Z różnych stron Małopolski przybywali do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestnicy kolejnej już Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tegorocznej edycji EDK około 1,5 tys. osób pokonało pieszo od 40 do nawet 60 kilometrów z Krakowa, Alwerni, Andrychowa, Kasinki Małej, Lachowic, Myślenic, Oświęcimia i Zawoi rozważając specjalnie do tego przygotowane teksty. EDK wyruszyło również z kalwaryjskiej bazyliki do Krakowa.

Już od północy, gdy bazylika została otwarta, przed cudownym obrazem NMP Kalwaryjsiej modlili się pielgrzymi polecając Jej wstawiennictwu trud nocnej wędrówki oraz przynoszone intencje. Najwięcej wiernych przybywało we wczesnych godzinach rannych. Wielu z nich korzystało z Sakramentu Pokuty oraz uczestniczyło w Eucharystii.
Droga Pięknego Życia – to myśl przewodnia RDK 2018.

Wchodząc dzisiaj na tę drogę,obiecaj sobie przemianę. Nie myśl  o tym, że ma być szybko. Albo nie – zbyt trudno. Albo, że trzeba. Wyjdź z miejsca, które znasz, do miejsca, które dopiero odkryjesz. Od siebie, którego znasz, do siebie odmienionego. Nie trać czasu. Wyjdź, aby znaleźć lepszy czas. Szukaj lepszego siebie. pisze ks. Jacek Stryczek, inicjator EDK, prezes stowarzyszenia Wiosna.

Ekstremalna Droga Krzyżowa skierowana jest do tych wszystkich, którzy chcą pełniej przeżyć ostatnie dni Wielkiego Postu. W trakcie EDK każdy z uczestników ma możliwość głębokiego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej skupiając się nad medytacją specjalnie przygotowanych rozważań oraz pokonując pieszo kilometry na drodze z Krakowa do Kalwarii.

Polska Jerozolima już od kilku lat jest celem nocnej wędrówki uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Powodów można szukać w pasyjnym charakterze Sanktuarium, lub w obecności cudownego obrazu Matki Bożej. Chyba jednak każdego, kto pielgrzymuje na to święte miejsce nie trzeba przekonywać o stale obecnej duchowej spuściźnie pozostawionej tu przez pokolenia oraz ciągle nanoszonej przez wszystkich modlących się na Dróżkach. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest też zwiastunem rozpoczynającego sie jutro Wielkiego Odpustu z Chwalebnym Misterium Męki Pańskiej.

{kalwaria.eu}