Wielki sukces naszych krajan. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stroniu oraz Gimnazjum w Zakrzowie z finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym wrócili ze złotymi medalami.

Gospodarzem zawodów była Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie). To właśnie tu w dniach 12 – 14 czerwca br. spotkały się najlepsze drużyny z każdego województwa: 17 ekip w kategorii szkół podstawowych i tyle samo gimnazjalnych (gospodarz – województwo warmińsko-mazurskie miał prawo wystawić dwie reprezentacje). W tej doborowej stawce znaleźli się zawodnicy ze Stronia i Zakrzowa – mistrzowie Małopolski.

Turniej BRD składa z 5 konkurencji. Pierwszego dnia zawodnicy zmagali się z dwiema: testem wiedzy z przepisów ruchu drogowego oraz testem skrzyżowań. Drugiego dnia odbyły się trzy kolejne konkurencje: jazda po rowerowym torze przeszkód, jazda kontrolowana po miasteczku ruchu drogowego oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. W każdej z nich zawodnicy z powiatu wadowickiego prezentowali się bardzo dobrze, do końca licząc się w walce o podium.

Decydujące rozstrzygnięcia zapadły na torze przeszkód. To mocna strona uczniów z Zakrzowa i Stronia.

Finałowe przejazdy obserwowaliśmy z zapartym tchem. Każdy najmniejszy błąd był dosłownie na wagę złota. A tych błędów zarówno uczniowie strońskiej podstawówki i zakrzowskiego gimnazjum popełnili najmniej. Ręce składały się same do oklasków. Po ostatnich przejazdach mogliśmy unieść ręce w geście zwycięstwa. Tak mocno sobie kibicowaliśmy. Stronie ściskało kciuki za Zakrzowem. Zakrzów ściskał kciuki za Stroniem – relacjonuje Tomasz Gębala, opiekun ekipy ze Stronia.

Sukces młodych mieszkańców Stronia i Zakrzowa jest bezprecedensowy. Finał krajowy BRD dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych rozgrywany jest od 18 lat, czyli od momentu stworzenia gimnazjów. W tym czasie tylko raz zdarzyło się, żeby Mistrzostwo Polski w obu kategoriach zdobyli uczniowie z jednego województwa.

Teraz wydarzyło się to po raz drugi. Mało tego, Stronie i Zakrzów to nie tylko szkoły z jednego województwa. To także ten sam powiat, gmina, a nawet parafia. Znamy się bardzo dobrze, często wspólnie na sali w Stroniu trenujemy – podkreśla T. Gębala

Obok emocji sportowych podczas finału nie zabrakło szeregu ciekawych przedsięwzięć, przygotowanych przez organizatorów z myślą o uczestnikach zmagań i kibicach. Pierwszego dnia odbyła się Parada Uczestników XL Finału BRD na nidzicki Zamek, gdzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie imprezy, a także, co wzbudziło największe zainteresowanie, pokaz walk rycerskich. We wtorek  wszyscy zainteresowani mogli spotkać się z gośćmi specjalnymi – przedstawicielami sportów motoryzacyjnych: Marcinem Łukaszewskim, Magdą Duchanik, Jackiem Czachorem i Marcinem Szanterem. Z kolei w środę można było odwiedzić Olsztyn: zamek, rynek i planetarium. Wielkie wrażenie zrobiły na mieszkańcach naszego powiatu pola Grunwaldu.

Czas na przedstawienie autorów sukcesu:

Szkoła Podstawowa w Stroniu: Martyna Nowak, Natalia Nowak, Jakub Klimeczko, Adrian Odrowąż. Opiekun: Tomasz Gębala

Gimnazjum w Zakrzowie: Anna Radwan, Aniela Zawiła, Piotr Haranek. Opiekun: Bogdan Radwan.

Dodajmy, iż uczniowie SP w Stroniu będą reprezentować nasz kraj w finale europejskim, który odbędzie się we wrześniu w Albanii. – Nasze osiągnięcia to efekt świetnej współpracy wielu osób. Tutaj szczególne ukłony w kierunku podkomisarza Pawła Migdałka i sierżanta sztabowego Arkadiusza Pytla z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach za serce i zaangażowanie oraz za sprawowanie opieki nad drużyną z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Serdeczne podziękowania kierujemy także m.in. do dyrektora szkoły, Jana Gębali za stworzenie odpowiedniego klimatu do pracy oraz nieocenioną pomoc w przygotowaniach. Wielkie dzięki również panu wójtowi Janowi Wacławskiemu, który jest naszym wiernym kibicem, za wsparcie i pomoc przy organizacji wyjazdu – podsumowują zwycięzcy tegorocznego finału turnieju BRD