albo aż powiedzieć wszystkim i każdemu z osobno serdecznie dziękuje. Zarówno zarejestrowanym, wolontariuszom, zachęcającym do rejestracji i osobom które wspomogły w jakikolwiek sposób naszą wspólną akcje. Jeszcze raz dziękuje. Nie liczyłem, że ta akcja rejestracyjna będzie tak niesamowita i udana. Każda kolejna szansa na życie jest bezcenna do osób chorych na nowotwory krwi – mówi Franciszek Sarapata główny organizator akcji

Wolontariusze dodają też, że jak pokazuje życie nigdy nie wiadomo kto kiedy będzie mógł uratować życie swojemu bliźniakowi genetycznemu. Dlatego też nie poprzestają na szukaniu kolejnych dawców.

W przyszłą niedzielę 28 czerwca Dni Dawcy Szpiku zostaną zorganizowanie w Kalwarii Zebrzydowskiej, rejestrować się będzie można od 10:00 do 17:00 na planu przed kościołem parafialnym, już dziś zachęcamy do udziału w tej akcji, pokażmy, że mieszkańcy też potrafią pomagać potrzebującym.