Rok 2020, jest szczególnym czasem dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska. To rok wielkich rocznic: 400. rocznica śmierci fundatora „Polskiej Jerozolimy” i Kalwarii Zebrzydowskiej, 100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. W tym roku będziemy świętować 100 lecie „Bitwy Warszawskiej” oraz 30-lecie samorządności. Urząd Miasta w 2020 roku przygotował szereg wydarzeń przypominających te ważne dla nas rocznice.

2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego

17 czerwca mija 400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego. W 2020 roku, przypomnimy postać Mikołaja Zebrzydowskiego poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń, inicjatyw oraz konkursów. By uczcić tak ważny jubileusz planujemy organizację koncertów, imprez sportowych, spotkań z mieszkańcami.

Województwo Małopolskie przyznało Gminie Kalwaria Zebrzydowska wsparcie finansowe w wysokości 50 tys. zł z przeznaczeniem na realizację projektów „2020  rok Mikołaja Zebrzydowskiego”. Zostaną zrealizowane bardzo ważne przedsięwzięcia: wydana zostanie monografia Mikołaja Zebrzydowskiego. Przygotowany zostanie film dokumentalny „Polska Jerozolima”, w którym główną postacią będzie Mikołaj Zebrzydowski. Wybijemy też medal – kopię z 1601 roku. 17 czerwca zorganizujemy Galę Jubileuszową nawiązującą  do postaci fundatora  miasta.

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

W   związku z jubileuszem 100-lecia urodzin Świętego Jana Pawła II Gmina Kalwaria Zebrzydowska chce przypomnieć postać znanego Polaka i oddać mu należyty hołd. Święty Jan Paweł II to osoba, która najmocniej rozsławiła  Kalwarię Zebrzydowską, i dzięki któremu możemy dziś mówić, że nasze miasto jest sercem duchowym i religijnym Województwa Małopolskiego i Archidiecezji Krakowskiej.

Na dzień  25 czerwca 2020 r w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym zaplanowany został Koncert „W  hołdzie   Ojczyźnie  i  Pani Kalwaryjskiej”. Będzie to wyjątkowy koncert poświęcony Matce Boskiej Kalwaryjskiej, Świętemu Janowi Pawłowi II i Mikołajowi Zebrzydowskiemu. Wydarzenie to będzie transmitowane na żywo w ogólnopolskiej TRWAM, a zapis koncertu zapisany i dystrybuowany na płytach DVD.

Koncert wypełniony będzie utworami często premierowymi, opisującymi historię miasta i jego pątniczy i religijny charakter. Rozpocznie   się   od   Apelu   Jasnogórskiego   i   modlitwy   przed   Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Patronat nad Koncertem objął Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski. Przedsięwzięcie jest organizowane wspólnie z Klasztorem OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaria Zebrzydowska pragnie przygotować prezent dla Jana Pawła II. Będzie też współorganizatorem Dni Papieskich.

Piknik Mundurowy

W dniu 31 maja 2020 roku na terenie stadionu MKS „KALWARIANKA” Gmina Kalwaria Zebrzydowska organizuje „PIKNIK MUNDUROWY”, mający na celu krzewienie   zachowań   patriotycznych   i wpajanie   szacunku   do   symboli narodowych  jakimi są flaga i godło Polski.

W czasie pikniku chcemy przypomnieć 100. rocznicę   „Cudu nad Wisłą”. Bitwę, która była   jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii Polskiego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r.

Organizację pikniku wojskowego chcemy połączyć   z   upamiętnieniem postaci Mikołaja Zebrzydowskiego. W  latach swojego życia zajmował pozycję – Marszałka  Wielkiego Koronnego, którą  można porównać do obecnej  funkcji  Ministra Obrony Narodowej.

W trakcie „Pikniku   Mundurowego” zostanie zaprezentowany sprzęt  wojskowy różnych formacji wojsk, zaprezentują się formacje mundurowe z Województwa Małopolskiego. Piknik uświetnią swoim występem najlepsze Polskie Orkiestry Wojskowe. Świętowanie rozpoczniemy Uroczystą Mszą  Świętą w Sanktuarium Kalwaryjskim.

30 lecie samorządu

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wybory samorządowe w III Rzeczypospolitej. Przypomnimy  tamte wydarzenia.

6 czerwca 2020 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizujemy  obchody jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą dziękczynną, następnie do Sali Widowiskowej CKSiT zaprosimy samorządowców z terenu gminy, którzy w minionych latach pracowali na rzecz lokalnej społeczności. Spotkanie, będzie okazją do podsumowania ostatnich lat w samorządzie i złożenia podziękowań wszystkim zasłużonym osobom.

To nie wszystkie wydarzenia i ważne Jubileusze, które będziemy świętować w bieżącym roku. Nie zapomnimy o Jubileuszu 140-lecia założenia OSP Kalwaria Zebrzydowska, 70. rocznicy śmierci Wojciecha Weissa. W Kalwarii Zebrzydowskiej będą miały miejsce również ogólnopolskie zawody szermierzy i karateków. Odbędzie się Zlot Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Zorganizowane zostaną Dni Papieskie, a sympatycy kolarstwa na gminnych drogach będą mogli dopingować najlepszych kolarzy. Wydamy też publikację prof. Andrzeja Nowakowskiego „Tragedia Barwałdzka”.

 

 

Wydarzenia związane  z „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego” 

17 lutego 2020 r.

Warsztaty dotyczące życia i działalności Mikołaja Zebrzydowskiego w Klasztorze OO. Bernardynów

Marzec – Maj

Konkursy dla dzieci i młodzieży z okazji 400-lecia śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego

– Szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Ilustracje do legendy o Mikołaju Zebrzydowskim-Sen Wojewody”. Organizator ZS nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego. Termin: marzec – kwiecień.

– Konkurs poetycki na wiersz o patronie szkoły „Zebrzydowskie inspiracje” dla rodziców i absolwentów Szkoły. Organizator ZS nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego. Termin: marzec – kwiecień.

– Gminny Konkurs plastyczny „Mój lapbook o Mikołaju Zebrzydowskim” dla uczniów IV-VI i VII-VIII

– Regionalny Konkurs Wiedzy „O życiu i działalności Mikołaja Zebrzydowskiego” na poziome szkół podstawowych klasy VII-VIII oraz szkół średnich. Organizator ZSPiO Kalwaria Zebrzydowska. Termin: 21.05.2020 r.

15 czerwca 2020

Msza święta na Wawelu

17 czerwca 2020

Gala Jubileuszowa Mikołaja Zebrzydowskiego

19 czerwca 2020

Sympozjum – „Mikołaj Zebrzydowski”

Sanktuarium Kalwaryjskie

25 czerwca 2020

Koncert „W hołdzie Ojczyźnie i Pani Kalwaryjskiej” – koncert dedykowany Janowi Pawłowi II i Mikołajowi Zebrzydowskiemu

Bazylika Matki Bożej Anielskiej OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Październik 2020

Prezentacja „Monografia Mikołaja Zebrzydowskiego”

 

Inne wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Gminę Kalwaria Zebrzydowska do czerwca 2020 r.

28 lutego 2020 r.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Emisja filmu „Siostra Izabela”  w Sali widowiskowej CKSiT

29 lutego i 1 marca 2020

Turniej Szermierki „Puchar Miasta Kalwaria Zebrzydowska”

Hala Sportowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

27 – 29 marzec 2020

Seminarium Karate – Mistrz Hasuto Royama pod patronatem Burmistrza Miasta

Hala Sportowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

8 Maj 2020

Prezentacja, wznowienie publikacji  „Tragedia Barwałdzka”

Miejsce prezentacji: Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej

17 maj 2020 roku

100 km na 100 lecie urodzin Jana Pawła II

Rowerowa Akademia

17– 30 maj 2020

DNI PAPIESKIE – Parafialny Klub Sportowy Święty Józef

Organizator: PKS św. Józef

23 maja 2020

Zlot Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół”

Msza święta w Bazylice Kalwaryjskiej

Zlot – Hala Sportowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

31 maja 2020

„Piknik Mundurowy”

Stadion MKS Kalwarianka

6 czerwca 2020

Dzień Samorządowca

Sala Widowiskowa CKSiT

20-21 czerwca DNI KALWARII

Stadion MKS Kalwarianka

25 czerwca 2020

Koncert „W hołdzie Ojczyźnie i Pani Kalwaryjskiej” – koncert dedykowany Janowi Pawłowi II i Mikołajowi Zebrzydowskiemu

Bazylika Anielska OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

26 czerwca 2020

Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

11 lipca  2020

Tour de  Polonge

 

 • MKS

  3.10 godzina 10 MLM MKS Kalwarianka – Cracovia Kraków

 • MKS

  4.10 . godzina 10 Wadowicka Liga Trampkarzy MKS Kalwarianka – Beskid Andrychów

 • MKS

  27 września o godzinie 14 Wadowicka liga juniorów młodszych MKS Kalwarianka – Beskid Andrychów

 • MKS

  19 września sobota 10 MLM grupa mistrzowska MKS Kalwarianka – AS Progres Kraków ( faworyci do podium rozgrywek )

 • MKS

  12 września sobota 10 MLM grupa mistrzowska Sandecja Nowy Sącz – MKS Kalwarianka ( mecz o wszystko , zwycięzca jest w grze o utrzymanie )

 • MKS

  6 września niedziela 10 MKS Kalwarianka – KS Chełmek ( mecz o awans do Małopolskiej Ligi Trampkarzy ) zwycięzca ma spore szansę , remis stawia w uprzywilejowanej sytuacji gospodarzy na półmetku rozgrywek

 • MKS

  5 września godzina 11 MLM grupa mistrzowska MKS Kalwarianka – Tarnovia Tarnów

 • MKS

  26 sierpnia 17.45 MLM grupa mistrzowska MKS Cracovia Kraków – MKS Kalwarianka

 • muki

  W weekend mecze i w IV Lidze lider tabeli Beskid w roli faworyta przystapi do spotkania w Chelmku.Pauzuje za to Ryczow.W V Lidze derby powiatu i Kalwarianka bedzie duzym faworytem w starciu ze slaba Sosnowianka, natomiast beniaminek z Przytkowic czeka trudne zadanie bo wyjazd do Kęt.W A klasie lider Targanice zmierza sie ze Skawinkami,a do Wadowic przyjezdza Inwald i gospodarze obu meczow beda faworytami.W B klasie wydarzenie kolejki w Kleczy wicelider Iskra podejmuje Brody i trudno wskazac tutaj faworyta.Ponadto Zaskawianka ma wyjazd trudny do Grodziska.

 • muki

  Nastepna kolejka i tak w IV Lidze Ryczow w roli faworyta przystapi do meczu z Puszcza,a Beskid do meczu z Kocmyrzowem.W V Lidze bardzo trudne zadanie czeka beniaminka z Przytkowic ktory zagra z mocnym kandydatem do awansu Bialka,natomiast Kalwarianka bedzie faworytem w wyjazdowym spotkaniu w Byczynie.Sosnowianka tak samo bedzie miala ciezko z Wiktoria Jaworzno.W A klasie Wadowice beda faworytem w Spytkowicach,Chocznia jedzie do Roczyn,a Inwald z Budzowem.

 • MKS

  Czas na opinię niezależnego i obiektywnego portalu ! Spotkanie derbowe stało na wyrównanym poziomie , w takich spotkaniach o wyniku decyduje otwarcie spotkania , potem goście z Przytkowic nie wykorzystali stuprocentowej sytuacji , po przerwie mieli wolnego , dali się skontrować i wynik został ustalony. Kontrowersje , rzut karny jest wtedy kiedy jest 100% a nie 50/50 . Prognoza ; obydwie ekipy są w grze o utrzymanie.

 • MKS

  19 sierpnia 1/4 PP OZPN Wadowice godzina 17.30 MKS Kalwarianka – Beskid Andrychów ( potęga czwartoligowa , najlepszy klub w powiecie )

 • MKS

  22 SIERPNIA GODZINA 11 MLM GRUPA MISTRZOWSKA MKS Kalwarianka – Okocimski Brzesko

 • MKS

  12 sierpnia godzina 17 start MLM grupa mistrzowska MKS Kalwarianka – Dunajec Nowy Sącz ( wicemistrz poprzedniego sezonu )

 • MKS

  8 sierpnia o godzinie 17 start 5 ligi Chrzanowskiej i na inaugurację hit zasłużonych firm . Hejnał Kęty- MKS Kalwarianka !

 • MKS

  Środa 29 lipca o 17 MLM MKS Kalwarianka – Garbarnia Kraków .

 • MKS

  Sobota 25 lipca o godzinie 10 MLM MKS Kalwarianka – AS Progres Andrychów

 • MKS

  Środa 22 lipca o godzinie 17 Finał PP MZPN na stadionie MKS Kalwarianki zagra KS Wieczysta Kraków w składzie Michał Miśkiewicz ( AC Milan , Wisła Kraków ) , Piotr Madejski były reprezentant Polski i wielu piłkarzy ze szczebla centralnego , a na trybunach Sławomir Peszko wybitny reprezentant Polski , który nie może grać z przyczyn proceduralnych kontra trzecioligowe Podhale Nowy Targ . Zwycięzca zagra w 1/32 PP 15 sierpnia z klubami między innymi z Ekstraklasy i zagranie 50 tysięcy a finalista 15 tysięcy!

 • MKS

  Sobota 10.30 na stadionie MKS Kalwarianki zagra uczestnik Europejskich Pucharów , drugoligowy Hutnik Kraków kontra druga siła Podbeskidzia Rekord Bielsko Biała.

 • muki

  W pierwszy weekend sierpnia rozpocznie się sezon w poszerzone A –
  Klasie, a dwa tygodnie później wystartują rozgrywki w trzech grupach B –
  Klasy. W tym roku nie będzie C Klasy. Tak wyglądają plany na
  rozpoczęcie sezonu w amatorskich lokalnych ligach piłki nożnej.

  Klasa A:
  Jałowiec Stryszawa, Orzeł Wieprz,
  Huragan Inwałd, Znicz Sułkowice, Burza Roczyny, Strzelec Budzów,
  Nadwiślanka Brzeźnica, Halniak Targanice, Leńcze, Naroże Juszczyn, Skawa
  Wadowice
  Dąb Paszkówka, Wisła Łączany, Żuraw Krzeszów, Korona
  Skawinki, Błyskawica Marcówka, BCS Zawoja, Olimpia Chocznia, Astra
  Spytkowice.

  Klasa B, grupa I:
  Chełm Stryszów, Lachy
  Lachowice, Bystra, Huragan Skawica, Żarek Stronie, Dąb Sidzina,
  Tarnawianka Tarnawa, Grom Grzechynia, Świt Osielec, Spartak Skawce,
  Zryw Lanckorona, Olimpia Zebrzydowice

  Klasa B, grupa II:
  Iskra Klecza, Skawa
  Jaroszowice, Jubilat Izdebnik, Stanisławianka Stanisław, Cedron Brody,
  Relaks Wysoka, Przełęcz Kossowa, Victoria Półwieś, Jastrzębianka
  Jastrzębia, Żarek Barwałd, Płomień Sosnowice, Sokół Chrząstowice, Czarni
  Koziniec

  Klasa B, grupa III:
  Wikliniarz Woźniki, Orzeł
  Radocza, Amator Babica, Dąb Tomice, Gronie Zagórnik, Gród Grodzisko,
  Zaskawianka Wadowice, Leskowiec Rzyki, Łysa Góra Zawadka, Sokół
  Frydrychowice, Skawa Witanowice, Borowik Bachowice.Kto do awansu ma ktos typy?

 • MKS

  12 sierpnia start MLM grupy mistrzowskiej i na inaugurację MKS Kalwarianka – Dunajec Nowy Sącz ( wicemistrz poprzedniego sezonu ) .

 • MKS

  Krzysztof Wądrzyk trenerem MKS Kalwarianki !

 • MKS

  8 sierpnia start 5 ligi Chrzanowskiej i na inaugurację hit zasłużonych firm TS Hejnał Kęty – MKS Kalwarianka .

 • MKS

  12 sierpnia start MLM grupy mistrzowskiej w składzie ; MKS Kalwarianka , Wisła Kraków , Cracovia , Sandecja Nowy Sącz , Dunajec Nowy Sącz , Tarnovia Tarnów , Okocimski Brzesko , AS Progres Kraków .

 • muki

  Garbarz Zembrzyce zmienil zdanie i beda grac w 5 lidze.Niewiadomo co z Babicami.Z czwartej Ligi wycofaly sie rezerwa Wisly Krakow,Czarni Staniatki i Skawina.Reszta ma zamiar grac w nowym sezonie.

 • MKS

  MKS Kalwarianka ( MLM ) – Skawa Wadowice sobota 11

 • MKS

  Puszcza Niepołomice ( MLJM) – MKS Kalwarianka (JM) w czwartek o 18

 • MKS

  Do rozgrywek 5 ligi nie zgłosiły się ekipy Arki Babice i Garbarza Zembrzyce .

 • MKS

  MKS Kalwarianka – Górki Myślenice sobota o 17 !

 • MKS

  Nigdy w życiu , w TVP Info to pracuje chamska hołota Kaczyńskiego .

 • przygotowująca się, ale raczej do matury XD cracovia owszem, ale rocznik 2002 czyli CLJ, więc jak się nie wie to się nie pisze, a jak się wie i mimo to pisze się co innego, to składać CV do TVP Info, tam takich z pocałowaniem ręki przyjmują

 • MKS

  Sobota 13 czerwca o godzinie 15 MKS Kalwarianka – Cracovia Kraków ( przygotowująca się do baraży o 3 ligę )

 • MKS

  Prezes MZPN Ryszard Niemiec wobec poluzowania obostrzeń decyzje o wznowieniu lub zakończenia rozgrywek w Małopolsce podejmie 28 maja !

 • kibic

  z B klas awansują po 2 ekipy.

 • MKS

  Zgłoszenia do nowych rozgrywek do 20 czerwca

 • muki

  Najwiecej na pandemi zyskaja druzyny ktore liderowaly po jesieni,oraz te ktore zajmowaly miejsca spadkowe od czwartej Ligi az do C klasy.Sosnowianka ma wielkie szczescie po raz ktorys,ostatnio w 2019 roku wycofanie z piatej Ligi Iskry Klecza i Wysokiej sprawilo,iz utrzymali sie w cudowny sposob.Awans z A klasy wywalczyl Sokol Przytkowice.Z czwartej Ligi awans Jaskowice,z piatej Chelmek,z B klasy Budzow i Chocznia,z C klasy Lanckorona.Szkoda tylko pilki noznej,a co jesli nowy sezon tez storpeduje pandemia.

 • MKS

  MKS Kalwarianka gratuluje awansu ekipie KS Chełmek awansu do 4 ligi , w nowym sezonie klasa okręgowa 18- zespołowa

 • muki

  Minimalna Szansa zeby dograc to wszystko do konca sezonu.W tak niskich Ligach nikt nie wykupi testow na koronawirusa dlapilkarzy i dla sztabu.Prawdopodobnie uznaja tabele taka jaka byla przed pandemia i uznaja ze jedna druzyna awansuje Lige wyzej i nikt mialby nie spasc Lige nizej

 • MKS

  Ostateczna decyzja co do niższych lig zapadnie po weekendzie majowym.

 • MKS

  Każda liga od 4 ligi w dół ma być podzielona na grupę mistrzowską i spadkową i od połowy Maja dograne mają być 7 meczy w swoich grupach i wyłonią mistrza oraz spadkowiczów. Granie co trzy dni całej ligi nie wchodzi w grę bo to nie zawodowcy. Taki pomysł jest forsowany na Śląsku i w Małopolsce . PZPN w piątek to ogłosi.

 • muki

  Na dzis dzien sezon jest zawieszony do konca kwietnia,a co bedzie dalej to zalezy, czy pandemia zacznie znikac i decyzje leza w kwesti Pzpn.Jesli pandemia zacznie malec,to moze od polowy Maja,albo w Czerwcu ruszy czwarta,piata Liga,A klasy,B klasy i C klasa.A jesli pandemia nie minie,to mowi sie ze utrzymaja miejsca druzyn w tabeli takie jakie byly po jesieni.

 • panda

  Co z tym sezonem czy bedą mecze ?

 • muki

  Mecze odwolane przez Koronawirusa.Cala kolejka.

 • MKS

  Sobota 14 wszyscy na mecz MKS Kalwarianka – Gorzów , spotkanie z gatunku o 6 punktów !

 • MKS

  MKS Kalwarianka gratuluje zdobycia Pucharu Polski Victorii Jaworzno na szczeblu podokręgu po pokonaniu MKS Trzebini w rzutach karnych

 • MKS

  21 marca start grupy mistrzowskiej Małopolskiej Ligi Młodzika o godzinie 10 Dunajec Nowy Sącz ( wicemistrz poprzednich rozgrywek , poniósł tylko dwie porażki , stracił najmniej goli w lidze 9 ! ) – MKS Kalwarianka

 • MKS

  14 marca o godzinie 14 na inaugurację MKS Kalwarianka – Gorzów