Już jutro na rynku w Wadowicach odbędzie się rejestracja dawców szpiku, podobna akcja w Kalwarii zostanie zorganizowana za tydzień 28 czerwca.

Po blisko trzymiesięcznej akcji promocyjnej jutro jeden z wielkich finałów, a za tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej kolejny, tutaj gra toczy się o stawkę najwyższą o życie. Wolontariusze zachęcają jutro do udziału w akcji tych wszystkich, którzy za tydzień z różnych względów mogą być nieobecni w Kalwarii, a chcieli by się przyłączyć do pomocy innym.

Wolontariusze akcji przez ostatnie tygodnie robili wszystko by o tej akcji dowiedziało się jak najwięcej osób. Ponad 50 zaangażowanych wolontariuszy Dni Dawcy było m.in.: I Biegu Wadowickim, Motosercu, pokazach Karate, Biegusiu Kalwaryjskim, pikniku strażackim w Inwałdzie, zawodach strażackich gmin Lanckorona, Stryszów, Mucharz czy ostatnio Festiwalu Produktu Regionalnego, rozdali ponad 10.000 ulotek informacyjnych.

Przygotowano też poruszający i szczery film „Zostań Dawcą i Ambasadorem Akcji” , w którym znani i lubiani min.: tancerze, aktorzy, piosenkarze, zespoły muzyczne, sportowcy oraz faktyczni dawcy komórek macierzystych, którzy już dali szanse na życie innym potrzebującym i Lila Fila zapraszają do udziału w Dniu Dawcy.

Ważne, że nasze lokalne społeczeństwo nie jest obojętne i ma coraz większą świadomość odnośnie dawstwa szpiku i komórek macierzystych. Coraz więcej ludzi wie, że szpiku nie pobiera się z kręgosłupa.

Przeszczep może odbyć się poprzez pobranie komórek z talerza kości biodrowej – i tak się dzieje w około 20% przypadków, albo z krwi obwodowej – około 80 % zabiegów. Obie metody są bezpieczne dla dawcy, którego stan zdrowia nie ulegnie pogorszeniu, ponieważ już po 14 dniach szpik w jego organizmie zostanie całkowicie zregenerowany

Dane dotyczące dawstwa szpiku i komórek macierzystych w naszym powiecie potwierdzają, że mieszkańcy nie są obojętni na pomoc innym.

Od 2011 r. na akcjach dedykowanych konkretnym chorym udało się zarejestrować ogrom ludzi – dla Małgorzaty – ponad 410, dla Piotrusia – 796, dla Olusia – prawie 400, dla Lili – 1496 i ostatnio dla Mateusza – 496.

Według szacunków, w powiecie wadowickim może być zarejestrowanych nawet ponad pięć tysięcy potencjalnych dawców. Każdemu z nich należy się wielki szacunek. Dane fundacji DKMS mówią o dokładnie 2924 osobach zarejestrowanych i 3 faktycznych dawcach – informuje Franciszek Sarapata główny organizator akcji i dodaje Zastanawialiśmy się czy następna akcja ma sens. Zdajemy sobie sprawę, że kolejnych chętnych do rejestracji można z przysłowiową świecą szukać. Ufamy jednak, że każdy kto już jest w bazie zachęci do tego samego innych.

 

Przypominamy najważniejsze warunki rejestracji:

Rejestrować mogą się osoby w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Każdy, kto kiedykolwiek zgłosił się do bazy potencjalnych dawców pozostaje w niej do 60 roku życia.

– wiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,

– ogólnie dobry stan zdrowia, brak przeciwwskazań medycznych (pamiętaj, że przeciwwskazania odnośnie dawstwa komórek macierzystych i dawstwa krwi są różne – być może nie będziesz mógł oddać krwi, ale będziesz mógł zostać potencjalnym dawcą szpiku),

– waga min. 50 kg, BMI poniżej 40 (osoby ze skrajną otyłością nie mogą zostać wpisane do bazy),

– brak rejestracji w innych bazach (zasada jest prosta – jako potencjalny dawca rejestrujesz się tylko raz).

Pamiętaj, że przeziębienie, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, ciąża, miesiączka, tatuaże, piercing, palenie papierosów, a nawet tzw. „dzień po imprezie” – nie są przeszkodą dla zarejestrowania się do bazy. Trzeba mieć jednak świadomość swojej decyzji.

W razie jakichkolwiek wątpliwości przyjdź i zapytaj podczas Dni Dawcy lub skontaktuj się z fundacją DKMS (www.dkms.pl)

 

Dni Dawcy Szpiku:

– 21 czerwca 2015 r. – w Wadowicach – Rynek od 10:00 do 17:00

– 28 czerwca 2015 r. – w Kalwarii Zebrzydowskiej plac przed kościołem  od 10:00 do 17:00

Zapraszamy również na wydarzenie na Facebooku

Zastanów się i zarejestruj.