Po kinowo-filmowej Nocy Muzeów, plenerowych projekcjach w parku miejskim i koncercie muzyki filmowej przyszedł czas na podsumowanie 100. rocznicy pierwszej emisji filmu w Wadowicach.
Wadowickie Centrum Kultury zaprasza wszystkich na konferencję popularno-naukową – „Od kinoteatru Wysogląda do kina „Centrum” – 100 lat wadowickiego srebrnego ekranu”, która odbędzie się w czwartek 29 października 2015 r. o godz. 17:30 w sali kameralnej WCK.

Wśród prelegentów będą min. wykładowcy z Akademii Polskiego Filmu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego i Pedagogicznego. Dr Konrad Meus przedstawi początki wadowickiej „dziesiątej muzy”, blaski i cienie pracy przedwojennego właściciela kina scharakteryzuje dr Urszula Biel a dr Monika Maszewska-Łupiniak opowie o filmie w cuglach propagandy PRL.

Jak funkcjonowało wadowickie kino w latach okupacji? Jak „Biały Murzyn” znalazł się w „Gdyni”? Jak dokonano rewolucji w redukcji taśmy filmowej? Wreszcie jak to się stało, że kino zmieniło adres a widzowie założyli okulary.

Prawdziwa gratka dla miłośników kina i nieco mniej znanej historii miasta.

Program konferencji

prelegent tytuł wystąpienia godzina
dr Konrad Meus

(UP Kraków)

„W blasku dziesiątej muzy. Kino i kinematografia w Wadowicach przed 1939 r.” 17.30 – 17.50
dr Urszula Biel

(APF)

„Z życia codziennego właściciela kina w latach 20. i 30. XX w.” 17.55 – 18.15
Michał Siwiec-Cielebon „Kino i wojna – wojna i kino” 18.20 – 18.35
Marcin Witkowski (WCK) „Kilka kadrów z dziejów wadowickiego kina w latach 1945-1989” 18.45 – 19.05
dr Monika Maszewska-Łupiniak

(APF, UJ)

„Propagandowa rola filmu w na przykładzie obrazu polskiego podziemia niepodległościowego w polskim kinie fabularnym w dobie PRL-u” 19.10 – 19.30
Piotr Wyrobiec

(WCK)

„Kino „Centrum” – nowy wymiar wadowickiego kina” 19.35 – 19.50

W przerwie i po wystąpieniach Wadowickie Centrum Kultury zaprasza do kinowych wspomnień i dyskusji z prelegentami. Być może w zbiorach mieszkańców zachowały się zdjęcia wadowickiego kina sprzed lat?

Kinoteatr Wysogląda, kino „Gdynia” i „Szarotka” były przecież przez lata nieodłącznym elementem życia miasta.

Organizatorzy konferencji zachęcają do przyniesienia takich fotografii na spotkanie i podzielenia się swymi zbiorami, które będzie można zeskanować i wrócą do rąk właścicieli.