ratownik5-3

Uczniowie z Gimnazjum w Leńczach zajęli trzecie miejsce w powiatowym Turnieju „I ty możesz zostać ratownikiem”. Od 2005 roku wadowicka policja organizuje autorski turniej pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych.

 

W dniu wczorajszym w Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Wadowicach odbył się powiatowy X finał turnieju „I ty możesz zostać ratownikiem” dla szkół gimnazjalnych.

Celem Turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również propagowanie właściwych zachowań oraz podnoszenie świadomości i umiejętności niezbędnych do ratowania życia ludzkiego Elżbieta Goleniowska – Warchał z rzecznik wadowickiej policji

W finale powiatowym wzięło udział 10 najlepszych drużyn wyłonionych w eliminacjach międzyszkolnych. Rozgrywki rozpoczęły się testem wiedzy, drugim etapem zmagań finałowych drużyn były scenki sytuacyjne.

Młodzi musieli między innymi udzielić pomocy kobiecie, która biegnąc nie zauważyła przeszklonych drzwi, upadła, po skaleczeniu ma obfite krwawienie z okolicy nadgarstka, widoczny wbity odłamek szkła w przedramieniu, rana żuchwy, czoła.

W innej sytuacji uczestnicy turnieju mieli za zadanie pomoc mężczyźnie, który podczas remontu mieszkania stojąc na drabinie i nawiercając wiertarką otwory w ścianie raniony został prądem, ma oparzoną dłoń i ranę na nodze, natomiast kobieta, która mu pomagała leży przygnieciona drabiną, ma krwawiącą ranę w okolicy czoła, bule w okolicy obojczyka, brzucha.

W tych zadaniach świetnie spisali się gimnazjaliści z Leńcz, na podstawie wyników z różnych konkurencji wyłoniono najlepszą trójkę turnieju, Mistrzostwo w Turnieju „I ty możesz zostać ratownikiem” wywalczyła drużyna z Gimnazjum nr 2 w Andrychowie, Srebrny medal zdobyła drużyna z Gimnazjum w Frydrychowicach z zawodnikami.

Trzecie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum Leńczach w składzie: – Sylwia Surówka, Dominika Moskała, Joanna Skrzyńska, Agnieszka Kadela, opiekun Pani Grażyna Stawowy.

Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Region IPA Wadowice, PZU SA Wadowice, ING Bank Śląski w Wadowicach, Grupa „Maspex”, ZPC Skawa, Park dinozaurów i rozrywki „Dinolandia” w Inwałdzie, Firma TMT Wadowice, Firma Handlowa „Bryzek” Firma „Elektrospec”, Firma „Inex”.

Zwycięska drużyna z Gimnazjum nr 2 w Andrychowie od PZU Wadowice otrzymała nagrodę główną w postaci FANTOMA do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i a AED szkoleniowego. Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani cennymi nagrodami w postaci sprzętu turystyczno-sportowego oraz słodycze.

Co ciekawe w eliminacjach gminnych jakie odbyły się w Brodach najlepsi byli uczniowie z Przytkowic, ta drużyna także reprezentowała gminę w Turnieju Powiatowym.