Po analizie stron internetowych kandydatów na burmistrza, teraz pochylimy się programami wyborczymi poszczególnych kandydatów. Każdy z kandydatów zaprezentował swój pomył na gminę – przywołujemy tutaj te pomysły, które się wyróżniają na tle pozostałych kandydatów.  

 

Dawid Herbut

Niejako jego  „konikiem  wyborczym”  w tej kampanii jest temat budowy basenu w Kalwarii Zebrzydowskiej, trzeba uczciwie dodać, że to on faktycznie na nowo zawnioskował o taką inwestycję w Kalwarii Zebrzydowskiej i można go określać jako inicjatora budowy basenu. Wokół tej sprawy udało mu się zgromadzić duże grono mieszkańców, którzy w tym temacie go popierają. Tak dla tej inicjatywy powiedział tez burmistrz Augustyn Ormanty, który w porozumieniu z inicjatorem przygotował  wstępne koncepcje budowy krytego basenu i środowiskowego domu samopomocy dla osób niepełnosprawnych. Co ciekawe Herbuta i Ormantego na tym etapie różni tylko lokalizacja Herbut proponuje teren pomiędzy szkołami należący obecnie do powiatu, a Ormanty  teren gminny  przy Ośrodku Zdrowia.

Herbut w swoim programie zaproponował coś o czym nikt wcześniej nie mówił:  – uruchomię Altanę z Tężnią Solankową tworząc solankowy mikroklimat, – Kalwaryjską Tężnię Solankową i te projekty wyróżniają go na tle pozostałych, mówi też, o Central Park Kalwaria i te pomysły wyróżniają go na tle pozostałych i tutaj je przywołujemy – więcej można znaleźć na jego stronie internetowej – Dawid Herbutwww.dawidherbut.pl 

 

Zofia Jończyk

Podobnie jak Herbut tak i Jończyk też ma temat przewodni, do którego od lat stara się przekonać  innych, mianowicie to deklaracja, że dołoży wszelkich starań aby realnie powstał ośrodek dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych. Tutaj należy podkreślić dużą determinację w tej sprawie, bowiem właśnie ten pomysł stał się w ostatnim roku dla niej najważniejszy, między innymi za jej sprawą opracowano projekty  dla środowiskowego domu samopomocy dla osób niepełnosprawnych

Z pozostałych tematów wyróżniających ją na tle pozostałych to budowa mieszkań socjalnych, powstanie żłobka samorządowego

Kandydatka składa też inne deklaracje ale są one ogólne jak np. – zadbam o inwestycje w sołectwach. Rozwój miasta i sołectw będzie zrównoważony, deklaruje, że  – będzie współpracować  z lokalnymi przedsiębiorcami i kupcami, tak aby poprawić stan rzemiosła i handlu w naszej gminie, deklaruje, że  zadba o czystość i porządek na terenie miasta i sołectw.

Pozostałe deklaracje wyborcze możemy znaleźć w jej ulotce wyborczej, a także na facebook.com/zofia.jonczyk jednak by dotrzeć do wpisu z programem musimy przedrzeć się przez dziesiątki innych wpisów.

 

Augustyn Oramnty

Swój program podzielił na dwie części – Plan na lata 2018-2023, gdzie swoje pomysły rozbił na kilka tematów, zapewne tak by były bardziej czytelne i zrozumiałe, jednak  druga część – Plan dla miejscowości 2018-2023 to bardzo szczegółowo przedstawione pomysły  i deklaracje dla poszczególnych sołectw i tak przedstawiony program wyróżnia go na tle pozostałych.

To już nie są ogólniki, ale konkretne plany dla miejscowości z całej gminy, kandydat nie skupia się tylko na Kalwarii Zebrzydowskiej ale proponuje konkretne rozwiązania dla  innych miejscowości traktując gminę jako całość. Każdy z mieszkańców odnajdzie bez problemu swoją miejscowość i projekty tam skierowane.

Przeglądając Plan dla miejscowości 2018-2023 kilka się wyróżnia jak: Zakończenie budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej  w Barwałdzie Górnym, Budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole  Brodach, Budowa obserwatorium astronomicznego w budynku szkoły  w Leńczach, Termomodernizacja budynku OSP Stanisław Dolny, Budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Zebrzydowicach, infrastruktury lekkoatletycznej, boiska do tenisa ziemnego,

Bez wątpienia wyróżniają go też pomyły dla Kalwarii Zebrzydowskiej – Rewitalizacja obiektów MKS Kalwarianka – bieżnia sportowa, korty tenisowe, boisko do koszykówki, studnia głębinowa, modernizacja górnego boiska „Sahara” w tym wymiana nawierzchni na sztuczną.

Ormanty  podobnie jak  Herbut  deklaruje: rrozpoczęcie procesu związanego z budową krytego basenu i środowiskowego domu samopomocy dla osób niepełnosprawnych  i co ciekawe tych kandydatów łączy też  – Budowa farmy fotowoltaicznej na zrekultywowanym wysypisku śmieci w Zebrzydowicach. Warto dodać, że przeglądając program dla  miejscowości wyróżnia się temat związany z budową i remontem dróg i to będzie ważny dla niego postulat do zrealizowana.

Szczegółowy program dla miejscowości  i program na lata 2018-2023 można znaleźć na jego stronie internetowejaugustynormanty.pl

 

Tadeusz Stela

Absolutnym hitem jest deklaracja kandydata, który pisze:  Administracja Urzędu Miasta Burmistrza Steli to: Burmistrz – bez Zastępcy, Skarbnik i Sekretarz. Mieszkańcy czytając ulotkę kandydata łapią się za głowę widząc ten pomysł, bowiem mają świadomość, że Urząd nie może funkcjonować bez Skarbnika i Sekretarza i zastanawiają się, czy Stela nie uważał na wykładach bo takie rzeczy uczą na 1 roku i tak mówi ustawa. W opinii mieszkańców taka obietnica wyborcza  nie daje gwarancji, że kandydat Stela, nie powoła Zastępcy jak to było w przypadku jego kolegi z PiS Zbigniewa Stradomskiego, który powołał na zastępcę Halinę Cimer, sytuacja może się powtórzyć. 

Niestety przy temacie budowy basenu chcąc się wyróżnić na tle Herbuta, Stela zwyczajnie przesadził i proponuje Budowę Gminnego Parku Wodnego – nowoczesnego krytego basenu wraz z pakietem wielofunkcyjnym – profesjonalną siłownią i kręgielnią, jednak taka inwestycja w porównaniu z tą która proponuje Herbut nie będzie kosztowała 10 mln zł ale 3-4 razy więcej co najmniej 30 mln zł.

W pozostałych punktach Stela deklaruje sporo obietnic wyborczych: Burmistrz będzie menadżerem gminy,  Rewitalizacja Rynku oraz ulicy 3-go Maja z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, Utworzenie darmowego dostępu do internetu na terenach użyteczności publicznej.

Więcej można znaleźć na jego stronie internetowej –  www.tadeuszstela.pl

 • Piotr Hlebowicz

  Młodszym pragnę przypomnieć – dzisiejszy PSL jest to nazwa przechwycona przez komunistyczny ZSL za pomocą intryg w 1989 roku. Wiem stąd, ponieważ w 1989 roku byłem w grupie Józefa Teligi, która chciała wskrzesić autentyczny PSL tzw. rytu „Mikołajczykowskiego”. Cóż, ZSL miał nóż na gardle, gdyż musiał w tych okrągłostołowych przemianach przejść natychmiastową metamorfozę z opcji czerwonej na „zieloną”. Taka była potrzeba chwili i moda na zmianę skóry politycznej. Nie pożałowali wtedy pieniędzy i brzydkich podchodów. Stara kadra ZSL w terenie się „przebranżowiła” na nową modłę. I tak już pozostało. Gdyby powstał wtedy autentyczny PSL, zapewne od 1990 roku byłbym w tej partii jako człowiek związany ze wsią oraz z powstałym w stanie wojennym podziemnym Ogólnopolskim Komitetem Oporu Rolników. Powinien jakiś historyk zbadać ten temat dokładnie. Cóż mamy dzisiaj – efemeryda PSL, jak wynika ze statystyki wyborczej – ma większe poparcie w miastach niż na wsi! Dla mnie jest to sytuacja co najmniej absurdalna. PSL powinien nazywać się raczej MSL (Miejskie Stronnictwo Ludowe).

 • muki

  W tej kolejce duzo duzyn druzyn powiatu gra na wyjazdach,ale warto sie wybrac na Relaks Wysoka z Garbarzem sobota godz 11,na niedziele zaplanowano A-klase Barwald z Juszczynem godz 12.Aura pogodowa ma sie zmieniac z kazdym dniem na gorsza,wiec boiska beda panowac trudniejsze warunki do gry.Zobaczymy co z obych boisk przywioza druzyny powiatu wadowickiego.

 • Wojtek

  Moze mi ktos na chlopski rozum wytlumaczyc po co sa numery przy kandydatach do powiatu i wojewodztwa a do gminy ich nie ma ??

 • MKS

  Sobota 15 PKS Arka Babice – MKS Kalwarianka czas na zwyciestwo !!

 • Stary pustelnik

  Gdzieś w pewnej małej krainie wiele lat temu jeden łysy jegomość mówił że zbawi świat bo jest sprawiedliwy. Miał też za sobą wielu prawych i szanowanych jegomości. Wszyscy za niego gwarantowi krzycząc jaki on dobry. Ludziska z okolicznych szałasów uwierzyli i wybrali go na swojego
  szamana. Ów szaman zabrał swoje pochodnie i nie tylko oświetlił swój szałas ale zaczął myśleć o kobicie swojego życia. Uczynił swoim zastępcą ciocię, która w zamian za miejsce w szałasie odwdzięczyła się i jego ślubną wcisnęła do swojego kurortu za nie małą miskę ryżu. Wszyscy gwaranci łysego otrzymali w królestwie intratne szałaski. Po czterech latach przyszedł wąsaty rycerz z nożem i z cmentarną miną zaczął walczyć o miejsce w szałasie z łysym. Gdy tak oni walczyli na te noże to w tym czasie staruszek całuśny rolnik ponownie zajął im miejsce w szałasie. Rolnik okazał się sprytny i jako swego giermka zatrudnił zausznika wielkiego który nawijając na uszy makaron podwładnym uczynił z rolnika zbawiciela. Po kilku zimach przyszedł czas na otwarcie drzwi pałacu. Całuśny rolnik wożony niebylejaką karocą odwiedza poddanych licząc na ostanie się w szałasie. Na szałas ma jednak chrapkę nie tylko całuśny rolnik i wąsaty rycerz, ale i krzykata kominowa dziewka i młodniś krawężnikowy strażnik. Szałasu jednak najbardziej brakuje Cioci która zamyśliła sobie, że ma możność tam powrócić jeno mianując jakiegoś sługusa. Kazała pogodzić się i zbratać wąsatemu rycerzowi i łysemu szamanowi aby jako wspólnota zagrać przeciwko całuśnemu rolnikowi. W zamian łysego ustawiła jako mocarza namiotu młodego plemienia drewiaków a wąsatemu obiecała złote góry. Wąsaty skuszony władaniem szałasem zawarł
  potajemnie pakt z ciotką i będzie walczył w jej barwach. Lud jednak przejrzał całą
  uknutą intrygę duetu ciotki i wąsatego i nie chce oddawać tej dwójce szałasu. Legenda tajemnicy góry Włodkowej. Wszelkie podobieństwa postaci czysto przypadkowe.

 • Jerzy

  Gadaliśmy dzisiaj w warsztacie kto ma szanse wejść do drugiej tury na burmistrza. Wszyscy mówią, że pewniak niezależny Herbut, będzie walczył z Ormantym z PSL lub Stelą z PiS. My już obstawiamy, a wy?

 • sprawdzilem

  Dla niezorientowanych rozszyfrowuje co ukrywa się pod nazwami komitetów:
  PIS, PSL, Kukiz – oczywiste
  Niezależny Samorząd = SLD
  Powiat Wadowicki = PO
  Wspólna Małopolska = PO-BIS

  wystarczy sprawdzić listy, liderów i kto kogo popiera z przed 4 lat

 • Grzegorz

  Kto ma ulotkę wyborczą z obietnicami A. Ormanty z przed 4 lat? Łatwo sprawdzić czy cokolwiek co obiecał zrobił.

 • Porazka

  Czego usuwasz komentarze! Komuna na NK!!!

 • porażka

  Szanowny Panie Baluś, trochę obiektywizmu, powyższy artykuł jest zwyczajnie NIESMACZNY, niezależnie od tego, który kandydat jest najlepszy. Żenada na kółkach. Pieśń pochwalna kontra szkalowanie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia jak widać, w tym przypadku od źródła comiesięcznego finansowania.

 • TINA

  a kto z kandydatów daje weksel i czym gwarantuje ? że własne /cherezje/ program wyborcy
  wdroży i zrealizuje ?

 • mlody obywatel

  tylko jeden kandydat wspomnial w swoim programie o jakże licznej grupie społecznej – mianowicie o młodzieży, czemu nikt nie interesuje sie tym co robią młodzi ludzie? co z wami … w tym mieście nie ma przyszłości dla młodych ludzi, stąd też uciekają jak najszybciej .

 • TINA

  jak widać do wydawania pieniędzy podatników /Naszych/ jest bardzo wielu
  . nawet tacy którzy sobie nie poradzili a chcą innym radzić –
  pomysły na przychody dla mieszkańców tej , tej gminy – mniej niż zero.
  i do rymu
  ” w PSLu jest niewielu – ale rządzić chcą za wielu ”
  dlatego podumajcie i własne głosy dobrze oddajcie

 • Magister_praw

  Porównanie robione przez Pana Tomasz Balusia są bardzo nieobiektywne… i godzą w kandydata… foruje pana Ornantego… czy tak powinno być ? Czy wydawanie pieniędzy przez UM jest również na NK? Ciekaw jestem czy to również jest opłacane z puli burmistrza… i czy Ten komentarz zostanie opublikowany…