Rok 2020, jest szczególnym czasem dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska. To rok wielkich rocznic: 400. rocznica śmierci fundatora „Polskiej Jerozolimy” i Kalwarii Zebrzydowskiej, 100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. W tym roku będziemy świętować 100 lecie „Bitwy Warszawskiej” oraz 30-lecie samorządności. Urząd Miasta w 2020 roku przygotował szereg wydarzeń przypominających te ważne dla nas rocznice.

2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego

17 czerwca mija 400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego. W 2020 roku, przypomnimy postać Mikołaja Zebrzydowskiego poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń, inicjatyw oraz konkursów. By uczcić tak ważny jubileusz planujemy organizację koncertów, imprez sportowych, spotkań z mieszkańcami.

Województwo Małopolskie przyznało Gminie Kalwaria Zebrzydowska wsparcie finansowe w wysokości 50 tys. zł z przeznaczeniem na realizację projektów „2020  rok Mikołaja Zebrzydowskiego”. Zostaną zrealizowane bardzo ważne przedsięwzięcia: wydana zostanie monografia Mikołaja Zebrzydowskiego. Przygotowany zostanie film dokumentalny „Polska Jerozolima”, w którym główną postacią będzie Mikołaj Zebrzydowski. Wybijemy też medal – kopię z 1601 roku. 17 czerwca zorganizujemy Galę Jubileuszową nawiązującą  do postaci fundatora  miasta.

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

W   związku z jubileuszem 100-lecia urodzin Świętego Jana Pawła II Gmina Kalwaria Zebrzydowska chce przypomnieć postać znanego Polaka i oddać mu należyty hołd. Święty Jan Paweł II to osoba, która najmocniej rozsławiła  Kalwarię Zebrzydowską, i dzięki któremu możemy dziś mówić, że nasze miasto jest sercem duchowym i religijnym Województwa Małopolskiego i Archidiecezji Krakowskiej.

Na dzień  25 czerwca 2020 r w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym zaplanowany został Koncert „W  hołdzie   Ojczyźnie  i  Pani Kalwaryjskiej”. Będzie to wyjątkowy koncert poświęcony Matce Boskiej Kalwaryjskiej, Świętemu Janowi Pawłowi II i Mikołajowi Zebrzydowskiemu. Wydarzenie to będzie transmitowane na żywo w ogólnopolskiej TRWAM, a zapis koncertu zapisany i dystrybuowany na płytach DVD.

Koncert wypełniony będzie utworami często premierowymi, opisującymi historię miasta i jego pątniczy i religijny charakter. Rozpocznie   się   od   Apelu   Jasnogórskiego   i   modlitwy   przed   Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Patronat nad Koncertem objął Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski. Przedsięwzięcie jest organizowane wspólnie z Klasztorem OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaria Zebrzydowska pragnie przygotować prezent dla Jana Pawła II. Będzie też współorganizatorem Dni Papieskich.

Piknik Mundurowy

W dniu 31 maja 2020 roku na terenie stadionu MKS „KALWARIANKA” Gmina Kalwaria Zebrzydowska organizuje „PIKNIK MUNDUROWY”, mający na celu krzewienie   zachowań   patriotycznych   i wpajanie   szacunku   do   symboli narodowych  jakimi są flaga i godło Polski.

W czasie pikniku chcemy przypomnieć 100. rocznicę   „Cudu nad Wisłą”. Bitwę, która była   jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii Polskiego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r.

Organizację pikniku wojskowego chcemy połączyć   z   upamiętnieniem postaci Mikołaja Zebrzydowskiego. W  latach swojego życia zajmował pozycję – Marszałka  Wielkiego Koronnego, którą  można porównać do obecnej  funkcji  Ministra Obrony Narodowej.

W trakcie „Pikniku   Mundurowego” zostanie zaprezentowany sprzęt  wojskowy różnych formacji wojsk, zaprezentują się formacje mundurowe z Województwa Małopolskiego. Piknik uświetnią swoim występem najlepsze Polskie Orkiestry Wojskowe. Świętowanie rozpoczniemy Uroczystą Mszą  Świętą w Sanktuarium Kalwaryjskim.

30 lecie samorządu

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wybory samorządowe w III Rzeczypospolitej. Przypomnimy  tamte wydarzenia.

6 czerwca 2020 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizujemy  obchody jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą dziękczynną, następnie do Sali Widowiskowej CKSiT zaprosimy samorządowców z terenu gminy, którzy w minionych latach pracowali na rzecz lokalnej społeczności. Spotkanie, będzie okazją do podsumowania ostatnich lat w samorządzie i złożenia podziękowań wszystkim zasłużonym osobom.

To nie wszystkie wydarzenia i ważne Jubileusze, które będziemy świętować w bieżącym roku. Nie zapomnimy o Jubileuszu 140-lecia założenia OSP Kalwaria Zebrzydowska, 70. rocznicy śmierci Wojciecha Weissa. W Kalwarii Zebrzydowskiej będą miały miejsce również ogólnopolskie zawody szermierzy i karateków. Odbędzie się Zlot Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Zorganizowane zostaną Dni Papieskie, a sympatycy kolarstwa na gminnych drogach będą mogli dopingować najlepszych kolarzy. Wydamy też publikację prof. Andrzeja Nowakowskiego „Tragedia Barwałdzka”.

 

 

Wydarzenia związane  z „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego” 

17 lutego 2020 r.

Warsztaty dotyczące życia i działalności Mikołaja Zebrzydowskiego w Klasztorze OO. Bernardynów

Marzec – Maj

Konkursy dla dzieci i młodzieży z okazji 400-lecia śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego

– Szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Ilustracje do legendy o Mikołaju Zebrzydowskim-Sen Wojewody”. Organizator ZS nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego. Termin: marzec – kwiecień.

– Konkurs poetycki na wiersz o patronie szkoły „Zebrzydowskie inspiracje” dla rodziców i absolwentów Szkoły. Organizator ZS nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego. Termin: marzec – kwiecień.

– Gminny Konkurs plastyczny „Mój lapbook o Mikołaju Zebrzydowskim” dla uczniów IV-VI i VII-VIII

– Regionalny Konkurs Wiedzy „O życiu i działalności Mikołaja Zebrzydowskiego” na poziome szkół podstawowych klasy VII-VIII oraz szkół średnich. Organizator ZSPiO Kalwaria Zebrzydowska. Termin: 21.05.2020 r.

15 czerwca 2020

Msza święta na Wawelu

17 czerwca 2020

Gala Jubileuszowa Mikołaja Zebrzydowskiego

19 czerwca 2020

Sympozjum – „Mikołaj Zebrzydowski”

Sanktuarium Kalwaryjskie

25 czerwca 2020

Koncert „W hołdzie Ojczyźnie i Pani Kalwaryjskiej” – koncert dedykowany Janowi Pawłowi II i Mikołajowi Zebrzydowskiemu

Bazylika Matki Bożej Anielskiej OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Październik 2020

Prezentacja „Monografia Mikołaja Zebrzydowskiego”

 

Inne wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Gminę Kalwaria Zebrzydowska do czerwca 2020 r.

28 lutego 2020 r.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Emisja filmu „Siostra Izabela”  w Sali widowiskowej CKSiT

29 lutego i 1 marca 2020

Turniej Szermierki „Puchar Miasta Kalwaria Zebrzydowska”

Hala Sportowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

27 – 29 marzec 2020

Seminarium Karate – Mistrz Hasuto Royama pod patronatem Burmistrza Miasta

Hala Sportowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

8 Maj 2020

Prezentacja, wznowienie publikacji  „Tragedia Barwałdzka”

Miejsce prezentacji: Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej

17 maj 2020 roku

100 km na 100 lecie urodzin Jana Pawła II

Rowerowa Akademia

17– 30 maj 2020

DNI PAPIESKIE – Parafialny Klub Sportowy Święty Józef

Organizator: PKS św. Józef

23 maja 2020

Zlot Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół”

Msza święta w Bazylice Kalwaryjskiej

Zlot – Hala Sportowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

31 maja 2020

„Piknik Mundurowy”

Stadion MKS Kalwarianka

6 czerwca 2020

Dzień Samorządowca

Sala Widowiskowa CKSiT

20-21 czerwca DNI KALWARII

Stadion MKS Kalwarianka

25 czerwca 2020

Koncert „W hołdzie Ojczyźnie i Pani Kalwaryjskiej” – koncert dedykowany Janowi Pawłowi II i Mikołajowi Zebrzydowskiemu

Bazylika Anielska OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

26 czerwca 2020

Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

11 lipca  2020

Tour de  Polonge

 

 • MKS

  Każda liga od 4 ligi w dół ma być podzielona na grupę mistrzowską i spadkową i od połowy Maja dograne mają być 7 meczy w swoich grupach i wyłonią mistrza oraz spadkowiczów. Granie co trzy dni całej ligi nie wchodzi w grę bo to nie zawodowcy. Taki pomysł jest forsowany na Śląsku i w Małopolsce . PZPN w piątek to ogłosi.

 • muki

  Na dzis dzien sezon jest zawieszony do konca kwietnia,a co bedzie dalej to zalezy, czy pandemia zacznie znikac i decyzje leza w kwesti Pzpn.Jesli pandemia zacznie malec,to moze od polowy Maja,albo w Czerwcu ruszy czwarta,piata Liga,A klasy,B klasy i C klasa.A jesli pandemia nie minie,to mowi sie ze utrzymaja miejsca druzyn w tabeli takie jakie byly po jesieni.

 • panda

  Co z tym sezonem czy bedą mecze ?

 • muki

  Mecze odwolane przez Koronawirusa.Cala kolejka.

 • MKS

  Sobota 14 wszyscy na mecz MKS Kalwarianka – Gorzów , spotkanie z gatunku o 6 punktów !

 • MKS

  MKS Kalwarianka gratuluje zdobycia Pucharu Polski Victorii Jaworzno na szczeblu podokręgu po pokonaniu MKS Trzebini w rzutach karnych

 • MKS

  21 marca start grupy mistrzowskiej Małopolskiej Ligi Młodzika o godzinie 10 Dunajec Nowy Sącz ( wicemistrz poprzednich rozgrywek , poniósł tylko dwie porażki , stracił najmniej goli w lidze 9 ! ) – MKS Kalwarianka

 • MKS

  14 marca o godzinie 14 na inaugurację MKS Kalwarianka – Gorzów