W Kalwarii Zebrzydowskiej już praktycznie wszystko gotowe do przyjęcia młodych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Na terenie całej gminy zamieszka ponad 3 tys. osób, głównie z Francji i Polski. Pierwsze grupy młodych odwiedziły już Kalwaryjskie Sanktuarium. 

Pierwsze grupy pielgrzymów odwiedziły już Sanktuarium Kalwaryjskie, jak na razie największą grupę stanowili Francuzi, ale były też grupy ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Indonezji, Włoch.

Jak szacują Ojcowie niemal 22 tys. pielgrzymów z całego świata zgłosiło chęć nawiedzenia sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Najliczniejsze grupy przybędą z Włoch i Francji.

Do tej pory w Centrum Obsługi Pielgrzymów chęć nawiedzenia kalwaryjskiego sanktuarium zgłosiło niemal 100 grup, spośród których najliczniejsze pochodzą z Włoch (3685), Francji (3460), Hiszpanii (2884) i USA (1735).

W kolejnych dniach do Kalwarii przyjadą młodzi, którzy będą nocować u rodzin a także w szkołach, nocleg u nas znajdzie ponad 3 tys. młodych ludzi głównie z Francji i Polski. 

Kalwaria od wielu miesięcy przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży, miasto zostało udekorowane symbolami ŚDM, zadbano też o zieleń miejską.

Przygotowania trwają też w parafiach, które uczestniczą w kwaterowaniu gości, podobnie jest też w szkołach, wyznaczono też punkty gastronomiczne, w których wydawane będą posiłki  – można spokojnie powiedzieć, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik.

Dla dobrej logistyki i dobrego poruszania się po mieście najważniejsze miejsca zostały w odpowiedni sposób oznaczone, przygotowane też mapki.

 

 • ja

  Kto to wogule „Matka Boska” ? Przecież to nie biblijna Maryja, bo Ona urodziła Jezusa, który był z krwi i kości człowiekiem. Boga nie da się ukrzyżować.

 • sark

  Pewno wynika to z tego, że „średni” ze mnie katolik, ale wytłumacz proszę co to za „święto Pogrzebu Matki Boskiej” bo jakoś nie mogę znaleźć. A widać ważne, bo wielką literą.
  A te 200 tys. pielgrzymów, to chyba przez 3 lata

 • zezol

  Choćby nowe chodniczki i krawężniki na 3-maja.

 • wujo

  W czasie święta Pogrzebu Matki Boskiej w sierpniu każdego roku nasze miasto odwiedza 100 – 200 tysięcy pielgrzymów. Zawsze jest spokojnie i pięknie, tutaj piszesz raptem o 3 tysiącach, a przygotowania kosztują setki tysięcy złotych. Jaki będą mieć pożytek mieszkańcy? (nie baw się w cenzora).