Nie tak dawno wrócili z trasy po Europie południowej, a już niebawem ruszą w kolejną tym razem po Europie Wschodniej, będą zapraszać młodych do udziału w Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Mowa oczywiście o ekipie „Busem do marzeń”, która przygotowuje się do drugiej trasy, która obejmować będzie Europy wschodnią,  ta trasa będzie trudniejsza niż poprzednia, dlatego właśnie teraz młodzi z Ekipy Busem do marzeń potrzebują naszego wsparcia i pomocy.

Bus do marzeń odwiedzi młodych na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie, chcą dotrzeć szczególnie do Polaków i osób, które mają polskie pochodzenie. Dla nich Światowe Dni Młodzieży będą szansą powrotu choć na chwilę kraju przodków, będzie też małą namiastką Polskości.

Trasa trwać będzie 14 dni. Ważne punkty na ich drodze to największe miasta polskich Kresów i skupiska Polaków, szczególnie Lwów, Winnica, Berdyczów, Grodno, Wilno.

Według różnych danych, na Ukrainie mieszka od 150 do nawet 900 000 Polaków, najwięcej w obwodach żytomierskim i lwowskim, tam właśnie się wybierają.

Młodzi chcą by ta wyprawa była szansą wcielania hasła „Błogosławieni miłosierni” w życie, dlatego zanim pojadą , przygotują też prezenty, które przekażą w polskich  parafiach.

Chcemy też służyć naszym gospodarzom i włączyć się w różne prace na parafiach, aby w ten sposób podziękować za gościnę. W miarę możliwości postaramy się poznać bliżej tych, do których pojedziemy, jeszcze przed wyruszeniem w podróż, żeby odpowiednio przygotować się na spotkanie z nimi – mówią młodzi z Busem do marzeń

Odwiedzą Lwów, który znajduje się zaledwie 80km od granicy z Polską. Kojarzy się z wieloma polskimi postaciami, m.in. Adamem Mickiewiczem, Marią Konopnicką, Franciszkiem Karpińskim, Janem Kasprowiczem, miejsca pamięci to Cmentarz Obrońców Lwowa, wraz z Cmentarzem Orląt Lwowskich.

W Berdyczowie od XVII wieku stoi warowny klasztor karmelitów bosych, gdzie będą mieli okazję gościć. Dalej pojadą na północ, w stronę Białorusi. Tam zatrzymają się w Grodnie, gdzie czekać będzie na nich grupa Polaków, zgromadzona przy kościele Redemptorystów. Później, nadal w górę mapy, skierują się w stronę granicy litewsko-białoruskiej i Wilna.

Na ich trasie nie może zabraknąć stolicy Litwy Wilna będą się modlić pod Ostrą Bramą, w Wilnie odwiedzą też Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, tam spotkają się z młodymi.

Na Litwie ekipa Busem do marzeń pojawi się z początkiem roku szkolnego, planują zrobić swoim młodszym kolegom i koleżankom prezent, zebrać wcześniej materiały edukacyjne i wręczyć jako prezent od Polaków. Kiedyś już w Kalwarii przeprowadzana była podobna zbiórka.

Nad Bałtykiem w Rydze, spotkają się z polską wspólnota, którą też chcą zaprosić na ŚDM.

Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni 19 września – 4 października zdążymy nie tylko dotrzeć do tych wszystkich miejsc, ale też mieć wystarczająco czasu na spotkania i rozmowy, bo przecież nie można ofiarować drugiemu niż cenniejszego od swojego własnego czasu. Znów wyruszymy z busem pełnym gadżetów, ulotek, flag i innych materiałów, które zapraszać będą do Polski, Krakowa, Kalwari – mówi Maksymilian członek ekipy

Podobnie jak przy okazji poprzedniej trasy młodzi uruchomili aplikację – Zatankuj busa, teraz każdy może ich wesprzeć. W jaki sposób można pomóc busiarzom? Nic prostszego.

Wystarczy wejść na stronę www.busemdomarzen.pl/mapka i wpłacić dowolną kwotę, która potem zostanie zamieniona na benzynę.

Więcej o Busem do marzeń – www.busemdomarzen.pl i facebook.com/busemdomarzen

  • irys

    Busem do marzen i co z tego pozostało?