Bus do marzeń wyruszył w trasę, promuje ŚDM 2016 i Kalwarię

Mają do pokonania ponad 5 tys. kilometrów, odwiedzą 8 krajów Europy, w trasie będzie 13 osób. Będą promować Światowe Dni Młodzieży, Polskę, Kraków i Kalwarię Zebrzydowską. Wczoraj ekipa Busem do marzeń wyruszyła w trasę, pierwsze metry trasy przejechał biskup Damian Muskus.

Projekt „Busem do marzeń” realizowany jest przez Stowarzyszenie GPS Kalwaria. Przygotowania do wyprawy trwały od wielu miesięcy.

Uczestnicy wyprawy planują odwiedzić kraje Europy Południowej poprzez Czechy i Austrię będą się kierować do Włoch, skąd promem przedostaną się do Grecji. Następnie odwiedzą Rumunię, Bułgarię i Węgry. Na sam koniec szybka wizyta na Słowacji i powrót do domu.

Błogosławieństwa na drogę udzielił ekipie busa bp Damian Muskus, koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Z młodzieżą spotkał się on na Mszy św. w kościele parafialnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Projekt „Busem do marzeń”, choć w pierwszej chwili może wyglądać na ciekawą akcję promocyjną, w istocie stanowi okazję do dawania świadectwa wiary i głoszenia Chrystusa napotkanym na drodze ludziom – mówił bp Damian Muskus i dodawał Tam, gdzie człowiek zapomina o obecności Chrystusa i Jego działaniu w świecie, tam zaczyna dziać się zło, pojawiają się nienawiść, zbrodnie, akty terroru i przemocy

Biskup wymienił trzy sposoby przypominania współczesnemu światu o Jezusie: po pierwsze – każdy, kto chce o Nim świadczyć, musi wejść z Nim w osobistą i widoczną dla innych relację. Z niej wypływają dobre uczynki – to sposób drugi. Trzecim jest… radość.

Już po Mszy świętej młodych pożegnali ich najbliżsi, przyjaciele, a także proboszcz Wiesław Cygan i burmistrz Augustyn Ormanty.

Młodzi z ekipy Busem do Marzeń już są w trasie, za nimi pierwszy przystanek, obecnie są w Czechach. Zapraszają spotkanych ludzi do przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży zaplanowane na lipiec 2016, promują także Kalwarię Zebrzydowską zapraszając do miasteczka.

Będziemy integrować się z młodzieżą lokalną, będziemy promować Światowe Dni Młodzieży, zapraszać ich, będziemy opowiadać o Polsce, o Krakowie, o naszej rodzinnej Kalwarii Zebrzydowskiej, będziemy się wspólnie modlić i jednoczyć – bo przecież o to w tym wszystkim chodzi, żeby wzrastać w wierze w Jezusa Chrystusa i w radości. To taka zapowiedź tego, co będzie działo się w Krakowie, więc tym, którzy nie będą mogli dotrzeć do Polski, zawieziemy chociaż cząstkę już teraz – mówi Iwona Morek z ekipy Busem do Marzeń

By ta wyprawa mogła dojść do skutku wymagała wiele miesięcy przygotowań. Bus do Marzeń wsparł Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, radni Rady Gminy i firmy.

Wczoraj w podróż wyruszyło 8 młodych, po pierwszej części trasy kilkoro z nich wymieni się z kolegami – w sumie busem podróżować będzie 13 osób. Do przejechania mają ponad 5 tys. kilometrów. Odwiedzą kraje Europy Południowej – Czechy i Austrię, Włochy, skąd promem przedostaną się do Grecji, następnie odwiedzą Rumunię, Bułgarię, Węgry i wrócą do domu przez Słowację.

Dlaczego taka trasa? Chcieliśmy dotrzeć do tych krajów, które może niekoniecznie są w centrum wydarzeń w Europie – zwłaszcza do krajów Bałkańskich, a Włochy ponieważ są bardzo mocno związane z naszą wiarą, tam jest Watykan. Na Bałkanach, gdzie katolicy są mniejszością, chcemy dodać im właśnie otuchy, pokazać , że ktoś o nich pamięta i ktoś zaprasza ich na Światowe Dni Młodzieży tutaj, do Polski – mówi Marzena Bieniecka

Przed Młodymi Ambasadorami ponad 5000 km drogi. Aby mogli dojechać jak najdalej, ciągle potrzebne są fundusze na paliwo. Kalwarianie jednak nie poddają się i wierzą, że dzięki wsparciu wszystkich, którym bliskie są cele ich wyprawy, uda się dotrzeć nawet do najdalszych zakątków Europy.

W jaki sposób można pomóc busiarzom? Wystarczy wejść na stronę www.busemdomarzen.pl/mapka i wpisać kwotę, która potem zostanie zamieniona na benzynę.

Zapraszamy też do śledzenia wyprawy na fanpage’u www.facebook.com/busemdomarzen oraz na www.busemdomarzen.pl. Pojawiać się tam będą relacje z trasy.

  • iugk

    Mamo, dlaczego ci panowie maja na sobie sukienki?