Baciary, Markowska, Giżowska, Kabaret Zachodni, Alergen i inni – plejada gwiazd na tegorocznych Dniach Kalwarii przyciągnęła na stadion miejski tysiące ludzi! Przez dwa dni – 15-16 czerwca 2019 roku – Kalwaria tętniła muzyką, śpiewem, tańcem i radością, bo hucznie świętowaliśmy dni miasta i gminy. Tuż przed koncertem Baciarów jednocześnie na „Kalwariance” było ponad kilka tysięcy ludzi, a z każdą kolejną minutą pod sceną przybywało publiczności.

W sobotę (15.06.) Dni Kalwarii rozpoczęły występy lokalnych zespołów, ale należy wspomnieć także o gościnnym występie Orkiestry Reprezentacyjnej Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych Białorusi, która dała koncert na kalwaryjskim Rynku o godzinie 10:30. Nasza scena wystartowała o 17:00. W pięknych ludowych strojach zaprezentował się zespół „Sami Swoi” z Przytkowic, a po nich zagrała Miejska Orkiestra Dęta z Kalwarii Zebrzydowskiej pod batutą Kazimierza Gromady. Następnie usłyszeliśmy młody zespół „Kiwi” z Zatora, który zaserwował publiczności dawkę energii w rytmie funky, bluesa i rocka. Natalia Opyrchał z zespołem zaprezentowała autorski repertuar z przygotowywanej debiutanckiej płyty.

Po godzinie 19:00 scenę przejęli artyści z Kabaretu Zachodniego, który bawili kalwarian kolejnymi skeczami przez blisko godzinę, zmieniając nie tylko stroje, ale i atmosferę na scenie. Nie zabrakło scenki z Chajzerem, skeczu u lekarza i piosenek.

Tego dnia największą publiczność zgromadził koncert Krystyny Giżowskiej, piosenkarki znanej z hitów „Złote obrączki” i „Nie było ciebie tyle lat”. I tutaj niespodzianka… na koniec usłyszeliśmy duet, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty zaśpiewał z panią Krystyną! Włodarz naszego miasta nie opierał się propozycji wspólnego występu, pokazał mieszkańcom, że potrafi z dystansem przełamać stereotypy. Występ został uwieczniony na nagraniu, które polecamy obejrzeć.

Kiedy na scenie zgasły światła, na kortach tenisowych ruszyła zabawa taneczna, która trwała do wczesnych godzin porannych. Przy znanych i lubianych hitach przygrywanych przez didżeja bawiły się tłumy mieszkańców gminy.

Prócz tego, co działo się na scenie, czekały także inne atrakcje. Na kortach tenisowych działała strefa gastronomiczna, wzdłuż alejki prowadzącej do Orlika rozstawione były stoiska z zabawkami, przekąskami, punkty reklamowe i loteria fantowa. Na parkingu przy ulicy Broniewskiego dla najmłodszych działało wesołe miasteczko. Dodatkowo w niedzielę popołudniu dzieci uczestniczyły w zajęciach animacyjnych, gdzie wykonywały wodne tatuaże, zwierzątka z balonów i malowały kubki.

W niedzielę (16.06.), występy sceniczne otwarły panie z Chóru Kobiet „Spryciary” z Leńcz, prowadzonego przez Wojciecha Góralczyka. Następnie zaprezentowały się zespoły taneczne Centrum Kultury. Na początek wystąpiły baletnice prowadzone przez Annę Golicką, cztery grupy wiekowe – „Motylki”, „Karmelki”, „Arabeski” i „Little points” – zaprezentowały układy przygotowane na Dni Kalwarii. Po baletnicach swoje umiejętności taneczne pokazały uczestniczki zajęć zumba kids i hip-hop, prowadzonych przez Annę Gibas. Zatańczył także duet Maja Błachut i Gabrysia Ryłko. Na koniec trzy układy taneczne pokazał zespół „Migotki” prowadzony przez Oliwię Bochenek. Oczywiście wszystkim członkom zespołów towarzyszyły rodziny, wsparcie rodziców i dziadków było imponujące. Po tancerkach na scenie pojawił się zespół Szkoły Muzycznej Yamaha z Wadowic, młodzi muzycy zagrali znane utwory, udowadniając, że mają artystyczny potencjał. Mimo, że pogoda płatała lekkie figle, nie zniechęciło to kalwarian do przyjścia na obiekty sportowe „Kalwarianki”.

Po godzinie 18:00 scenę opanował żywiołowy zespół Alergen, a na trybunach i bieżni boiska przybywało coraz więcej słuchaczy. Godzinę później na Dniach Kalwarii zaśpiewała wyczekiwana gwiazda – Patrycja Markowska wraz z zespołem. Mieliśmy okazje gościć tę piosenkarkę po raz pierwszy w naszym mieście, ale nie zawiodła oczekiwań publiczności. Nie zabrakło także pozdrowień dla Grzegorza Markowskiego, lidera legendarnego Perfectu, ojca artystki, z którym ostatnio nagrała wspólny album. Liczna grupa fanów, jeszcze długo po koncercie, czatowała na piosenkarkę, prosząc o wspólne zdjęcia i autografy na płytach.

O 20:30 na płycie boiska obserwowaliśmy fascynujący pokaz Kalwaryjskiego Klubu Karate Kyokushin-kan. Karatecy liczący od kilku do kilkudziesięciu lat dali próbkę swoich treningów, zaznajamiając zgromadzonych z podstawowymi figurami swojego fachu.

Chwilę po 21:00 rozpoczął się najbardziej wyczekiwany koncert, zagrał zespół Baciary. Trudno opisać euforię, która ogarnęła publiczność. Wspólny śpiew rozpoczął się już na próbie technicznej zespołu. Ten koncert był kulminacją Dni Kalwarii – kilka tysięcy uczestników! Góralska nuta i poczucie humoru skradły serca kalwaryjskiej publiczności. Tańce, okrzyki i radość – tak można opisać w skrócie reakcje słuchaczy. Na koniec symbolicznie ciupagą na pniaczku Baciary przecięły kabel i odłączyły zasilanie. Po brawurowym występie można było otrzymać autograf i sfotografować się z członkami kapeli.

Zamknęliśmy wydarzenie w wielkim stylu. Odliczanie ze sceny i wieli show! Pokaz sztucznych ogni przygotowany przez firmę Korsarz zapierał dech w piersiach, a publiczność komentowała, że fajerwerki były dużo bardziej efektywniejsze niż… na sylwestra. Prócz rozbłysków na niebie zabrzmiała fantastycznie dobrana muzyka.

Organizatorzy, czyli Gmina Kalwaria Zebrzydowska oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, dziękują wszystkim osobom, instytucjom i firmom za pomoc w organizacji wydarzenia.