Do troski o wychowanie dzieci i młodzieży i do odpowiedzialności za duchowy kształt Ojczyzny nawoływał abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył Mszy św. wieńczącej XXVI Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbyła się ona pod hasłem „Rodzina centrum i sercem cywilizacji miłości”, zaczerpniętym z Listu Jana Pawła II do rodzin.

Pielgrzymka rozpoczęła się Drogą Krzyżową, którą na kalwaryjskich dróżkach odprawiły małżeństwa i rodziny z archidiecezji krakowskiej. Autorami rozważań są Ludmiła i Stanisław Grygielowie, przyjaciele Jana Pawła II, którzy również uczestniczyli w pielgrzymce.

Na Eucharystii przy ołtarzu polowym zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych i wielu kapłanów. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Obecny był również bp Jan Szkodoń. Wśród pielgrzymujących rodzin byli także wicepremier Beata Szydło z mężem oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik z żoną.

W homilii abp Jędraszewski podkreślał, że bycie chrześcijaninem oznacza gotowość do tego, by zaprzeć się siebie i naśladować Jezusa w niesieniu krzyża. „Nawet jeśli to będzie kosztowało narażenie się temu światu, nawet jeśli będzie to się wiązało z cierpieniem i prześladowaniem” – zaznaczył. Jak dodał, dla chrześcijanina nie ma innej drogi niż dążenie za Chrystusem za cenę zaparcia się siebie, wysiłku i dźwigania własnego krzyża.

To jest nasz chrześcijański los. To odnosi się także do tego, co dotyczy małżeństwa i rodziny, zwłaszcza w tym roku, gdy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości Polski, musimy raz jeszcze uświadomić sobie, że zmartwychwstanie Polski dokonało się dzięki wysiłkowi polskich rodzin, które mimo prześladowań przekazywały skarb najcenniejszy: wiarę w Boga, miłość do siebie nawzajem i miłość do Ojczyzny – wskazywał hierarcha

Metropolita krakowski wezwał do modlitwy, która jest konieczna w czasie wielkich zagrożeń skierowanych przeciwko instytucji małżeństwa i rodziny.

Widzimy, jak bardzo podważany jest fundament małżeństwa i rodziny, jakim jest sam Bóg i dlatego tak konieczna nam dzisiaj jest wspólna modlitwa, abyśmy tak, jak nasi przodkowie, z taką samą mocą i zatroskaniem, pochylali się nad naszymi małżeństwami i rodzinami, by nie zabrakło troski o wychowanie dzieci i młodzieży i odpowiedzialności za duchowy kształt naszej Ojczyzny – mówił

Jego zdaniem, wielkim zadaniem, jakie stoi przed polskimi rodzinami, jest „ocalenie własnej trwałości i fundamentu, na którym wznosi się każde małżeństwo i każda rodzin”. To zadanie polskie rodziny wypełniają dzięki codziennej wspólnej modlitwie rodziców i dzieci, właściwemu przeżywaniu niedzieli i trosce rodziców o to, w jaki sposób dzieci i młodzież uczestniczą w szkolnej katechezie, i jak przekazywać „skarb miłości do Kościoła i do Ojczyzny”.

Rodziny archidiecezji krakowskiej pielgrzymują do Kalwarii Zebrzydowskiej od roku 1993. Wcześniej do Kalwarii przybywały pielgrzymki mężczyzn i młodzieży męskiej oraz kobiet i dziewcząt. Ich inicjatorem – jeszcze w latach 60. był abp Karol Wojtyła.

Do Kalwarii pielgrzymują matki i ojcowie, dzieci i wnuki, małżonkowie i osoby samotne. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarium duszpasterskim Kościoła krakowskiego. Pielgrzymka rodzin tradycyjnie poprzedzona jest tygodniem modlitw o ich świętość.

{Tekst: KAI, Foto: Tomasz Baluś}

 • MKS

  Sobota 15 Arka – Kalwarianka czas na zwyciestwo!

 • MKS

  W 1 lidze juniora MKS Kalwarianka- Zgoda Malec 6-0 (5-0) Turek trzy , Tymoszuk dwie , Sutor . 1 lidze mlodzika lider tabeli MKS Kalwarianka pewnie wygrywa z Przecieszynem 4-1 (2-1) i jest na autostradzie do awansu do MLM!

 • muki

  Dzis mecze Orla Ryczow z Clepardia i Bialki ze Sosnowianka.Ryczow to najsilniejsza druzyna powiatu,ale dzis nielatwe zadanie zeby ograc krakusow.Sosnowianka bez szans jest w Bialce i jedzie na wyjazd przegrac jak najmniej.Ja przypomne dzis wieczorem w tvp wielki final mistrz swiata w siatkowke repr Polski podejmie wielka Brazylia i szykuja sie duze emocje,a w meczu o 3miejsce USA zagra z Serbia.

 • MKS

  MKS Kalwarianka – Rajsko 1-3 (0-2) Łukasz Kryjak 58 – Paweł Piskorz 8 , Bartłomiej Mika 15 , Patryk Senkowski 83
  Skład MKS Kalwarianki ; Sanchez – Bargieł , Boczarski , Gębala od 46 Dybek , Pająk – Kołodziej od 72 Brania , Bogacz , Hobrzyk , Ryszawy , Kryjak ż – Oleksy .
  Sędziował Łukasz Łabuzek z Chrzanowa . Widzów 100
  Osłabiona MKS Kalwarianka brakiem trzech podstawowych zawodników w starciu z głównym faworytem do awansu wypracowała co najmniej cztery stuprocentowe sytuacje i je nie wykorzystała

 • ale wy matoły z podkalwaryjskich wiosek wy wiecie, że są strony które podają wynik, nie tylko kalwarianki ale i innych drużyn, nawet składy są, strzelcy bramek, i nawet nie trzeba mieć IQ o ilości cyfr numeru telefonu, to co macie wystarczy, żeby sobie wklepać w internet kilka literek i kliknąć

 • ratrak

  Ej matoły z Kalwari czy tak wam ciężko napisać jaki wynik meczu Kalwarianki?

 • MKS

  MKS Kalwarianka 6-0(5-0) Turek dwie Tymoszuk dwie Sutor i Palenica

 • rokin

  Jak wyszła dzisiaj Kalwarianka wie ktoś i strzelcy o ile padły gole

 • MKS

  Weekend z MKS Kalwarianka – Rajsko sobota 16 ( wicelider faworyt do awansu) , o godzinie 10 w 1 lidze młodzików lider tabeli MKS Kalwarianka – Przecieszyn , w samo południe w 1 lidze juniorów MKS Kalwarianka – Zgoda Malec

 • MKS

  Sobota 16 MKS Kalwarianka-Rajsko ( wicelider faworyt do awansu)