Nadal główna przyczyną wypadków drogowych, w których  są zabici i ciężko ranni jest nadmierna prędkość oraz jej niedostosowanie do warunków drogowych i atmosferycznych. Nadmierna prędkość w chwili wypadku znacznie zwiększa ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń ciała a nawet śmierć.

Wadowicka Policja informuje dziś szczegółowo o czwartkowej tragedii jaka wydarzyła się w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak wstępnie ustalili policjanci 38- letni mieszkaniec pow. myślenickiego kierujący samochodem marki Skoda Fabia, nie ustąpił pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych w wyniku czego doprowadził do ich potracenia.

W wyniku zdarzenia, 51-letni pieszy  poniósł śmierć na miejscu, 36-letni pieszy lotniczym pogotowiem ratunkowym został przetransportowany do  Szpitala w Krakowie, natomiast trzeci z mężczyzn został przewieziony do szpitala w Wadowicach – informuje Policja w Wadowicach 

W trakcie prowadzonego postępowania śledczy ustalą dokładne okoliczności tej tragedii.

Trzy osoby potracę na przejściu dla pieszych. Jedna nie żyje

 

Na terenie powiatu wadowickiego 3 grudnia przeprowadzono nasilone działania policyjne, ukierunkowane na zapobieganie wypadkom drogowym, spowodowanym przez brawurę kierujących, przekraczających dozwoloną prędkość jazdy.

Podczas akcji ujawniono 56  przekroczeń prędkości – liczba nałożonych mandatów karnych 56. W trakcie akcji policjanci reagowali również na wykroczenia i przestępstwa popełniane przez innych użytkowników dróg.

 

W miejscowości Kossowa policjanci ujawnili, iż kierujący samochodem marki Fiat Bravo popełnił przestępstwo, gdyż kierował będąc w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 1,11 mg/l alkoholu w wdychanym powietrzu. Kolejny zatrzymany kierowca w miejscowości Wieprz kierujący rowerem znajdował się również w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 1,36 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

KIEROWCY – powinni zmniejszyć prędkość i zwracać uwagę na zachowanie innych użytkowników jezdni, zwłaszcza dzieci. Aby nie stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku drogowego należy zmniejszyć prędkość pamiętając, że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża.

Policja zwraca uwagę by uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu należy więc zwiększyć odstęp między pojazdami. Trzeba pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierowcy, czy też przez nagłe hamowanie lub przyspieszenie możemy wpaść w poślizg. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w ABS zalecane jest hamować pulsacyjnie, aby nie doprowadzić do zerwania przyczepności kół.

O obowiązkach wynikających z art. 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym tj: o obowiązku jazdy z  prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu, hamować w sposób nie powodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w  razie hamowania – przypominają policjanci Apelujemy więc do kierowców o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.