Aż 70 dodatkowych pociągów na dobę ma kursować na terenie powiatu wadowickiego podczas Światowych Dni Młodzieży – to efekt starań Starosty Wadowickiego Bartosza Kalińskiego. Czy kolej uratuje nas przed paraliżem komunikacyjnym na drogach?

Podczas majowego Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego samorządowcy wystosowali apel do Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy – w sprawie zwiększenia liczby kursów pociągów pasażerskich na terenie powiatu wadowickiego podczas Światowych Dni Młodzieży.

Z informacji, jakie uzyskał Starosta Bartosz Kaliński wynika, że odpowiedź na pismo będzie pozytywna. Urząd Marszałkowski planuje uruchomienie aż 70 dodatkowych kursów na dobę (w sumie będzie ich 96) na następujących liniach, przebiegających przez teren naszego powiatu:

– Zakopane – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Kraków Płaszów  – 32 pociągi na dobę (obecnie jest sześć),
– Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Kraków Płaszów – 18 pociągów na dobę (obecnie są dwa),
– Bielsko – Biała – Andrychów – Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Kraków Płaszów – 22 pociągi na dobę (obecnie jest osiem),
– Oświęcim – Spytkowice – Brzeźnica – Kraków Płaszów – 24 pociągi na dobę (obecnie jest dziesięć).

Ostateczny kształt oferty przewozowej uzależniony jest jednak od zapewnienia finansowania przez Organizatora ŚDM lub z budżetu Państwa. Część kosztów pokryje Województwo Małopolskie.

Już teraz w godzinach szczytu drogi w naszym powiecie, szczególnie te w obrębie Wadowic, są zakorkowane, a co dopiero będzie podczas Światowych Dni Młodzieży, na które ma przyjechać ok. 2,5 mln pielgrzymów z całego świata? – zastanawia się Starosta Bartosz Kaliński

Większość gości zechce zapewne odwiedzić rodzinne miasto św. Jana Pawła II – Wadowice, a około 10 tysięcy młodych ludzi minimum przez tydzień będzie nocować na terenie powiatu wadowickiego.

Zapewnienie alternatywnego wobec ruchu drogowego – transportu kolejowego, z którego korzystać będą mogli nie tylko pielgrzymi, ale wszyscy mieszkańcy powiatu wadowickiego, jest jedynym rozwiązaniem, które może nas uchronić przed paraliżem komunikacyjnym – podkreśla Bartosz Kaliński

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 25 – 31 lipca br. Tydzień wcześniej (20-25 lipca) zaplanowano Dni w Diecezjach, które poprzedzą główne uroczystości.

{powiat.wadowice.pl}

  • sceptyczna

    Jasne! wstawcie dodatkowe pociągi, autobusy, otwórzcie dodatkowe hotele, wybudujcie dodatkowe drogi, żeby te dodatkowe autobusy miały czym jeżdzić. nie zapomnijcie otworzyć dodatkowych restauracji i dodatkowych punktów medycznych i dodatkowej armii ludzi, którzy przecież za darmo pracować nie będą. A potem podliczcie wszystkie dodatkowe koszty! trzeba bedzie się ostro zabrać do roboty, bo długi będą spłacać jeszcze nasze dzieci. Ale przecież można doprodukować dodatkowe dzieci – na 500+ się zarobi i czarni będą szczęśliwy…