15 kwietnia o godz, 19.30 na kameralnej scenie Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie wystąpi krakowski duet artystów zafascynowanych kulturą flamenco – Michał Krygowski i Marysia Światłoń.

Wiosna w Andaluzji nieodmiennie kojarzy się z wielką fiestą zwaną Feria de Abril (w tym roku odbywa się 12-17 kwietnia).

Sewilla zamienia się na tydzień w miejsce zabawy wszystkich pokoleń, towarzyskiej biesiady i rewii mody flamenco. Kolorowe suknie i róże we włosach, bryczki i parady konne z jeźdźcami w czarnych kapeluszach, wino i tapas w nieograniczonych ilościach, zapach kwitnących kwiatów pomarańczy, wszechobecny taniec sevillanas i duża dawka efekciarstwa – tak można w skrócie opisać imprezę mającą już ponad 150 lat tradycji.

Cafe „Pensjonat” to artystyczna kawiarnia i galeria mieszcząca się przy lanckorońskim Rynku w zabytkowym budynku dawnego magistratu.
Tutaj genius loci Lanckorony harmonijnie łączy się z klimatami odnajdowanymi w różnych zakątkach świata (www.cafepensjonat.pl).
Bilety na koncert 10 zł w przedsprzedaży / 15 zł w dniu koncertu.

Michał Krygowski –  Gitarzysta flamenco. Od 2001 roku, przez siedem kolejnych jest członkiem krakowskiej grupy flamenco Aire Andaluz. Jednocześnie pobiera lekcje u najlepszych polskich instrumentalistów flamenco. 
Przez kolejne lata zdobywa, zarówno sceniczne jak i warsztatowe, doświadczenia, występując z tancerką Bogumiłą Delimatą i jej zespołem La Bogusha y su Grupo. Współpraca owocuje wieloma wspólnymi trasami koncertowymi. Współtworzy muzykę do spektakli teatralnych „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

Akompaniuje śpiewakom z Andaluzji, jak Juan F. Rubio, Carlos Torres Llaguita czy Sara la Samarona. Równolegle stale kształci się min. u takich gitarzystów jak: José María González Bonilla, El Mami, Jose Andrés Cortés czy Alberto López. Angażuje się we współpracę z krakowskim klubem Por Fiesta, w którym jest głównym akompaniatorem.

Marysia Światłoń –  Śpiewaczka flamenco. Swoją drogę w świecie flamenco rozpoczyna podczas Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, na zajęciach prowadzonych przez José Manuel Buzón Rodrigueza. Przez lata związana jest z krakowską szkołą Almoraima, gdzie uczy się tańca i występuje w młodzieżowej formacji tanecznej Małgorzaty Drzał. Równocześnie bierze udział w warsztatach z artystami z Hiszpanii.

W 2012 roku poznaje w Barcelonie swoją pierwszą nauczycielkę śpiewu flamenco, Carmen Doorá. Po powrocie do Polski zaczyna pracę w Por Fiesta Club, gdzie – podczas warsztatów i zajęć – poznaje wielu artystów flamenco z Polski i zagranicy, choćby jej najważniejszych nauczycieli: Sarę la Samaronę oraz Juana F. Rubio.
W kolejnych latach uczy się także u Paz de Manuel i Antonio el Cafelete. Pracę nad głosem prowadzi także pod kierunkiem krakowskiej ekspert od emisji głosu, Grażyny Naszkiewicz-Smukalskiej, a później w madryckiej szkole teatralnej Réplika Teatro, pod opieką Socorro Anadón.
W ostatnich dwóch latach występuje z artystami polskiej sceny flamenco, min. z Michałem Krygowskim, Marco Trimbolim, Tanią Camacho-Regnier i Martą Ciesielską.