Małopolski Szlak Papieski im. Świętego Jana Pawła II dołączył do mapy szlaków turystycznych w Polsce. Głowna trasa prowadzi z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza liczy w sumie 231 kilometrów. Za pokonanie tras można zdobyć odznakę.

Małopolski Szlak Papieski im. Świętego Jana Pawła II dołączył do mapy szlaków turystycznych w Polsce. To propozycja letnich wycieczek ulubionymi trasami górskimi Karola Wojtyły skierowana nie tylko do wytrawnych turystów, ale także rodzin z dziećmi.

Karol Wojtyła znany był z aktywnego spędzania wolnego czasu. Wcześnie odnalazł w sobie miłość do górskich wędrówek. Jako ksiądz i duszpasterz młodzieży akademickiej kontynuował swoje sportowe pasje. Szczególnie bliska była mu turystyka krajoznawcza, dzięki której poznawał ojczystą ziemię, jej kulturę, tradycję i historię.

Ta ziemia od lat była mi bliska. Wpatrywałem się z podziwem w uroki jej krajobrazu, wędrowałem górskimi pasmami i dolinami wzdłuż potoków – mówił Jan Paweł II w Tarnowie 10 czerwca 1987 r.

Odznaka posiada cztery stopnie: żółto-biały, brązowy i srebrny oraz złoty. Zdobycie odznaki zależy
od ilości przebytych tras turystycznych.

Do wyboru jest dziesięć wariantów tras. Żółto-biała odznaka zostaje przyznana za przejście całej głównej trasy Małopolskiego Szlaku Papieskiego (Kalwaria Zebrzydowska – Stary Sącz), brązowa i srebrna oraz złota za zdobycie analogicznie dwóch, trzech i czterech kolejnych szlaków z proponowanych ich wersji. 

Odznakę turystyczną Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II przyznaje Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz upoważnione przez niego oddziały PTTK.

 Organizatorami przedsięwzięcia jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II
w Krakowie oraz Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Porozumienie ustanawiające regionalną odznakę turystyczną Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II zostało zawarte w marcu 2015.

{Foto: Andrzej Famielec, idmjp2.pl}

  • lili

    polrcam