„Język to nasza siła!” to hasło tegorocznego, XIV już, Dnia Języków, który w całej Europie obchodzony jest 26 września. W tym roku w Szkole w Przytkowicach odbył się trzeci szkolny Europejski Dzień Języków, który, dla odmiany, przybrał formę Dnia Argentyńskiego.

Buenos Aires, Messi, tango, yerba mate to pierwszoplanowe hasła, które kojarzą się przeciętnemu człowiekowi z Argentyną. O jednym z większych krajów świata mogliśmy dowiedzieć się więcej dzięki naszym uczniom oraz wyjątkowemu gościowi, pani Teresie.

Udział w świętowaniu wzięły zarówno klasy Szkoły Podstawowej, jak i Gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami. Wybrani uczniowie podzielili się informacjami nt. położenia geograficznego, obrzędów, sportu, kuchni, roślinności oraz muzyki popularnej w Argentynie.

Dziewczęta z klasy Va, ubrane w strój w kolorach argentyńskiej flagi, zatańczyły do przeboju Michela Telo „Ai se eu te pego” śpiewanego w języku hiszpańskim, czyli języku urzędowym Argentyny.

Inni uczniowie przygotowali przepyszne kruche ciasteczka z masa krówkową na wzór argentyńskiego deseru dulce de leche, które konsumowaliśmy wszyscy. Dekoracje stanowiły tematyczne plakaty, również wykonane przez naszych kolegów i koleżanki.

Główną atrakcją Dnia była pani Teresa Tokarska, nauczycielka z sąsiedniej szkoły w Leńczach, która dwa lata pracowała w Argentynie. Pani Teresa pokazała ten kraj swoimi oczyma – przygotowała próbkę oryginalnej argentyńskiej muzyki, zagadywała po hiszpańsku, zaprezentowała sposób parzenia argentyńskiej herbaty oraz opowiedziała o codziennym życiu i zwyczajach tamtejszych mieszkańców, co obrazowały zdjęcia z prywatnych zbiorów.

Nie ma to jak uczyć się o świecie od bezpośrednich świadków. Kto chciał, usłyszał wiele ciekawostek o tym kraju tak odległym, a przez to egzotycznym i atrakcyjnym dla nas, Polaków. Przygoda pani Teresy z dalekim krajem Ameryki Łacińskiej, to dowód na to, że do odważnych świat należy, a języki obce otwierają wiele drzwi.

Organizatorzy bardzo dziękują gościowi z Leńcz oraz uczniom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu naszego szkolnego Europejskiego Dnia Języków 2015.

{ ZS Przytkowice – Barbara Kawaler}