Dawid Herbut, zaproponował organizację debaty pomiędzy Augustynem Ormantym a Tadeuszem Stelą, którzy 4 listopada powalczą o urząd Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej. Ormanty podjął rękawicę i zaprasza kontrkandydata do udziału w debacie, proponując by została zorganizowana przez Radio Kraków, które jest najbardziej obiektywne, a podobna debata została już zorganizowana przez Radio Kraków w Wadowicach. 

Co  ciekawe z chęcią zorganizowania takiej debaty wystąpił Krzysztof Sitko, przedstawiający się  jako dziennikarz z Pressmania, jest to kompletnie anonimowa osoba jak i portal, na który się powołuje.  Prawdopodobnie nikt o nim i portalu wcześniej w Kalwarii Zebrzydowskiej nie słyszał.

Krzysztof Sitko zasłynął ostatnio z pomysłu organizacji debaty na Burmistrza Wadowic, debata okazała się klapą z sześciu kandydatów na Burmistrza Wadowic  pojawiło się tylko dwóch Józef Brynkus i Ada Karcz-Zielińska.

Wczoraj otrzymałem zaproszenie na debatę organizowaną przez pracownika posła Józefa Brynkusa, który przedstawia się jako reprezentant tajemniczych mediów z Wadowic i Andrychowa. Terminu „debaty” nikt oczywiście ze mną nie uzgadniał, więc nawet nie mam możliwości się na niej pojawić. Ale może to i dobrze, bo taki sposób organizacji nie ma nic wspólnego z profesjonalnym dziennikarstwem. Chętnie za to wezmę udział w każdej debacie organizowanej przez profesjonalnych i bezstronnych dziennikarzy. Będzie na nią czas przed ewentualną drugą turą wyborów – skomentował w czwartek (4.10) burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Do podobnego wniosku doszedł między innymi Bartosz Kaliński, który na debacie również się nie pojawił.

Debata okazała się mała klapą. Z sześciu kadydatów na burmistrza Wadowic pojawiło się dwóch…

Ten przykład z Wadowic pokazuje, że niestety Krzysztof Sitko nie gwarantuje profesjonalnej organizacji debaty, mieszkańcy Wadowic w zdecydowanej większości komentowali, że ta debata była jego porażką i klapą.

Inaczej już było przy okazji organizacji debaty kandydatów przez Radio Kraków, jej przebieg i organizację mieszkańcy Wadowic chwalili dając za przykład jak powinno się organizować debaty. Dlatego też Augustyn Ormanty  proponuje organizację debaty przez Radio Kraków i do udziału w takiej debacie zaprasza Tadeusza Stelę.

Nie ukrywam, iż zawsze byłem zwolennikiem bezpośredniego kontaktu z wyborcami. Żałuję też ogromnie, że tego rodzaju debata publiczna nie odbyła się przed I turą wyborów w Naszej Gminie, kiedy to byłaby ona najbardziej wskazana ze względu na ilość kandydatów biorących udział w wyborach na burmistrza oraz ze względu na równość szans wszystkich kandydatów, w tym  możliwości zaprezentowania przez nich swoich programów – mówi Augustyn Ormanty i dodaje  Tym niemniej jednak odnoszę się pozytywnie do propozycji debaty z moim kontrkandydatem przed drugą turą wyborów, jednak w sposób spokojny i wyważony,  po uzgodnieniu  wcześniej jej warunków pomiędzy naszymi sztabami wyborczymi.

Na swojej stronie internetowej Ormanty – www.augustynormanty.pl  dodaje, że do tej pory nie ma żadnej informacji oficjalnej kontrkandydata w tej kwestii, zatem  jako pierwszy jako kandydat na burmistrza chce zaproponować debatę według następujących propozycji:

Po pierwsze – ważnym i istotnym jest dla transparentności tej debaty, aby była ona przeprowadzona: przez niezależnych i obiektywnych dziennikarzy, nie związanych z  żadnym ugrupowaniem czy partią polityczną, a także z żadnym z dotychczasowych kandydatów na urząd burmistrza.

Po drugie – aby debata miała charakter merytoryczny i obiektywny proponuję,  aby została ona przeprowadzona przez niezależnych dziennikarzy Radia  Kraków.

Po trzecie – rozsądnym wydaje się, aby sztaby wyborcze kandydatów na burmistrza uzgodniły i potwierdziły warunki i zakres tematyczny debaty tak, aby był on związany ściśle z kwestiami dotyczącymi mieszkańców Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Nie mogę się  bowiem zgodzić na tematy stricte polityczne, tzw. zastępcze,  a  tylko na takie, które będą związane z życiem i funkcjonowaniem Naszego Miasta i Gminy.

Dawid Herbut zapraszając do debaty, jako jedno z mediów wymienił właśnie Radio Kraków i to rozwiązanie wydaje się najlepsze.

  • Katarzyna Baran

    Kiedy będzie ta debata?

  • edu

    Herbut nieźle podsuwał uniki Ormantego co do debaty. Wstyd burmistrzu!

  • Czuowiek

    Czy w debacie będzie można uczestniczyć w jakimś gminnym lokalu czy będzie ona dostępna tylko i wyłącznie na stacji radia Kraków?