Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej organizuje Akcję Krwiodawstwa. Zostanie ona zorganizowana w szkole 22 października 2015r. (czwartek).

Rejestracja chętnych Krwiodawców rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwać do godziny 12.00 w budynku Szkoły (Kalwaria Zebrzydowska, ul. Al. Jana Pawła II 3).

Krwi brakuje w różnych częściach kraju. Apele do potencjalnych dawców płyną z telewizji, radia czy mediów społecznoćiowych. Wszystkich odważnych – tych bardziej i tych mniej, serdecznie zapraszamy. Akcja kierowana jest do wszystkich zainteresowanych, nie tylko uczniów Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej. Pamiętajcie kiedyś i wam może być potrzebna pomoc – apelują organizatorzy.

 

Kto może oddać krew?

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość   i numer PESEL. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

 

Co przysługuje Honorowym Dawcom Krwi?

  1. Osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew przysługuje tytuł Honorowy Dawca Krwi.
  2. Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań diagnostycznych.
  3. Po oddaniu krwi lub jej składników dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal.
  4. Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki lub pracy. Należy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia.

Więcej informacji na stronie www.zsken.edu.pl