Dożynki w Gminie Stryszów

Gospodarzami dożynek była wspólnota sołectwa Stryszów, a miejscem imprezy teren LKS „Chełm” Stryszów. Organizatorami tegorocznej edycji był tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury w Stryszowie wraz z Wójtem Gminy.

W przygotowanie wydarzenia zaangażowana było gromada aktywnych stryszowian, na czele z sołtysem Andrzejem Bąkiem, Radą Sołecką oraz paniami z Koła Gospodyń Wiejskich.

Barwny korowód zaprzęgów konnych i  mechanicznych wyruszył w słoneczne popołudnie 13 września 2015 r. spod gminy do pobliskiego kościoła parafialnego pw. św. Jana Kantego. Mszę Świętą, dziękczynną koncelebrował proboszcz stryszowskiej parafii, ks. Andrzej Saternus, wikariusz zakrzowski ks. Marcin Sędzik  oraz wikariusz stryszowski ks. Wojciech Wasztyl.

Po przemarszu na plac przy LKS „Chełm” sołtys Andrzej Bąk powitał wszystkich zgromadzonych, po czym starostowie Halina Bąk i Andrzej Gębala wręczyli bochen chleba Wójtowi, który tradycyjnie podzielił go i wręczył wszystkim gościom.

Oprócz świeżego, wspaniale wypieczonego chleba na stołach było mnóstwo ciast, kanapek, wyśmienitego smalcu, pachniał pyszny bigos i po prostu  widać było, że staropolskie „czym chata bogata, tym rada” jest w Stryszowie w praktyce stosowane. Organizacja i wystawność poczęstunku zrobiły imponujące wrażenie.

Tradycją święta plonów jest Turniej Sołectw z licznymi konkurencjami sportowymi. W tym roku wybrani przedstawiciele wiosek zmagali się w konkurencjach m.in.: bieg w gumowcach, bieg z jajem, rzut balem.

Na okrasę imprezy można było podziwiać kunszt artystyczny gminnych zespołów: Orkiestry Dętej Stryszów, Strażackiej Orkiestry Dętej Łękawica oraz Małych Stronian. Konferansjerkę prowadził z humorem, w profesjonalny sposób radny gminy Mieczysław Stanowski.

Zwycięzcą Turnieju Sołectw został Stryszów, zdobywając piękny Puchar Wójta, a Komisja Konkursowa najwyżej oceniła wieniec dożynkowy, zrobiony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie. Za to osiągnięcie wójt wręczył cenną nagrodę rzeczową.

{stryszow.pl}

  • mieszkaniec

    Witam, kibicuję Panu w prowadzeniu portalu ale od dziennikarza oczekuje się podawania sprawdzonych i rzetelnych informacji, nawet jak się przedrukowuje z innych źródeł. A jak zauważyłem jak jeden mąż wszyscy w okolicach nie przykładają się rzetelnie do dziennikarstwa i rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. Proboszczem Parafii w Stryszowie jest Ks. Grzegorz Saternus a niej jak w artykule Andrzej.
    Pozdrawiam