Sztafeta biegu upamiętniającego 333 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050 rocznicę Chrztu Polski dobiegła  w środę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Biegaczom towarzyszyli młodzi z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokolik” z Przytkowic.

Przypomnijmy  w tym roku obchodzimy 333 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Stąd też z inicjatywy polonijnych organizacji utworzony został Polonijny Komitet Obchodów Odsieczy Wiedeńskiej.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej organizowany już po raz czwarty przez Polonijny Komitet Obchodów Odsieczy Wiedeńskiej, to bieg z historią w tle.

Sam  bieg, ma zwrócić uwagę na ogromy trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń – mówią członkowie sztafety upamiętniającej 333 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i dodają  Wydarzenie to ma przypominać o wartościach, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości, dlatego zanim sztafeta biegaczy wbiegnie na Szlak Husarii Polskiej to wcześniej pobiegnie Szlakiem Jakubowym odwiedzając Sanktuaria Maryjne, w tym także Sanktuarium Kalwaryjskie

W środę rano sztafeta biegaczy  wystartowała z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku by po pokonaniu blisko 80 km dotrzeć do Sanktuarium Kalwaryjskiego, sztafecie przewodził ks. Jacek Pędziwiatr, który pokonał 38,5 km. 

Uroczystości zakończą się w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, wzgórzu pod Wiedniem z którego w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z muzułmańską Turcją.

Impreza ma charakter integracyjny oraz edukacyjny, ma też na celu ukazanie piękna Polski, szczególnie terenów przez które będzie przebiega trasa biegu.

Ze sztafetą biegaczy w środę pobiegli młodzi z UKS „Sokolik” reprezentowali gminę Kalwarię Zebrzydowską, była to też dobra okazja dla młodych by poznać historię związaną z Odsieczą Wiedeńską. 

Członkowie sztafety dowiedzieli się o sukcesach jakie osiągają zawodnicy Sokolika, nie kryli zaskoczenia, że wśród młodych z którymi biegną są Mistrzowie Europy. Sokoliki otrzymały pamiątkowe koszulki, zapowiedzieli już, że z dumą będą je nosić.

Członkowie sztafety poznali też historię Sanktuarium Kalwaryjskiego i miasta Kalwaria Zebrzydowska, biegaczy powitali też przedstawiciele miasta przekazując pamiątki związane z Kalwarią Zebrzydowską i materiały promujące nasze miasto

W dniu dzisiejszym po uroczystościach porannych z Kalwarii Zebrzydowskiej sztafeta pobiegnie do Wadowic aby w tam odwiedzić Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II, następnie sztafeta biegnie do Andrychowa  gdzie odbędzie się bieg publiczny w centrum miasta, kolejnym etapem trasy będzie miasto Oświęcim gdzie oddadzą  cześć ofiarom faszyzmu pomordowanym w obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.