Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta najwięcej emocji budził  podział 1 mln 224 tys. zł  dokonanych przez burmistrza Ormantego, radni mieli sporo uwag do tych propozycji ale ostatecznie podział zaakceptowali.

Warto zaznaczyć, że ostatnia Sesja miała miejsce 18 lutego, czyli blisko 3 miesiące temu. Przewodniczący Marcin Krawczyński zwołał ją tuż przed upływem ustawowego terminu, który mówi o tym, że radni powinni się spotykać raz na kwartał.

Ta  bardzo zła decyzja Przewodniczącego Krawczyńskiego spowodowała, że radni mieli do przegłosowania aż 29 uchwał, co zapewne nie ułatwia nikomu pracy i merytorycznej dyskusji.

Głównym tematem w czasie sesji był podział 1 mln 224 tys. zł, stanowiących wolne środki w budżecie. Radni zarzucili burmistrzowi, że nie konsultuje z nimi podziału dodatkowych środków i nie kieruje się wypracowanym na początku kadencji priorytetami, a realizuje własne.

Dodatkowo radni argumentowali,  że burmistrz nie  przeznaczył  żadnych środków jako wkład własny do pozyskania dotacji unijnych. Ormanty odpierał zarzuty tłumacząc, że w ostatnich miesiącach pozyskał 3 mln zł do budżetu Gminy.

Radni zarzucali też, że dzieląc w taki a nie inny sposób dodatkowe pieniądze prowadzi do rozdrobnienia wydatków, ten zarzut najczęściej przytaczał radny Tadeusz Stela, któremu burmistrz nie był dłuży i mówił, że tak samo robił podczas wprowadzania 32  poprawek do obecnego budżetu.

Ostatecznie radni zgodzili się na podział przygotowany przez burmistrza Ormantego najwięcej z 1 mln 224 tys. zł bo 550 tys. zł zostanie przeznaczonych na budowę Sali w Stanisławiu Dolnym, 150 tys. na budowę oświetlenia w Barwałdzie Górnym, po 100 tys. na remont pomieszczeń w Szkole w Brodach i remont drogi w Brodach, 53 tys. zostało też zagospodarowane na organizację Światowych Dni Młodzieży, mniejsze kwoty zostaną przeznaczone na remonty dróg i chodników na terenie gminy.

Inna uchwała wzbudzająca emocje i dyskusje dotyczyła sprzedaży gruntów w centrum Kalwarii Zebrzydowskiej, w tej sprawie wśród rannych nie było pełnej zgody, do tej sprawy jeszcze wrócimy.

Dla zdolnych uczniów i sportowców z sukcesami z terenu gminy przygotowano stypendia, które także uchwalono.

 • Kalwarianin

  Stradomski miał wizję, ale jak zadłużyć gminę, Ormanty jest jaki jest ale trochę milionów załatwił na salę i planują strefę ekonomiczną oraz przynajmniej gminy nie zadłuża. Jak załatwią strefę(trzeba poczekam ze względu na decyzje wyżej) głosuje na niego w następnej kadencji.

 • karol

  Czekam z niecierpliwością na opis dalszej części sesji. Dotyczącej handlu ziemią

 • flacorz

  Klinowski miał tylko dwa pomysły na Wadowice. Pierwszy to reorganizacja komunikacji (busów), drugi to przyjęcie uchodźców.
  Jak na razie zrealizował pierwszy…

 • Real

  Kalwarianie wybieracie starego złodzieja na burmistrza to co się tu dziwić . Powietrze coraz gorsze układy w gminie coraz mocniejsze zero perspektyw ! Popatrzcie na Wadowice burmistrz Klinowski młody energiczny z pomysłami próbuje coś zrobić jakoś się wykazać a w Kalwarii tylko żeby utrzymać stołek i broń Boże nie wychylać się….Czy się stoi czy się leży 12 tys. się należy a mieszkańcy Kalwarii młodzi w Krakowie studiują mądrzy wyjechali do Irlandii , głupi zostali robią po 12 godz i piją a starzy dalej się trują pm2,5 paląc odpady w swoich piecach i co jakiś czas dając na tace 10 zł. modlą się o szybką a niespodziewaną śmierć 😉

 • pajuj

  bardzo to wesołe …. najpierw radni mają pretensje, ale ostatecznie zgadzają się na propozycje burmistrza. Teatrzyk???

 • amelia

  Szanowni Państwo, zastanówmy się, jaka jest rola sołtysa w XXI w.
  Przecież to jakiś przeżytek administracyjny, który miał znaczenie
  jeszcze po wojnie. Obecnie nikt nie jeździ już furą do gminy a nawet na
  rowerze. W dobie samochodów i Internetu oraz telefonii komórkowej
  pośrednictwo sołtysa w kontakcie z gminą to jakiś nonsens.

  Przy skromnych dochodach gminy z podatków oddawanie ich części
  sołtysom, którzy są przecież społecznikami to wręcz
  niegospodarność. W tej kwestii powinny już dawno nastąpić zmiany, które
  powinny doprowadzić do likwidacji anachronicznego podziału na sołectwa.

  Opłaty za śmieci i podatki powinny być realizowane przez Internet lub
  bezpośrednio do kasy gminnej dla osób niezinformatyzowanych. Dojazd do
  gminy z najdalszej jej części nie trwa przecież dłużej niż 10 minut.
  Po co inkaso dla sołtysów ?

 • Kibic

  Dać Kalwariance złodzieje co roku Nas okradacie

 • Zdziadolenie

  Ujawnia się bezmyślność radnych i burmistrza. Zresztą kiedy radni mieli zdanie. To rozdawnictwo pieniędzy zemści się w przyszłości. Miasto gnuśnieje, nie ma krzty pomysłu na rozwój, a radni załatwiają swoje zachcianki. Przewodniczący proponuje blisko 40 punktów obrad. Wyraźnie gra na zmęczenie. Zaufaliśmy Ormantemu, szczerze powiem, zawiódł na całej długości. Ludzie mówią, że Stradomski przynajmniej miał jakąkolwiek wizję rozwoju, a Ormanty cofnął się. Chełpienie tytułami, aż wstyd Panie Burmistrzu, jeszcze w głowie trza mieć.