To już niemal pewne w Kalwarii Zebrzydowskiej od stycznia 2016 r. będzie prowadzony monitoring powietrza, na terenie miasta zostanie zainstalowana stacja pomiaru. Teraz mieszańcy będą wiedzieć jak bardzo źle jest z powietrzem, którym oddychamy.
O tym, że z powietrzem którym oddychamy jest fatalnie nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba, teraz dzięki systematycznym pomiarom będziemy wiedzieć czym oddychamy i co wisi w powietrzu.
Powietrze w Małopolsce i Śląsku należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a nasza okolica w tych niechlubnych rankingach przoduje.
Małopolska i Śląsk – to województwa najbardziej zanieczyszczone pyłem zawieszonym i benzopirenem. Polacy trują się pyłem zawieszonym (PM10) i benzopirenem. Najgorzej oddycha się w Krakowie. Tutaj normy stężenia benzopirenem są przekroczone przez 150 dni w roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice.
Dziś podczas Sesji Rady Powiatu Ryszard Listwan zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, zapowiedział że stały punkt pomiaru powietrza od 2016 r. zostanie zainstalowany w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W Kalwarii Zebrzydowskiej, od przyszłego roku będzie stały punkt pomiaru, będą robione badania, które mają pokazać charakterystykę zarówno sezonu grzewczego jaki i sezonu letniego – mówił dla Radia Kalwaria Ryszard Listwan dodając Niezależnie od tego będziemy próbowali ocenić innymi badaniami specyfikę tego terenu czyli emisję pochodzącą z zakładów przemysłowych, bowiem ze skarg mieszkańców wynika, że ten proceder pozbywania się odpadów budzi wątpliwości.
O taki punkt pomiaru od lat zabiegał Jerzy Rojek, który pierwsze pisma w sprawie takiego punktu składał już na wiosnę 2013 r. tuż po akcji „Wielkiego sadzenia” obywatelskiej akcji, która zakończyła się dużym sukcesem gdy ponad 1 tys. osób w okolicach Lanckorony wspólnie zasadziło nowy las.
Stały punkt pomiaru będzie na bieżąco mierzył zawartość w powietrzu pyłu zawieszonego PM10, a wyniki będzie można śledzić na stronie internetowej.
Drobny pył zawieszony PM10 (particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany).
Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3. 200 µg/m3a 300 µg/m3 to poziom alarmowy, jak jest w Kalwarii niebawem się przekonamy.
Dzięki takim pomiarom poznamy też bardzo szczegółowe dane dotyczące tego co znajduje się w powietrzu.
Poprawę jakości powietrza na terenie gminy wymieniał jako jeden ze swoich głównych celów i deklaracji przedwyborczych obecny burmistrz Augustyn Ormanty podczas kampanii wyborczej z tej obietnicy będziemy go bardzo skrupulatnie rozliczać, śledzimy też wszystko co się dzieje w tym temacie.
W ostatnich tygodniach w Kalwarii Zebrzydowskiej zawiązała się tez inicjatywa mieszkańców „Płuca Kalwarii” ta grupa za główny swój cel postawiła sobie poprawę powietrza, grupa przygotowuje się obecnie do rozpoczęcia kampanii edukacyjnej mieszkańców.