Kalwaria dała radę, 171 szans na życie

Kolejna zakończona sukcesem akcja pozyskiwania dawców szpiku, tym razem w Kalwarii. Na apel wolontariuszy odpowiedziało aż 171 osób, które zostały potencjalnymi dawcami szpiku i komórek macierzystych to też 171 szans na życie dla chorych.

Tydzień temu w Wadowicach zarejestrowano w bazie 194 osoby wczoraj w Kalwarii Zebrzydowskiej kolejne 171, tylko w ciągu dwóch akcji pozyskano 365 dawców, to też 365 szans na życie dla osób potrzebujących pomocy.

Dni Dawcy Szpiku były poprzedzone bardzo intensywną pracą wolontariuszy, to też miesiące przygotowań musiały przynieść efekty i przyniosły, wystarczy tylko dodać, że wolontariusze rozdali ponad 5 tys. ulotek.

Także ostatnich dwóch dniach niezłomni wolontariusze byli widoczni i zachęcali nieustannie do udziału w akcji, wolontariusze byli na Dniach Kalwarii i Zlocie Samochodów Zabytkowych w Lanckoronie, do udziału w akcji w ostatnich dniach zachęcano też ze sceny Dni Kalwaria i w Radio Kalwaria.

Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej też spisali się na medal i pokazali, że nie są obojętni by pomoc potrzebującym, wolontariusze jaki i główny organizator nie ukrywa swej radości.

Kalwaria pokazała ogromne serce. 171 osób podjęło wspaniałą decyzje, że w razie potrzeby bez wahania pomoże swojemu bliźniakowi genetycznemu. Łącznie z Wadowicami dało to piękną liczbę 365 zarejestrowanych. Są to kolejne szanse życie dla osób śmiertelnie chorych dla których przeszczep to jedyne lekarstwo. Chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy wsparli akcje. Bardzo dziękujemy – mówi Franciszek Sarapata

Dzięki ostatnim dniom udało się nie tylko pozyskać potencjalnych dawców, ale też edukować mieszkańców na czym polega dawstwo szpiku to, tłumaczono że szpik nie jest pobierany z kręgosłupa to wszystko będzie procentowało w kolejnych latach.

Rejestracja polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, uzupełnieniu ankiety oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnie przygotowanych pałeczek. Po około trzech miesiącach pobrany w ten sposób materiał trafi do bazy dawców.