W niedzielę Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej był obecny na spotkaniu Papieża Franciszka z wolontariuszami ŚDM. Na początku spotkania z wolontariuszami Papież modlił się przed obrazem Matki Bożej. Już po tym spotkaniu tłumy mieszkańców Kalwarii towarzyszyły jej powrotowi do Sanktuarium Kalwaryjskiego.

Zakonnicy podkreślają, że zaledwie trzy razy w historii Kalwaryjskiego Sanktuarium, Cudowny Obraz Matki Bożej opuszczał to miejsce, gdzie Maryja Króluje, Uzdrawia i Pociesza.

Działo się tak podczas koronacji Obrazu w 1887 r. oraz dwukrotnie za Pontyfikatu Św. Jana Pawła II, który spotkał się z Matką Bożą Kalwaryjską w roku 100-lecia koronacji Jej Wizerunku i w roku 1999, kiedy to Matka Boża towarzyszyła modlitwie Pielgrzymów zgromadzonych na Krakowskich Błoniach i choremu Papieżowi, który modlił się u Jej stóp w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.

15 tysięcy wolontariuszy zgromadziło się w Tauron Arenie na spotkaniu z Franciszkiem. Ojciec Święty odłożył przygotowane wcześniej przemówienie, mówiąc, że jest ono „chyba nudne” i mówił spontanicznie. W czasie niespełna godzinnego spotkania młodzi ludzie dzielili się swoimi świadectwami. Jedno z nich – zmarłego 2 lipca Macieja Cieśli odczytał jego brat.

Przejazdowi Franciszka między sektorami na hali, towarzyszyła pieśń „Abba Ojcze” – hymn ŚDM z Częstochowy w 1991 r. Na początku papież modlił się przed obrazem Matki Bożej z Kalwarii Zebrzydowskiej.

W czasie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kalwaria Zebrzydowska stała się dla Komitetu Organizacyjnego celem licznych pielgrzymek i dni skupienia, podczas których członkowie KO i wolontariusze długoterminowi powierzali Matce Bożej swoją pracę, szukali rozwiązań nurtujących ich problemów i nabierali sił przed kolejnymi wyzwaniami. W tym miejscu modlili się także w intencji młodych całego świata, o dobre owoce ŚDM.

W październiku ub. roku pod hasłem „Miejcie odwagę iść pod prąd” odbyła się w Kalwarii Zebrzydowskiej ogólnopolska pielgrzymka wolontariuszy ŚDM, a w listopadzie – międzynarodowy zjazd delegatów, poświęcony przygotowaniom do spotkania młodych.

To młodzi wolontariusze prosili by na ich spotkaniu z Papieżem Franciszek obecna była Matka Boża Kalwaryjska.

Cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej przewieziony został w niedzielę do Krakowa, gdzie między innymi w bernardyńskim kościele u stóp Wawelu Wierni mogli się modlić u stóp Kalwaryjskiej Pani.

Po spotkaniu z Ojcem św., w drodze powrotnej do Kalwarii, Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej przewieziony został do kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, skąd po Mszy św. i modlitwie różańcowej wrócił do Kalwarii.

Matka Boża w Kalwaryjskim Wizerunku nawiedziła także kościół Parafialny w Kalwarii i w uroczystej procesji z modlitwą różańcową na ustach i w sercu powróciła do Sanktuarium.

Matka Boża Kalwaryjska powróciła do swojego domu, do Sanktuarium Kalwaryjskiego w niedzielę w godzinach wieczornych, towarzyszyły jej rzesze wiernych ku ogromnej nieukrywanej radości Ojca Kustosza, który ciszył się z obecności aż tylu osób, jak mówił Bazylika wypełniła się jak na Pasterce, co też jest świadectwem jak wiele osób nosi ją głęboko w sercu i jej powierza swoje codzienne sprawy.

Powracająca z peregrynacji do Krakowa na ŚDM 2016 Ikona Matki Bożek Kalwaryjskiej została tłumnie i uroczyście powitana na Placu Rajskim przed bazyliką, powitały ją też sztuczne ognie.

{Foto: Br. Albert Mocarski, Maciej Malec}

  • medal

    Interesujące komentarze na ten temat użytkownicy facebooka umieszczają. I faktycznie, klasztor i kustosz zrobili z imprezy religijnej festyn, sztuczne ognie to nieporozumienie. Zabrakło zespołu disco polo i mielibyśmy niezły cyrk z poważnej imprezy. Takie sytuacje w gminie zawsze ciągną za sobą ofiary i aż dzi bierze że ciemny lud nie woła dymisji kustosza za te zaniedbania marketingowe.