Ruszyła „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. W ramach tego programu  za pomocą interaktywnej strony można będzie przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy.

Na mapie pojawiły się już pierwsze punkty,  na które uwagę zwrócili mieszkańcy dotyczą one centrum Kalwarii Zebrzydowskiej, każdy z nas może takie miejsce zaznaczyć i opisać.

Informacje te będą następnie podlegały weryfikacji przez Policję.  Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost na mapy.

„Mapa” będzie dostępna na stronach internetowych każdej z komend policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

W programie zostały wprowadzone informacje własne Policji, dot. m.in. statystyk policyjnych odzwierciedlających odnotowane zdarzenia, a także informacje przekazane przez podmioty pozapolicyjne biorące udział w konsultacjach społecznych, oraz wyniki badań opinii publicznej.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych – informują policjanci

Warto podkreślić, że teraz każdy ma możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w Twojej okolicy.

Celem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.

Wprowadzenie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa poprzedziła szeroko zakrojona akcja polegająca na konsultacjach społecznych. Na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach tych wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

Należy podkreślić, że program ten nie służy  do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

 • Connsilione

  @Ela
  zdecyduj się kto jest winny wjeżdżaniu przechodniom na zebrach policja, której tam nie ma czy źle zestawione światła zielone?
  Jak byś się zastanowiła trochę nad tym, co piszesz to byś doszła do wniosku, że winny jest ślepy lub nieuważający kierowca, a ty winnych szukasz nie tam gdzie powinnaś.
  Jak już ci wjechali w kolana to masz prawo w każdej chwili dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia NW kierowcy. Jak sama nie potrafisz to wpisz w google, to znajdziesz masę firm, które ci w tym pomogą.

 • może dlatego, bo w Kalwarii nie ma ulicy 1 maja, dziękuję, zagadka rozwiązana.

 • Ela

  Dlaczego śiatła w rynku Kalwarii są tak ustawione,żę samochody jadace od ul. 1 Maja mają tak samo światło zielone jak i przechodnie na zebrach. Dlatego też wjeżdżaja prosto w kolana przechodzacych prawidłowo. Juz tam było kilka potraceń , czemu Policji tam nigdy nie ma.Strach jest przechodzić i liczyć tylko na szczęście,że auto zdąży się zatrzymać. Tak jest od początku kilka lat..

 • komin

  Brakuje mi oznaczen „komin” do oznaczenia domow w ktorych komin zaturwa okolice, oraz „cieknace szambo” dla oznaczenia nieruchomosci ktore zatruwaja okoliczne cieki wodne. Mam nadzieje ze w przyszlosci to uzupelnia.