W warsztacie stolarskim Krzysztofa Gaury ze Stanisławia Dolnego powstały meble, które stanowią wyposażenie pokoju papieskiego na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką podczas Światowych Dni Młodzieży.

Meble zostały wykonane z drewna orzecha amerykańskiego, które jest wdzięcznym materiałem do pracy – jest wytrzymałe, łatwo daje się obrabiać i ma ładny zapach – opowiada stolarz. W skład zestawu wchodzi łóżko, szafka nocna, biurko z fotelem, stolik okolicznościowy i dwa krzesła.

Dom Miłosierdzia, znajduje się na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. W sobotę 30 lipca w Brzegach pod Wieliczką odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie Światowych Dni Młodzieży papież odprawi tu Mszę Świętą Posłania. Organizatorzy ŚDM mają nadzieję, że podczas pobytu w Brzegach Franciszek zatrzyma się w specjalnie przygotowanym dla niego apartamencie w Domu Miłosierdzia i pobłogosławi nowo wybudowany dom.

W skład zestawu do apartamentu papieskiego wchodzi łóżko, szafeczka nocna, biurko z fotelikiem, stolik okolicznościowy i dwa krzesła – powiedział PAP Krzysztof Gaura. Jako że jest to dar naszej firmy dla młodzieży, w części roboczej biurka chcemy zamontować skórę introligowaną z logiem ŚDM. Oprócz tego biurko będzie posiadało trzy szufladeczki i ozdobne nóżki”

Jak przyznaje twórca, zrobienie mebli dla papieża Franciszka to duży zaszczyt, ale jednocześnie duże wyzwanie. „Czasu było mało, ale potrafimy stanąć na wysokości zadania i sprostać podobnym zadaniom” – powiedział Krzysztof Gaura. Jego działająca od trzech pokoleń firma wykonywała już m.in. meble sakralne dla kościoła parafialnego w Sance (gm. Krzeszowice).

Krzysztof Gaura przyznał jednak, że był zaskoczony propozycją zrobienia mebli dla papieża. „Może to dar od Boga, że dostąpiliśmy tego zaszczytu?” – zastanawia się. Od razu przypomina jednak, że miejscowość Stanisław Dolny ma także inne papieskie tradycje – to własnie tu w firmie Stanisława Żmiji powstały buty dla papieża Jana Pawła II.

Firma Stolarstwo Gaura została założona w 1956 roku i od początku była nastawiona na wykonywanie indywidualnych i nietypowych zamówień. Krzysztof Gaura jest przedstawicielem trzeciego pokolenia, prowadzącego firmę.

Budowany w Campusie Misericordiae Dom Miłosierdzia będzie domem środowiskowego wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jeden z apartamentów, przeznaczonych dla pensjonariuszy, przygotowano właśnie z myślą o papieżu.

Drugi budynek – tzw. Dom Chleba – będzie centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania i rozdzielania żywności. Obok budynków na dzwonnicy wisi Dzwon Miłosierdzia, poświęcony przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza 3 kwietnia podczas tegorocznego Święta Bożego Miłosierdzia. Według planów dzwon zabrzmi, gdy na Campus Misericordiae przybędzie Franciszek.

Campus Misericordiae powstaje na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki i wokół niej, w odległości ok. 12 km od Rynku Głównego w Krakowie.

{radiokraków, PAP}

  • Daria

    Nie wiem jak Wy, ale,według mnie, to jest niesamowita reklama naszej gminy.Jeszcze Conhpol buty dał gratis na licytacje,. Nie długo będziemy w raju,

  • asas

    Dlaczego usuwasz Balu niewygodne komentarze.kto daje ci takie prawo??

  • alal

    Juz dajcei spokoj z tymi reklamami rzemisników.Do pacierza lepiej kleknijcie a nie na wszystkim szukajcie jak tu zarobic