Bus do marzeń w trasie

Na początku lipca wyruszyli Busem, by promować w Europie Światowe Dni Młodzieży i Polskę. Udało im się zrealizować cel, który postawili przed sobą wiele miesięcy temu. Teraz, choć jeszcze ciągle w trasie, powoli kierują się w stronę Polski, ubogaceni i pełni satysfakcji – marzenia się spełniają.

Trasa kolorowego busa rozpoczęła się 9 lipca, kiedy to młodzież otrzymała błogosławieństwo na drogę od biskupa Damiana Muskusa, odpowiedzialnego za przygotowania do ŚDM Kraków 2016.

W pierwszej kolejności odwiedzili Czechy, goszcząc w urokliwej miejscowości Dub nad Morawą, która stała się bazą wypadową do okolicznych parafii. Spotkali się z mieszkańcami, opowiadając czeskim sąsiadom o Polsce, pomogli w sprzątaniu ogromnej katedry, która góruje wśród pól, zaprezentowali mobilną wystawę „Kilometr z życia Jana Pawła II”, a nawet rozegrali mecz piłki nożnej, żeby jeszcze bardziej zjednoczyć się z tamtejszą młodzieżą.

Te same zadania stawiali przed sobą we wszystkich odwiedzanych miejscach – kolejnymi były austriackie Wiedeń oraz Pöllau, gdzie odbywał się ogólnokrajowy festiwal młodych, a także włoskie Arezzo, Paliano i Rzym. Kolorowe flagi ŚDM pojawiały się wszędzie, podobnie jak ciepłe słowa zaproszenia do Polski, do Kalwarii, ziemi tak bliskiej św. Janowi Pawłowi II.

Im bardziej na południe, tym temperatura i napięcie zaczęło wzrastać. Nastąpiła wymiana ekipy, pięcioro busiarzy wróciło do Kalwarii, równo z ich powrotem wyruszyła druga ekipa mająca uzupełnić kadrowe braki.

W tym samym czasie troje młodych kalwaryjskich ambasadorów przeprawiało się promem do Grecji, żeby tam w Salonikach odwiedzić pewnego polskiego księdza. W pięknych okolicznościach natury spotkali się z mozaiką religijną, w końcu na tych terenach katolicyzm nie obejmuje większości mieszkańców, jak to bywa w Polsce.

Dalsza część wyprawy to Rumunia i Bułgaria – kraje, gdzie oprócz dobrego słowa, potrzebna jest realna pomoc. Jak to jednak często bywa, ludzie, którzy nie posiadają nic, gotów są i tym niczym podzielić się z drugim człowiekiem. Wizyta młodych z Kalwarii była dla nich prostym komunikatem – świat o was pamięta.

Wszyscy napotkani ludzie, kapłani i świeccy, starsi i młodsi, wierzacy i poszukujący, byli przez członków ekipy zapraszani w lipcu przyszłego roku do Polski. Nie zabrakło materiałów promocyjnych naszej okolicy, w końcu GPS Kalwaria już nieraz dowiodło, że potrafi być dumne ze swojej małej ojczyzny – mówią młodzi z ekipy Busem do marzeń

Projekt „Busem do marzeń” realizowany jest przez Stowarzyszenie GPS Kalwaria. Bus do Marzeń wsparł Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, radni Rady Gminy i lokalne firmy.

  • timon

    Oni jeszcze istnieją?