194 szans na życie

Po Wadowicach teraz przyszedł czas na Kalwarię. W najbliższą niedzielę 28 czerwca na placu przed kościołem parafialnym w Kalwarii zorganizowany zostanie Dzień Dawcy Szpiku. Zachęcamy do udziału mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy

W minioną niedzielę w Wadowicach – do bazy dołączyło kolejnych 194 potencjalnych dawców. Do 2000 brakuje 264 świadomych i pewnych swojej decyzji osób. Organizatorzy mówią, ze nie chodzi o liczby, ale o każdego, kto bezwarunkowo i bezinteresownie chciałby pomóc swojemu bliźniakowi genetycznemu.

Trzeba poświęcić tylko trochę czasu. Codziennie każdy z nas może usłyszeć wyrok, może dowiedzieć się o białaczce.

Można jednak usłyszeć coś innego – może to właśnie Ty podarujesz komuś życie. Może to właśnie Ty zostaniesz DAWCĄ SZPIKU. Pierwszy krok?

To piąta, jubileuszowa akcja, którą organizujemy. W Wadowicach zarejestrowaliśmy 957 osób, w Jaroszowicach 539, na Zbywaczówce 46 tak było w zeszłym roku – mówi główny organizator akcji Franciszek Sarapata i dodaje Cieszy fakt, że z akcji na akcję, rośnie świadomość rejestrujących się. Coraz więcej ludzi wie, że szpiku nie pobiera się z kręgosłupa, a oddanie komuś kawałka siebie jest bezpieczne.

Warto pamiętać, ze dziś 8 na 10 przeszczepów odbywa się przez pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, tylko 2 na 10 poprzez pobranie materiału z talerza kości biodrowej. Organizatorom Dni Dawcy Szpiku zależy na świadomych dawcach. Dla chorych czekających na życie nie ma chyba nic gorszego, niż potencjalny dawca wycofujący się zaraz przed przeszczepem. Organizatorzy takich sytuacji chcemy uniknąć, nie odbierajmy chorym nadziei.

 „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” organizatorzy przypominają słowa Świętego Jana Pawła II i apelują podziel się tym co najpiękniejsze – podziel się Życiem.

Teraz jest okazja by do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyć i zarejestrować się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dni Dawcy Szpiku w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędą się w najbliższą niedzielę – 28 czerwca 2015 r. między godz. 10.00 a 17.00 na placu przed kościołem parafialnym.

Jeśli jesteś w wieku pomiędzy 18 a 55 lat, a Twój stan zdrowia jest ogólnie rzecz biorąc całkiem niezły, przyjdź i zarejestruj się. Nie przeszkadza przeziębienie, antybiotyki, tatuaż, percing, ciąża czy dzień po imprezie także śmiało można przyjść po weselu, urodzinach, imieninach czy Dniach Kalwarii. Po prostu trzeba chcieć pomóc. Rejestracja zajmuje zaledwie kilka chwil, krótka ankieta, wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Weź udział w Dniach Dawcy Szpiku w Kalwarii Zebrzydowskiej – 28 czerwca 2015 r. w godz. od 10.00 do 17.00 – na placu przed Kościołem Parafialnym.

Tak było w Wadowicach: