Nowo powstała Inicjatywa „Płuca Kalwarii”, postawiła sobie za cel poprawę jakości powietrza w Kalwarii i okolicy. Rozpoczęto od akcji edukacyjnej, której częścią jest rozdawanie ulotek.

Jak piszą o sobie celem „Płuc Kalwarii” jest uwrażliwianie społeczności na problem zanieczyszczenia powietrza i konieczności dbania o jego jakość.

Grupa ma swój fanpage – Płuca Kalwarii możemy się z niego dowiedzieć , że przygotowano 5000 ulotek mają one trafić do większości domów w gminie Kalwaria Zebrzydowska. To jest początek kampanii informacyjnej, którą finansuje grupa kilkunastu osób.

Przygotowane ulotki mają wszystkich uświadomić jakie spustoszenie w naszym organizmie powoduje spalanie odpadów w piecach.

Grupa w przygotowanej przez siebie ulotce powołuje się na badania, piszą w niej:

W ostatnich latach obserwujemy w gminie Kalwaria w znaczny wzrost zachorowań u dzieci na astmę oskrzelową, alergię i białaczkę.

Aktualna liczba pacjentów onkologicznych z gminy Kalwaria Zebrzydowska to ok. 800 osób (40 % z samego miasta Kalwaria). Rodzaje wykrytych nowotworów: rak płuc rak mózgu, białaczka, Chłonia, rak jądra, nowotwory żołądka i wątroby (50% zachorowań z samego miasta Kalwaria Zebrzydowska.

Inicjatywa Płuca Kalwarii jak na razie, skupia się na prowadzeniu akcji edukacyjnych, chcą dotrzeć z przekazem do mieszkańców, że spalanie odpadów w piecach jest bardzo szkodliwe dla organizmu i przyczynia się do powstawania wielu groźnych chorób.

W ciągu zaledwie kilku dni zyskała już blisko 200 sympatyków na FB, można tam też zobaczyć zdjęcia zadymionego miasta.

Grupa jak się dowiadujemy niebawem rusza z kolejną akcją informacyjną, a jej przekaz zapewne wiele osób może zszokować.

Dziś cieszą się z podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudy „ustawy anty smogowej”, jak zaznaczają przyczyni się ona do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

Na ostatniej Sesji radni przyjęli Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska, do którego sporo uwag ma powstała inicjatywa „Płuca Kalwarii”, przedstawiciele tej inicjatywy swoje uwagi do tego programu wnieśli na zakończenie sesji, przedstawicielka grupy Aleksandra Ślusarczyk zadała szereg konkretnych pytań dotyczących ochrony powietrza na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska.

 • aaa

  Baluś boi się prawdy, zwłaszcza, że ostatnio pod rączkę z burmistrzem chodzi, dostaje dotacje z naszym podatków na swoje fanaberyjne studia. To nie dziwne, że usuwane są niewygodne dla niego posty, banowane osoby piszące i wytykające mu hipokryzję. Czemu nie ma tu żadnych nowych wiadomości odnośnie ustaleń rady miasta? Czemu nie pisze się tu o podniesieniu opłat za usługi wywożenia śmieci?

 • aaa

  Proszę zrobić zdjęcie „bogatych” domów z „elity” kalwaryjskiej na ulicy Królowej Jadwigi. Tam, gdzie bogactwo aż kapie, szkoda pieniędzy na węgiel dobrej jakości, pali się najgorszym flotem, mułem i odpadami z warsztatów oraz śmieciami. Proszę nagrać dom radnego z tej części miasta, popatrzeć, jakiego koloru dym wydobywa się z jego komina. Proszę sprawdzić, kto nie oddaje na Królowej Jadwigi i Floriana od lat śmieci (3 kolejne domy powiązane rodzinnie). A te śmieci gdzieś się muszą podziewać. Tego burmistrz nie ma odwagi sprawdzić? Boi się konsekwencji? Bo musiałby ukarać swoich popleczników? Proszę przejść się Długą, gdzie jedynie Art-Vinyl jest ekologiczny, reszta kopci i smrodzi. Tak samo jest na Szewskiej, Nowej.

 • KrK

  Wystarczy Skawina, Kraków, Ojców. Tak jest zdecydowanie lepiej.

 • cenzor

  Brawo! Jednak większość z mieszkańców pracuje u jakiegoś tapicera, cholewkarza, więc każdy boi się o pracę która dodatkowo daje paliwo do pieca na zimę. AAaaaa ja boję się że za chwilę administrator usunie Twój wpis. Panuje tutaj straszna cenzura. Cenzura!

 • malwina

  Wydarzenia ostatnich mrożnych dni zmusiły mnie do napisania tej odezwy do, no właśnie do kogo, bo tak naprawdę nie ma do kogo w tej sprawie się zwrócić. Pozostają tylko ludzkie sumienia i wiara w to, że nie jesteśmy nierozumnymi istotami i w końcu pojmiemy skutki swoich działań.
  Moje wołanie i wołanie wielu światłych ludzi, którym zależy na czystym powietrzu w Kalwarii i całej Małopolsce jest głosem wołającego na pustyni. Trafia w pustkę, odbija się od głupoty, chciwości i braku moralności. Tak więc w swojej bezradności wołam do: polskiego Rządu, do Ministra Środowiska, do wojewodów i burmistrzów, a przede wszystkim do Burmistrza naszej kalwaryjskiej Gminy i do ludzi, dla których ważniejsze od zdrowia i życia są nędzne pieniądze, które zaoszczędzą na opale i na dobrym piecu, bezkarnie zatruwając powietrze w naszej gminie. Nie zastanawiają się dlaczego u nas tyle nowotworów, zawałów, astm i alergii. Dlaczego cały czas żle się czują, dlaczego ich dzieci i wnuki są alergikami, dlaczego rodzą się słabe, chore i upośledzone dzieci, dlaczego oni sami umierają przedwcześnie na raka. Udają, że nie wiedzą?
  A może naprawdę nie zdają sobie sprawy, żyją w nieświadomości własnych czynów. Nie wiedzą, że popełniają grzech śmiertelny przeciwko V przykazaniu, które mówi „Nie Zabijaj”. Nie wiedzą, że to ciężki grzech, że z tego trzeba się spowiadać, że odpowie się za to na Sądzie Bożym? Że tego trzeba się wyrzec i przestać to robić.
  A kalwaryjscy potentaci od cięcia płyt? Co robią z odpadami? To nie jest parę czy kilkanaście worków ze ścinkami. To są tony odpadów. Gdzie one są? Na wysypisku? Nie. Oddane jako surowiec wtórny? Nie. One są w naszych płucach, sercach, wątrobach i krwiobiegu. Zastępują nam to, co niezbędne do życia i ważniejsze od pieniędzy i stanu konta. Zastępują nam powietrze.
  A chyba wszyscy wiemy, ze to ono najpotrzebniejsze jest do życia. Zasilają nasze i swoje organizmy benzopirenem, siarką, pyłami Pm10, pyłami Pm2,5, substancjami mutagennymi
  i kancerogennymi. I uważają, że nic się nie stało, że nic złego nie zrobili.
  Odpady są masowo rozdawane lub sprzedawane ludziom z okolicznych wsi, służą też jako opał
  w ich własnych firmach i domach. A największy paradoks polega na tym, że ci, którzy masowo palą odpady też mają to wszystko we własnych organizmach. A zdrowia nie oszukasz, nie ma zmiłowania dla nikogo, gdy przychodzi choroba, nawet jeśli postaraliśmy się o nią sami.
  I co? Nikt nie czuje się winny. Na razie nie. To jest zwycięstwo ignorancji i bezmyślności nad mądrościa i miłościa bliżniego.
  To jest kalwaryjska Apokalipsa .
  Wołam więc: Ludzie opamiętajcie! To tutaj szykujecie sobie wieczność. To jaka będzie i jak szybko nadejdzie zależy również od was. Od tego, co zrobiliście lub czego nie zrobiliście dla innych. Czy truliście ich toksycznymi wyziewami własnego komina, czy woleliście parę groszy oszczędności od czystego sumienia? Zastanówcie się nad tym bardzo mocno.
  Wołam też do burmistrza: Panie Burmistrzu, Pan też ma te sprawy na swoim sumieniu. Trzeba walczyć dla dobra społeczności. Trzeba się spieszyć, bo zdrowie mieszkańców, którym Pan ma służyć, nie będzie czekać, bo czas nagli. Bo ludzie przedwcześnie umierają.,
  Potrzebujemy radykalnych rozwiązań. Jest XXI wiek. Trzeba znależć dla całej gminy masowego odbiorcę odpadów produkcyjnych i zorganizować obowiązkowe ich oddawanie. Trzeba karać przestępców, którzy palą chemiczne odpady, muły i zasiarczony węgiel. Tak, przestępców, bo to co robią jest nie tylko grzechem, ale też powolnym zabijaniem tysięcy istnień.
  Stworzyliśmy we własnym środowisku krematorium, zbrodnię przeciw ludzkości. I nie ma winnych i nikt nic nie rozumie albo nie chce zrozumieć. A przecież jesteśmy chrześcijanami, podobno porządnymi ludżmi.
  Musimy zrobić porządek we własnym domu! Od naszych działań zależy nasze życie!

 • jjjj

  ul Zjednoczenia jest zasmrodzona wiem bo nawet prania nie mozna normalnie wywiesic na pole poniewaz smierdzi i wszystko sie na nim osiada!

 • zaq123

  trzeba wyprowadzic sie z Kalwarii … do Irlandi …

 • Jasio

  ulica stolarska !