Blisko 1,7 mln zł zostało w budżetach samorządów powiatu wadowickiego dzięki wspólnej dwuletniej umowie na zakup prądu z Polską Grupą Energetyczną Obrót S. A. Inicjatorem założenia takiej grupy jest starosta wadowicki Bartosz Kaliński. Kalwaria zaoszczędziła 240 tys. zł.

Podsumowanie dotychczasowej współpracy samorządów z PGE było jednym z głównych tematów IX Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego, który odbył się w środę (31.05) w Starostwie Powiatowym w Wadowicach.

Przypomnijmy, że dwuletnią umowę z PGE (na lata 2016-2017), która wygrała przetarg, podpisało 91 jednostek administracji samorządowej z trzech powiatów oraz osiemnastu gmin Małopolski Zachodniej, które założyły tzw. „grupę zakupową”.

Z inicjatywy starosty Bartosza Kalińskiego do grupy weszło 36 jednostek administracji samorządowej z powiatu wadowickiego, tj. Starostwo Powiatowe, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, ZZOZ oraz osiem gmin: Wadowice, Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Mucharz, Brzeźnica, Spytkowice, Stryszów i Tomice – wraz z jednostkami organizacyjnymi – przypominał podczas Konwentu Leszek Rojczyk  prezes firmy Energia Optimum sp.z o.o, która jest pełnomocnikiem założonej grupy i pośrednikiem pomiędzy samorządami a PGE

Wspólna umowa na zakup prądu przynosi ogromne profity. W latach 2016-2017 samorządy z naszego powiatu, które weszły do grupy, zapłacą za prąd o blisko 1,7 mln zł mniej, niż w roku 2015.

Oszczędności jednostek samorządowych z powiatu wadowickiego wyniosły od 8% do  45% – mówi Leszek Rojczyk.

Powiat Wadowicki (wraz z jednostkami) w ciągu dwóch lat zaoszczędził ok. 65 tys. zł, a ZZOZ w Wadowicach – 130 tys. zł. Najwięcej zyskały jednak gminy, które w skali roku płacą o wiele więcej za prąd niż Starostwa, m.in. z powodu oświetlenia ulicznego.

Gmina Andrychów zaoszczędziła ok. 440 tys. zł, Kalwaria – ok. 240 tys. zł, Wadowice – ok. 220 tys. zł, Stryszów  – ok. 170 tys. zł, Spytkowice – ok. 104 tys. zł, Brzeźnica – ok. 88 tys. zł, Tomice – ok. 52 tys. zł i  Mucharz – ok. 51 tys. zł (kwoty podaliśmy wraz z m.in. gminnymi jednostkami, spółkami wodociągowymi, ośrodkami zdrowia i OSP)

Od początku mojej pracy jako starosta staram się mądrze gospodarować majątkiem Powiatu Wadowickiego, a jednocześnie w miarę możliwości – pomagać także gminom. Cieszę się, że dzięki naszej inicjatywie udało się zaoszczędzić spore pieniądze nie tylko w budżecie Powiatu i ZZOZ-u, ale również w budżetach ośmiu naszych gmin oraz ich jednostek i spółek – podkreśla starosta Bartosz Kaliński 
Dotychczasowa umowa z PGE wygasa 31 grudnia br. Podczas środowego konwentu dyskutowano o jej przedłużeniu. Jak udało nam się dowiedzieć, nowe porozumienie może przynieść jeszcze większe oszczędności, niż do tej pory.
 {powiat.wadowice.pl}