Ponad dwustu zawodników z Ukrainy, Litwy i polskich klubów szermierczych walczyło w czasie turnieju szermierczego „IV Puchar Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej” w szpadzie sportowej, który odbył się w minioną sobotę i niedzielę w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Organizatorem czwartej już edycji turnieju, rozgrywanego pod patronatem Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej i Starosty Wadowickiego, był Klub Szermierzy „Grass-Hopper Kalwaria” szkolący młodych szpadzistów pod fachowym okiem trenera Felixa Frasia. Turniej rozgrywany był ramach Jubileuszu 400-lecia lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Walki szermiercze odbywały się jednocześnie na dwunastu profesjonalnych planszach szermierczych wyposażonych w aparaty sygnalizujące trafienia i obsługiwanych przez licencjonowanych sędziów. Widok walczących małych szermierzy był niezapomniany.

Turniej zakończył się bardzo dobrze dla zawodników gospodarza zawodów. Szpadziści z Kalwarii Zebrzydowskiej zdobyli cztery medale w różnych kategoriach wiekowych.

Na najwyższym stopniu podium w kategorii „dzieci” (roczniki 2005 – 2006) stanął zawodnik „Grass-Hoppera” Ireneusz Filek. W walce finałowej pokonał zawodnika UKS Olimp Lubin Huberta Klughardta. W kategorii „skrzat” (rocznik 2009) złoty medal dla kalwaryjskiego klubu zdobył Bartosz Leśniak, pokonując w finale reprezentanta PKSZERM Warszawa Marcela Siwka.

W kategorii „junior młodszy” (roczniki 2000-2002) srebrne medale wywalczyli kalwarianin Dawid Dębicki a w kategorii „zuch” dziewcząt” (roczniki 2007-2008) zawodniczka z Zebrzydowic Alicja Goczał. Do finałowych ósemek zawodników awansowali również w swoich kategoriach nasi zawodnicy Józef Stankiewicz, Oliwia Garus i Daniel Filek.

W trakcie turnieju rozegrano również turniej indywidualny i drużynowy dla amatorów szermierki.
Podsumowując, w poszczególnych kategoriach dziewcząt zwyciężały Maria Ciszczoń z PTG Sokół Mielec (2009), Magda Ratyna z Muszkietera Gliwice (2007-2008), Katarzyna Ślęzak z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie (2005-2006), Alicja Ostrowska z Piasta Gliwice (2003-2004) i Aleksandra Pernach z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie (2000-2002).

Zwycięzcami wśród chłopców zostali wspomniany wcześniej Bartosz Leśniak z SKS Grass-Hopper Kalwaria (2009), Marcin Siwek z PKSZERM Warszawa (2007-2008), reprezentant gospodarzy Ireneusz Filek (2005-2006), Paweł Urban z MKS Gryf Mielec (2003-2004) i Jarosław Marciniak z Zerwikaptura Kraków (2000-2002).

Wszystkich którzy chcieliby spróbować swoich sił i wystartować kiedyś w takich zawodach zapraszamy do kalwaryjskiego klubu Grass-Hopper. Więcej informacji na stronie www.szermierka-kalwaria.pl.