Wspaniale na mapie powiatu wadowickiego prezentują się szkoły z gminy Stryszów pod względem wyników sportowych. W powiatowym rankingu szkół za rok szkolny 2014/15. I miejsce w powiecie zajęła Szkoła Podstawowa w Stroniu, zaś w kategorii szkół gimnazjalnych najwyższe miejsce na podium przypadło Gimnazjum w Zakrzowie.

Szkoły te od wielu lat należą do ścisłej czołówki powiatu wadowickiego a ich uczniowie zdobywają laury nie tylko na poziomie powiatu ale także i województwa.

Na uwagę zasługują choćby wyniki osiągane przez lekkoatletów. Julia Wicher (SP Stronie) to aktualna mistrzyni województwa małopolskiego w indywidualnych biegach przełajowych, z kolei sztafeta chłopców z gimnazjum jest drugą w województwie.

Osiągane wyniki budzą ogromy szacunek tym bardziej, że wspomniane placówki są małymi szkołami na tle tych z którymi muszą rywalizować. W samej klasie VI w SP 4 Andrychów jest więcej uczniów niż w całej naszej szkole od I do VI klasy zauważa Tomasz Gębala.

Jednak dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli, stworzeniu odpowiedniego klimatu do rozwoju można realizować swoje pasje, cieszyć się ze zwycięstw oraz umieć pogodzić się z porażkami. Nawet najlepiej poprowadzona lekcja w klasie nie jest w stanie dostarczyć tylu pozytywnych emocji, wrażeń, doświadczeń jak rywalizacja sportowa ze swoimi rówieśnikami z innych miejscowości.

Do szkoły nie chodzi tylko głowa dziecka! Musimy pamiętać także o jego psychofizycznym rozwoju. W dobie dominacji komputerów, gdy coraz więcej uczniów ma nadwagę, wady postawy i przynosi zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego sport szkolny odgrywa ogromną rolę – podkreśla Jan Gębala gminny koordynator sportu, członek Małopolskiego SZS

Niestety, dzisiejszy styl życia sprzyja redukowaniu aktywności fizycznej do minimum, często staje się ona nieistotna, czasem nawet przypadkowa. Przecież większość dorosłych prowadzi siedzący tryb życia.

Dlatego ogromny szacunek przede wszystkim dla nauczycieli wychowania fizycznego (Tomasz Gębala – SP Stronie oraz Dominika Gwiżdż oraz Bogdan Radwan – gimnazjum), którzy potrafią zaszczepić w swoich uczniach chęć pracy nad sobą, nad swoim ciałem. Cieszy także dobra współpraca tych dwóch sąsiadujących ze sobą placówek. Przecież uczniowie ze Stronia to przyszli gimnazjaliści w Zakrzowie. Często także można spotkać uczniów z gimnazjum przygotowujących się do zawodów na sali gimnastycznej w Stroniu, która jest większa niż w Zakrzowie.

Należy podkreślić, iż nasza gmina ma szczęście do dobrych wuefistów, to nie tylko Stronie i Zakrzów ale także pozostałe placówki w naszej gminie żyją szkolnym sportem. Cieszy mnie fakt, iż w szkołach tych nie tylko realizowane są zawody popularnych dyscyplin sportowych – piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka. Często przecież słyszymy o sukcesach naszych uczniów w szachach, tenisie stołowy, unihokeju, czwórboju lekkoatletycznym. Tak szeroka oferta przedstawiana przez naszych wuefistów sprawia, iż każdy może znaleźć coś dla siebie – zauważa Jan Wacławski wójt gminy.

Rywalizacja sportowa szkół odbywa się w ramach kalendarza zawodów sportowych opracowanego przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy przy współpracy z Małopolskim Kuratorem Oświaty.

Widać, że gmina Stryszów sportem stoi. Na każdych zawodach i nie jest ważne czy są to finały w siatkówkę, piłkę nożną, szachy czy czwórbój lekkoatletyczny, zawsze szkoły z waszego terenu są świetnie przygotowane! W rankingach opracowywanych na koniec roku szkolnego szkoły z tereny gminy Stryszów należą do ścisłej czołówki. Zdarzało się już, że Stronie czy Zakrzów wygrywały ogólną klasyfikację w swoich kategoriach ale po raz pierwszy robią to obie w jednym roku – podkreśla Adam Kunowski powiatowy koordynator sportu.

Zawody te w zależności od szczebla (gmina, powiat, województwo) organizowane są przez poszczególne struktury Szkolnego Związku Sportowego. Za osiągane miejsca na szczeblu powiatu przyznawane są punkty, które później stanowią podstawę do opracowania rankingów.

{stryszow.pl}

 • abstynent

  Pijaków górali raczej nie przegonimy 🙂

 • kalwarianin

  Zbieramy kapsle TYSKIE! Kalwarianka ma szansę zgarnąć 4 tysiące złotych od Tyskiego browara za największą liczbę kapsli! Rywalizują z nami Halniak, Cedron Brody, Grabarz Zembrzyce, Babia Góra! Jest o co walczyć, urny są między innymi w stopie. W akcji liczą się kapsle z TYSKIE GRONIE KLASYCZNA RADLER. Pomóżmy naszemu klubowi w trudnych chwilach.

 • wisko

  W gminie Stryszów jest jedna zasada jedni zasługują jak najlepsze warunki sportowe drudzy nie mają szans nawet na odrobine wsparcia i pomocy. Jest różnica pomiędzy bazą sortową w Stroniu czy Stryszowie a na przykład Dąbrówce i Łękawicy krótko można ją zrecenzować jako PRZEPAŚĆ!!!

 • grubas

  Rodzicu!
  Do obniżenie poziomu sportowego prowadzą przede wszystkim lewe zwolnienia z zajęć chętnie i często wystawiane przez rodziców. Wystarczy tylko prośba dziecka i argumentacja, że nauczyciel „się uwziął”, bo kazał robić 10 przysiadów i pięć „pompek”.

 • rodzic

  Brawo dla gminy Stryszów. Może najwyższy czas na reformę szkolnictwa u nas. Rozdrobnienie szkół prowadzi do obniżenia poziomu sportowego nie mówiąc zwiększeniu kosztów utrzymania.