Kalwaria Zebrzydowska drugi dzień świętuje Odzyskanie Niepodległości, w dniu wczorajszym śpiewano pieśni patriotyczne i odbył się też  Uroczysty Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dziś w kościele parafialnym odprawiono Mszę Świętą, w dzisiejszych uroczystościach uczestniczył Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński.

W Kościele parafialnym odprawiono Mszę Świętą, której przewodniczył proboszcz, ks. Wiesław Cygan, okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Leszek Kaczmarczyk uczestniczyło w niej blisko 30 pocztów sztandarowych z  gminy Kalwaria Zebrzydowska, reprezentując szkoły, strażaków OSP, harcerzy, rzemieślników inne środowiska i mieszkańcy Kalwarii. O oprawę muzyczna zadbał Chór „Soli Deo”, którym opiekuje się Bogdan Oczkowski.

Po mszy Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty,  przedstawiciele samorządu, młodzież, delegacje a także mieszkańcy Kalwarii zgromadzili się pod pamiątkową tablicą składając wiązanki kwiatów.

W Kalwaryjskich Uroczystościach wziął udział Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński podziękował wszystkim za obecność, nie ukrywając swojego wzruszenia, że tak wielu mieszkańców swoją obecnością pokazało, że pamięta o swej historii i nie wstydzi się manifestować swojego patriotyzmu.

Starosta Bartosz Kaliński widząc sporą grupę dzieci i młodzieży wspomniał o Antosiu Petrykiewiczu najmłodszym kawalerze orderu Virtuti Militari Orlęciu Lwowskim

Antoś do dziś  jest najmłodszym  kawalerem tego najwyższego  polskiego odznaczenia wojskowego. Mając 13 lat Antoś wstąpił do oddziału  „Stracenców” porucznika Romana Abrahama, późniejszego generała WP i  walczył wraz z nim na Górze Stracenia. 16 stycznia 1919 r. wskutek odniesionych ran zmarł  – mówił Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński

W ten  wyjątkowy dzień,  nie zawiodły Orkiestry z Przytkowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, które zagrały koncert przy kościele. 

w czwartek 10 listopada Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprosiło mieszkańców do lokalu Towarzystwa  na wspólne śpiewanie Pieśni Patriotycznych.

Również 10 listopada w Sali Widowiskowej CKSiT odbył się Uroczysty Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Kalwarii Zebrzydowskiej.