W bieżącym roku Biblioteka Publiczna obchodzi podwójny jubileusz – mija 70 lat od założenia Biblioteki w naszym mieście i 10 lat od nadania jej imienia Stanisława Wyspiańskiego. Uroczystości jubileuszowe w Bibliotece przypadły w szczególnym czasie – w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

W spotkaniu w Bibliotece, 16 października 2018 r. wzięli udział przedstawiciele gminnych władz samorządowych – Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Pan Augustyn Ormanty oraz radny Rady Miejskiej Pan Marcin Zadora, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń, Przyjaciele Biblioteki i Czytelnicy.

Środowisko bibliotekarskie reprezentowali: Pani Anna Wiśniewska– wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Pani Bożena Płonka – dyrektor Wadowickiej Biblioteki Publicznej, Pani Sylwia Błasiak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie. Na uroczystości obecna była Pani Krystyna Foryś – wieloletni dyrektor kalwaryjskiej Biblioteki oraz emerytowani bibliotekarze: Panie Danuta Marcowska, Urszula Pasternak, Stanisława Spisak i Teresa Sutor.

Jubileusz był okazją do podsumowania Planu Rozwoju Biblioteki na lata 2014 – 2018. Projekty realizowane w ostatnich latach : Rodzice i małe dzieci w bibliotece, Lato z Wyspiańskim, , Nowe Technologie Informatyczne, Archiwum Cyfrowe , zaprezentowali ich koordynatorzy, Panie Jolanta Paluchowska- Pępek, Anna Bogunia, Celina Uzdrzychowska, Renata Żak i Pan Adrian Wlaźlak.

Spotkanie było także okazją do podziękowań władzom, instytucjom i stowarzyszeniom oraz osobom prywatnym za współpracę.

Wszystkim Państwu, którzy angażują się w realizację działań na rzecz naszej lokalnej społeczności, Przyjaciołom Biblioteki i wszystkim naszym Czytelnikom serdecznie dziękujemy za współpracę i życzliwość.

Honorowymi Gośćmi uroczystości byli: wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Pan Jerzy Trela oraz wybitny solista, uczestnik wielu festiwali krajowych i zagranicznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, Pan Marcin Wolak. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła mistrzowska recytacja fragmentów „Wesela” i „Wyzwolenia” oraz pieśń „Modlitwa obozowa” w wykonaniu Gości.

Uroczystość zakończyła się, jak przystało na rok niepodległości, wspólnym śpiewem przy akompaniamencie akordeonu.

Z okazji Jubileuszu przygotowany został Informator oraz Wystawa, którą można obejrzeć w lokalu Biblioteki w Kalwarii do końca roku.

 

 

Biblioteka Publiczna  w Kalwarii Zebrzydowskiej

Bogusława Moskała

 

 • MKS

  MKS Kalwarianka – Zatorzanka Zator 1-1(1-1) Rafał Gałuszka 2- Kamil Michałek 9
  Skład MKS Kalwarianki ; Sanchez – Bargieł , Boczarski , Gębala , Pająk – Kryjak , Hobrzyk od 46 Bogacz , Ryszawy od 64 Dybek , Oleksy , Kołodziej od 78 Turek – Gałuszka .
  Skład Zatorzanki – Flejtuch -Skrobacz , Baluś , Mika , Żmuda – Leszczyński , Stefaniak , Formas od 63 A. Celej – Michałek od 73 K. Celej, Stanek .
  Sędziował Bartłomiej Gębala z Libiąża . Widzów 50

 • kibol

  Czy ty gościu musisz tutaj zalewać swoje wypociny

 • muki

  W pierwszy weekend listopada kolejka ligowa,w IV Lidze waza sie losy mistrza jesieni,lider Jutrzenka w roli faworyta wyjezdza do Kaszowianki,a wicelider Dalin bedzie faworytem w starciu z Wieliczka.Bedacy w ciezkiej sytuacji Beskid jedzie do Jawiszowic,a Ryczow czeka ciezki wyjazd do Slomniczanki.W V Lidze mistrza jesieni juz znamy i jest nim Rajsko ktore zagra ciezki mecz u siebie z silna Bialka i ten mecz bedzie hitej kolejki.Wysoka u siebie podejmie wicelidera Niwe i goscie beda faworytem spotkania sobota godzina 13,ponadto Kalwarianka u siebie tez w sobote godz 13 zagra z wymagajacym Zatorem i to goscie beda faworytami,a Sosnowianka ktora ostatnio zdobyla punkt ma wyjazd w Zarkach,ale raczej Sosnowianka nie ma wiekszych szans na punkty.W A-klasie lider Spytkowice ma trudny wyjazd do Krzeszowa i na potkniecie lidera czeka wicelider Sucha w roli faworyta zagra ze Sokolem,ponadto Paszkowka jedzie do Targanic,Wadowice faworytem w starciu z Wieprzem,a ostatni w tabeli Barwald jedzie do Roczyn.Jako ze zbliza sie Wszystkich Swietych bedzie panowal wzmozony ruch wokol cmentarzy i nalezy zachowac szczegolna ostroznosc w czwartek,a potem w piatek bo zaduszki.