Kalwaria Zebrzydowska przez pięć dni świętowała Odzyskanie Niepodległości. Świętowane rozpoczęło się już w środę a ten wyjątkowy czas zakończył się wczoraj spektaklem „Czy ją kochasz”  przez te kilka dni każdy mógł znaleźć coś dla siebie od najmłodszego po najstarszego.

Świętowanie rozpoczęło się w środę 7 listopada, można było wysłuchać programu słowno-muzycznego „Dla Niepodległej” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii i Chóru Soli Deo w Sali  Widowiskowej.

Nie zabrakło też patriotycznego  śpiewania, jak co roku mieszkańcy spotkali się w siedzibie  Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, miejsce to wypełniło się po brzegi mieszkańcami, którzy kultywują tą piękną tradycję.

W tych wyjątkowych dniach nie zawiedli też uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Kalwarii Zebrzydowskiej, wykonując pieśni patriotyczne a największe brawa publiczności zebrał chór szkolny.

W piątek uczniowie ze szkół o godz 11:11 włączyli się do śpiewania Hymnu i pieśni patriotycznych tak też było i u nas miedzy innymi w Stanisławiu Dolnym.

W sobotę było w Kalwarii Zebrzydowskiej bardzo radośnie i muzycznie a to za sprawą Gali podsumowującej projekt „Historia jest kobietą”, można było zobaczyć wystawę prac a dzieciom zostały  wręczone nagrody.

Na zakończenie tego dnia w Sali Widowiskowej zorganizowano koncert Kapeli Hanki Wójciak, koncert jak mówiła publika był w pełni energetyczny.

Główne Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ojczyzny sprawowanej w kościele parafialnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, po niej nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje pod tablicą upamiętniającą ofiary wojenne, a także odśpiewanie hymnu narodowego. Było tez jubileuszowe zdjęcie mieszkańców i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z orkiestrami z Kalwarii Zebrzydowskiej i Przytkowic.

Na zakończenie uroczystego dnia mieszkańcy zobaczyli spektakl „Czy ją kochasz”  w wykonaniu Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy.

Wcześniej też w Przytkowicach na 100 lecie Odzyskania Niepodległości w Przytkowicach miała miejsce podniosła uroczystość poświęcenie krzyża i odsłonięcie pomnika na miejscu starego kościoła.

 

 • Oburzony

  Hahaha!!!!
  Wspólne śpiewanie z orkiestrami heh dobra ściema panie Baluś!!! Chyba Cię fantazja poniosła.
  Urząd kalwaryjski nawet nie umiał zorganizować porządnie obchodu 100 letniej rocznicy 11-go Listopada!!! Jak co roku poprostu na odwal sie !!!
  Pan panie Baluś nie koloryzuj jak to było pięknie koncetowo tylko jak już masz ten portal to pisz ludziom prawdę a nie same kłamstwa jak to robisz ostatnimi czasy…
  Uczestniczyłem w tych obchodach i było to żenujące ze władze gminy na czele z panem Burmistrzem nie potrafiły nawet ust otworzyć jak grany był hymn, ale pan Bałuś twierdzi ze odspiewalismu 4 zwrotki… pisz chłopie wkoncu prawdę a nie kłamstwa !!! Masakra

 • Kalwarianka

  WIDZĘ, ŻE KTOŚ USUWA NIE WYGODNE KOMENTARZE- BARDZO BRZYDKO !!! A dla tych co nie zdążyli przeczytać napiszę raz jeszcze.

  Jakie śpiewanie z orkiestrami- nic takiego nie miało miejsca- chyba ktoś pomylił uroczystości. 👎👎👎
  Byłam na koncercie w Klasztorze z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, który odbył się 8 września. Wszystko bylo przygotowane na najwyższym poziomie: koncert orkiestry, chor klasztorny, konferansjerzy, zaproszeni goście, śpiewacy, a nawet dzieci z przedszkola- wszystko stanowiło przepiękną całość przygotowana do perfekcji. I szczerze powiedziawszy na to samo liczyłam na uroczystościach przygotowywanych przez urzad- niestety bardzo się zawiodłam. Taką okazja zdarza się raz na 100 lat, a wy potraktiwaluscie ja jak każda kolejna rocznice- czyli na odpieprz sie- zero jakiekolwiek organizacji- WSTYD !!! 👎👎👎