Kalwaria Zebrzydowska otrzymała 2 miliony 792 tysiące złotych dofinansowania z unijnej dotacji na budowę i remont dróg gminnych w Kalwarii, Brodach, Zebrzydowicach, Leńczach i Podolanach.

Warto podkreślić, że gmina  odnotowała  spory sukces,  bowiem 4 złożone wnioski  przez Zespół Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta Kalwaria Zebrzydowska  otrzymały dotację. W ramach ogłoszonego naboru w całej Małopolsce złożono 291 wniosków z czego na listę rankingową zakwalifikowało się 113 projektów.

Pozyskane środki pochodzą z unijnej dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Przebudowane  zostaną  drogi w Kalwarii, Brodach, Zebrzydowicach, Leńczach i Podolanach na łączną kwotę 4 mln 672 tys. 772 zł:

Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała dofinansowanie na:

– przebudowa drogi gminnej Brody – Zebrzydowice (całkowity koszt zadania 2.207.923,84 zł, kwota dotacji 1.311.490,00 (63,63%)

– przebudowa drogi gminnej ul. Partyzantów (całkowity koszt zadania – 512.610,31 zł, kwota dotacji 292.595,00 (63,63%)

– przebudowa drogi „Na Sumerówkę” w miejscowości Zebrzydowice (całkowity koszt zadania – 287.943,90 zł – kwota dotacji 167.780 zł (63,63 %)

– przebudowa drogi gminnej w miejscowościach Leńcze i Podolany (całkowity koszt zadania – 1.664.294,83 zł, kwota dotacji – 1.020.195,00 (63,63%)

Po raz pierwszy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich małopolskie gminy i powiaty mogą liczyć na ogromny zastrzyk finansowy, który pozwoli ulepszyć drogi w małych miejscowościach regionu. Ich przebudowa nie tyko poprawi komfort życia mieszkańców, ale także wpłynie na rozwój lokalnej gospodarki i zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu – mówił marszałek Jacek Krupa podczas wręczania umów

 

 • sołtys

  Droga w Zebrzydowicach ” Bieńkowicach” na wschód od OSP w Stanisławiu Dolnym

 • ziom

  która to jest droga na sumerówkę w zebrzydowicach ?

 • Maciek

  Do Legolas:
  Masz rację, nie mam monopolu na wiedzę. Przepraszam. Nie chciałem nikogo obrazić – zwyczajnie dostrzegam, że sporo ludzi nie stara się zrozumieć do kogo adresować sprawy (braki/problemy), które dostrzegają w swojej okolicy.
  Czy uważasz, że Gmina Kalwaria mogłaby zawnioskować o dotację z tego programu UE (PROW) na remont drogi, która nie jest w pod jej zarządem? Czy taki wniosek miałby szansę na wysokie miejsce w rankingu?

 • Legolas

  Do Maciek:
  Nie obrażaj ludzi bo nie masz monopolu na informacje. Dlatego przypomnę ci zupełnie za darmo ze mimo ze gmina nie jest właścicielem danej drogi może przekazać środki do starostwa czy województwa i partycypować w kosztach remontu dróg. Wystarczy prześledzić media czy ostatnie uchwały naszej rady która juz nie raz pomogła biednemu powiatowi z drogami a nawet szpitalem. Oczywiście nie jest to zadanie własne gminy ale dzięki temu mieszkańcy nie musza liczyć na wyższe instancje i mieć pretensje do burmistrza ze nic nie robi, bo mieszkańców nie obchodzi kto jest właścicielem drogi tylko komfort i bezpieczeństwo korzystania z nich

 • Maciek

  Gmina Kalwaria nawet gdyby chciała to nie wolno jej tknąć tej drogi, nawet jednej dziurki załatać. Od Zebrzydowic do Skawiny prowadzi droga WOJEWÓDZKA 953 więc remont jest w gestii województwa, a nie gminy. Gmina może tylko inwestować(budować, remontować) w drogi gminne, powiat w powiatowe, itd.

  PS. Ludzie, wysilcie się trochę i dowiedzcie się kto jest za co jest odpowiedzialny i która jednostka samorządowa za co odpowiada.

 • Teodor

  Róbcie droge od Zebrzydowic na Skawinę, Ruch duzy a nawierzchnia juz dawno nędzna.

 • Kalwarianin

  Prawdopodobnie nawierzchnia.

 • ja

  W jaki sposób będzie przebudowana droga Brody – Zebrzydowice ? Chodnik już został zrobiony.