W niedzielę głosowaniem zakończyły się konsultacje społeczne w Lanckoronie.  Większość z mieszkańców gminy Lanckorona zagłosowała przeciwko przywróceniu praw miejskich Lanckoronie.  

7,9 %  uprawnionych do głosowania wzięło udział w niedzielnych konsultacjach w gminie Lanckorona.  Każdy mieszkaniec Lanckorony był uprawniony do głosowania, miał możliwość wyrażenia swojego stanowiska.

Mieszkańcy gminy Lanckorona mogli się wypowiedzieć czy chcą aby Lanckorona stała się miastem i odzyskała utracone 13 lipca 1933 roku prawa miejskie.

Ankieta konsultacyjna zawierała  pytanie „Czy jest Pan/Pani za nadaniem statusu miasta miejscowości Lanckorona?”.

W głosowaniu udział wzięło zaledwie 7,9 % mieszkańców, większość z nich  opowiedziała przeciwko przywróceniu praw miejskich Lanckoronie.

 

 Wyniki glosowania:

Podchybie: 1 głos – za, 1 – przeciw

Jastrzębia : głosowało – 55 osób, 17 za, 31 – przeciw, 7 – wstrzymało się

Skawinki: głosowało 38 osób, 15 za, 23 – przeciw

Izdebnik: głosowało 39 osób, 25 za, 14 – przeciw

Lanckorona: głosowało 240 osób, 50 za, 169 przeciw, 3 – wstrzymało się

Łącznie – Za przywróceniem praw miejskich zagłosowało 108 osób, a przeciwko było 238 osób.

 PROTOKOŁY Z PRZEPROWADZONYCH KONSULTACJI Z POSZCZEGÓLNYCH SOŁECTW

 

Wydawać by się mogło,  że wyrażenie opinii mieszkańców w konsultacjach, o tym że nie chcą by Lanckorona stała się miastem zamyka sprawę nic bardziej mylnego. Wójt Tadeusz Łopata już zapowiedział, że to nie koniec. Warto przypomnieć, że władze gminy zapowiadały, że od wyniku konsultacji zależy dalsze działania gminy w tej sprawie.

Mieszkańcy trochę zlekceważyli to głosowanie. Siedem procent nie może jednak decydować za całość. Teraz wszystko zależy od Rady Gminy. Na lipcowym posiedzeniu przedstawię dokładne wyniki i sytuację, jaka jest po głosowaniu. Rada Gminy zdecyduje, co dalej. Jeśli rada się nie wycofa z pomysłu, na pewno złożymy wniosek do ministerstwa – mówił dla Wadowice24.pl wójt Tadeusz Łopata.

 

 • judym

  Ludzka ciemnota nie zna granic to jest cofanie się w cywilizowanym świecie podobnie jak to robi ten pis z Polską.

 • loki

  Dlaczego negujesz wszystkie argumenty Siemensa? Przecież są słuszne. Ja mieszkam w Lanckoronie. Jestem młodym człowiekiem na dorobku i nie widzę negatywów pomysłu żeby Lanckorona była miastem. Dziwię się mieszkańcom i radnym Lanckorony, że mają w d…ie taką szansę dla naszej miejscowości. Nic nie tracą, a mogą zyskać, więc czemu nie spróbować. Chyba boli was to, że Łopata wyszedł z inicjatywą. A przecież to dobry pomysł, więc dlaczego go utrącacie. Wygląda to tak, że radni lanckorońscy chcą dla swojej wsi zacofania i uśpienia…, chyba że nie podoba im się wójt, a nie jego pomysł. Jakie to polskie! Odrzucić pomysł – dobry – bo go wygłasza przeciwnik polityczny. Tym bardziej wstyd, że nie potraficie dalekosiężnie myśleć o rozwoju miejscowości i zniechęciliście ludzi do konsultacji strasząc ich wydumanymi kosztami!

 • Aloo

  Czy mieszkańcy Lanckorony wystąpią przeciwko wójtowi? Czy nie dopuszczą do tego, aby Rada Gminy głosowała nad wnioskiem o odzyskanie praw miejskich w Lanckoronie? Najbliższe dni mogą być gorące nie tylko na zewnątrz, ale też w… Urzędzie Gminy!
  A tak na marginesie… podobno szczelność przepompowni przy „domkach” nie wytrzymała i nieczystości zalały mieszkańcowi Lanckorony studnię! Ciekawa jestem czy tą sprawą zajął się już GZB i Urząd Gminy czy znów – jako sprawa niewygodna – zostanie zamieciona pod przysłowiowy dywan!

 • Aloo

  Jak w Lanckoronie na sesji wygląda dyskusja nad prawami miejskimi? Kilka
  uśmieszków pod nosem i głosowanie. Brak prawdziwej rozmowy,
  argumentacji – a Przewodniczący przekonywał, że „przecież mówi się pod
  miastem” i że „mamy zmienić nazwy ulic, więc wszystko byłoby za jednym
  zamachem”. Jak znam życie to pewnie będziemy mieć ulicę Ofiar Katastrofy
  Smoleńskiej, Lecha Kaczyńskiego, albo…. chroń nas Boże – Jarosława
  Kaczyńskiego. Jak ktoś chce się poczuć zażenowany obradami naszych
  radnych, to można je zobaczyć na oficjalnej stronie Lanckorony!

 • koleś

  Raczej wątpię. Przecież podobno łopata nie umie obsługiwać kompiutra:). Jedyne urządzenie elektroniczne jakie obsługuje perfekcyjnie to dyktafon bo jest tam tylko jeden przycisk.

 • styl od łopaty

  Boże, co za bzdury! Zastanawiam się, czy to nasz „burmistrz” osobiście nie polemizuje z nami.

 • Aloo

  Nie wiem w jakiej Ty żyjesz rzeczywistości, ale z pewnością nie tej samej co ja. Jak to mówią „z głodnym się nie najesz, a z głupim nie nagadasz” więc kończę tę dyskusję! Życzę dalszego życia w iluzji 🙂

 • siemens

  Sklepy odziezowe maja duzo wieksza racje bytu i utrzymania w miescie co za tym idzie niz na wsi,gdyz raz ze mieszka w miescie zawsze wiecej ludzi niz na wsi,a dwa pamietajmy ze polaczenia komunikacyjne sa na tyle dogodne ze mieszkancy wyjezdzaja na bazar czy do miasta kupowac spodnie,koszule,szirty,skarpety,buty itp,dlatego mowie jedno ze Lanckorona zawsze bedzie w glebokim cieniu pobliskiej Kalwari i mieszkancy Lanckorony zamiast zostawiac pieniadze u siebie z chwila bycia miastem,to pieniadze beda zostawiac w Kalwari.Natomiast z chwila stania sie miastem Lanckorona by sie znacznie rozwinela,przybylo by miejsc pracy,wieksza renoma jako miasto,a tak jako wies todalej jest zmarginalizowana jako miejscowosc pozbawiona praw miejskich.

 • siemens

  Przez internet nie zawsze kupisz godne ubrania czy buty,kupowanie w necie odziezy i butow to jak kupowanie kota w worku,bo duza mozliwosc ze trafisz wadliwy towar,wszak nie widzisz tego na zywo co kupujesz.Piszesz o marzeniach ktore sie nie spelnia w Lanckoronie dopoki dalej bedzie wsia,ale z chwila nadania praw miejskich by ta sytuacja sie bardzo zmienila.Status miasta spowodowalby powstanie blokow,powstanie wiekszej ilosci sklepow,zakladow pracy i mieszkancow by znacznie przybylo.

 • urbs

  Ludzie, przecież wy nie rozumiecie podstaw. Nie żyjemy w średniowieczu. To nie nadanie praw miejskich uczyni miastem Lanckoronę. To nie te czasy. Obecnie wieś musi spełniać rolę miejską by stać się miastem. I sprawa zwartej miejskiej zabudowy, ulic itp, (często podnoszonych w artykułach) są to czynniki w najmniejszym stopniu decydujące o przyznaniu praw miejskich. Mylicie kolejność rzeczy. Wójt (radni) muszą przekonać, że Lanckorona już pełni funkcje miejską w regionie. Pytam, którą z funkcji miasta pełni Lanckorona, w jakim regionie? Chyba nie ….gminy?
  Dyskusję na ogólnopolskim forum o prawach miejskich dla Lanckorony należy rozpatrywać raczej w kontekście pomysłu na promocję turystyczną . Ważne, że się mówi…,tak jak o złotym pociągu w Wałbrzychu.
  Swoją drogą podrzućcie jakąś historię TVN-owi, Polsatowi np o podziemiach łączących Lanckoronę z kalwaryjskim klasztorem. Niem przyjadą, zrobią jakąś szopkę z georadarem, że niby szukacie i coś tam jest. A ciekawscy (turyści) zwalą się licznie.

 • Bartek

  siemens jest niedoinformowany.! Nowy Sącz nie jest popularnym kierunkiem z Lanckorony. Ale przydałoby się bezpośrednie połączenie do Kielc, Szczecina i Łodzi, bo do tych miast wyjeżdża mnóstwo Lanckoronian 😉

 • do simens

  Wszystko o czym piszesz to tylko marzenia, nigdy się nie spełnią – kluczowa mieszkańców jest za mało i nigdy nie będzie dużo więcej!

  Wypisujesz tutaj wizje wójta które nijak mają się do rzeczywistości.

  Wiesz co to internet?

  Z roku na rok obserwujemy przeniesienie handlu w czeluścia internetu. Internet nie służy tylko do wypisywania ,,farmazonów”.

  Jeżeli chcesz kupić ubrania czy też buty nic nie stoi na przeszkodzie zrobić to będąc w Lanckoronie. Nie musisz ruszać szanownego tyłka z krzesła w domu 😉

  PS.
  Z Twoim pojęciem o biznesie i możliwościach dla Lanckorony – tylko czekam aż weźmiesz kredyt i zaczniesz wypełniać te niszę na rynku jakie wymieniłeś (dla Lanckorony) , Zostaniesz bogaczem 😉

 • Aloo

  Jak nie wiesz nic o Lanckoronie to nie pisz. Blok jest, również dom nauczyciela. Dom Kultury również. Restauracja + 2 kawiarnie, ośrodek zdrowia, apteka, biblioteka gminna, urząd pocztowy, zakład fryzjerski, stadion… to już mamy 🙂 Jest też kilka pensjonatów i agroturystyka. Mamy też podstawówkę, gimnazjum, staż „ogniową” i przedszkole 🙂 Jest też muzeum i działa kilka stowarzyszeń 🙂 Chyba mylisz Lanckoronę z jakąś inną miejscowością! Jeśli chodzi o kino to nawet w Wadowicach frekwencja na seansach jest znikoma – wiem bo chodzę! Sklepy odzieżowe się nie utrzymały! Lanckorona leży na uboczu! To nie Kalwaria czy Sułkowice przez które do pracy czy do domu przejeżdża dużo osób.

 • siemens

  Gdyby byla Lanckorona miastem to by bloki zapewne powstaly i ludzi by znacznie przybylo,zatem trzeba by wiecej sklepow stworzyc czyli oznacza to wiecej miejsc pracy.Bycie miastem to lepszy dostep bdo kultury i oswiaty np. powstanie domu kultury,kina,powstanie basenu,restauracji,osrodka zdrowia,stadionu,urzedu miasta i innych dobr pozytku publicznego,czyli generalnie by sie duzoi wiecej dzialo niz obecnie sie dzieje gdzie mlodziez wlasciwie nie ma zadnych rozrywek wlasciwie.Naprawde bycie miastem w niedalekiej przyszlosci Lanckoronie by przynioslo korzysci,tymczasem bycia nadal wsia to marginalizowanie tez miejscowosci i bez wiekszych szans na lepszy rozwoj tej miejscowosci.Sprawa kolejna lepsza mozliwosc polaczen niz obecnie jest by byla z chwila zrobienia sie miastem.Lanckorona wtedy nie musiala by byc w cieniu pobliskiej Kalwari gdyz w niedalekiej przyszlosci mogly by spokojnie konkurowac z Kalwaria np. o klienta,a tymczasem zeby sie ubrac w odziez to mieszkancy musza jechac do Kalwari ,aby mogli by na miejscu u siebie w Lanckoronie zostawiac pieniadze,tymczasem te pieniadze na odziez czy buty itp zostawiaja w Kalwari.Musicie na temat Lanckorony spojrzec dalekosieznie i popatrzec inaczej jesli chcecie sie rozwijac jako miejscowosc,ale wy chcecie tak jak jest i ja tego nie krytykuje,ale uwazam ze bycie miastem to zawsze prestiz i renoma,wies nie nadaje takiej wizji rozwoju i zawsze bedzie w cieniu pobliskiego miasteczka.

 • do simens

  Z całym szacunkiem stuknij się w głowe!

  Kto o zdrowych zmysłach zrobi w Lanckoronie szkołę średnią gdy już w tym momencie nie ma kto chodzić do szkól np w kalwarii?

  Nie wiem w jaki sposób ma przyciągnąć turystów zmiana nazwy z wsi na miasto? nie uważasz, że w zamian za to lepiej coś turystom zaproponować aby chętniej przyjeżdżali? jakieś wydarzenia kulturalne itd. samą nazwą nic nie zdziałasz

  Co do komunikacji – sama zmiana na miasto nie zmieni nic. W Polsce są głównie przewoźnicy prywatni. Jak wiadomo firmę prowadzi się po to aby coś zarobić. Wątpię aby ktoś w Lanckoronie zrobił więcej połączeń z uwagi na to, że w większości będzie korzystać z tego raptem kilka osób.
  Nikt nikomu nie broni już teraz zrobić takich połączeń więc nie zastanawia Cie dlaczego ich nie ma ?

  W skali miesiąca do nowego sącza pojedzie z Lanckorony może 20 osób. Więc po co tam połączenie? Chcesz połączeń załóż działalność, zakup samochody i sprawdź czy to ma sens.

  Inwestycje? Jak najbardziej, jednak każda inwestycja musi mieć szanse zwrotu, nikt nic nie zrobi tylko po to żeby coś zrobić. Ludzi tu jest za mało aby cokolwiek się opłaciło. Turyści również raz są raz ich niema. Nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykuje.

  A poza tym z innej beczki. Widziałeś kiedyś miasto gdzie mieszkańcy wylewają ścieki do przydrożnych rowów bo nie ma innej opcji? niesądze.

  Żeby coś chcieć zrobić musi to mieć ręce i nogi. Sam pomysł bez nawet najmniejszych podstaw nie wystarczy.

  Tyle w temacie

 • siemens

  A ja uwazam ze bycie miastem Lanckoronie zwiekszylo by prestiz w skali kraju i wiecej turystow by przyjezdzalo.Bycie miastem to zdecydowanie by polepszylo i przyspieszylo komunikacje miejska i polaczenia z Krakowem,Bielskiem czy nawet Nowym Saczem,a z chwila bycia nadal wsia polaczenia z tymi miastami sa utrudnione.Glos oddany na nie dla Lanckorony to zwykla bojazn i niechec przez zmianami w przyszlosci tej miejscowosci oraz wiekszym ruchem turystow czy mieszkancow ktorzy zamarzyliby zamieszkac w tym miasteczku gdyby mieszkancy zaglosowali na tak.Po prostu zwykla bojazn i niechec do czegos nowego zwyciezly przed czyms co moglo by okazac sie w przyszlosci czyms korzystnym dla Lanckorony i wydaje mi sie ze wiekszosc glosow na nie oddali mieszkancy w wieku 40 wzwyz gdyz nie chca zmian i chca zeby Lanckorona byla dalej wsia i cichym zakatkiem,ale tez bez mozliwosci wiekszego zarobku dla sklepikarzy,ulatwien w dojezdzie do innych wiekszych miast,lepszej ifnrastruktury okolodrogowej,powstaniu szkol srednich,uzytecznosci publicznej itp i mieszkancy gminy lanckoronskiej sie tego przestraszyli.Coz wydaje mi sie ze bez zmiany pokoleniowej czyli tak powiedzmy za parenascie lat byc moze stworzy sie tendencja mieszkancow zeby jednak skusic sie za glosem na tak dla bycia miastem,ale jak mowie starzy ludzie sa juz chyba nie do przekonania.Natomiast oczywiscie w mlodym pokoleniu jest nadzieja ze przy dobrej kampani moga oddac glos na tak.

 • sąsiad

  Ale macie wesoło w tej gminie. Czytam wpisy i wyjść z podziwu nie mogę jak wasz wójt utrzymał się tak długo na stołku. Przecież gołym okiem widać, że robi co chce z radnymi i mieszkańcami. Ale jak jesteście ciołki to dalej siedźcie cicho. Cisza oznacza, ze taka dyktatura wam pasuje. To też smutna prawda o tym kto sprawuje władzę na naszych małych podwórkach. Nie ma weryfikacji i potem są sytuacje że jakiś oszołom dostaje się do koryta i nie popuści. To nie pierwsza taka gmina w naszym powiecie. A tak na marginesie po kiego grzyba ze wsi (pięknej zresztą) na siłę tworzyć miasto, jeszcze jak ludzie nie chcą. Trochę to nienormalne.

 • opozycja

  Najwyższy czas pozbierać podpisy do referendum nad wójtem bo sam to się nie poda do dymisji. Łopata czas abyś wrócił do robienia stolarki i przestał szkodzić innym.

 • Aloo

  Jaki procent społeczeństwa Lanckorony stanowi 15 radnych? Jeśli radni
  zostali wybrani przez mieszkańców Lanckorony, to chyba powinni
  prezentować wolę mieszkańców, a nie wójta, czyż nie? Według polskich
  przepisów człowiek może decydować o swojej własności – jeśli dobrze się
  orientuję Gmina Lanckorona nie jest własnością Łopaty, Frączka, czy
  zasiadających w Radzie Gminy. Wójt powinien odpuścić, a nie forsować
  czegoś, co narodziło się w głowach kilku osób, które chcą się zapisać na
  kartach historii jako Ci, którzy przywrócili prawa miejskie
  Lanckoronie. „Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił
  murowaną”. Tadeusz Łopata zastał Lanckoronę wioską, i mam nadzieję, że
  nie zostawi ją miastem!!! Panie Wójcie narobił sobie Pan już tylu
  wrogów, tyle osób do siebie zniechęcił – dlaczego nadal robi Pan
  wszystko, aby zrazić do siebie jeszcze więcej osób? To jest nielogiczne
  postępowanie! Zamiast być Wójtem wszystkich mieszkańców staje się Pan
  Wójtem kilku osób, które… czerpią korzyści z tego, a opinia o Panu – z
  każdą następną decyzją jest coraz gorsza!

 • Pro publico bono

  Kolega ściął starą, spróchniałą, rosochatą wierzbę, nawet bez wartości opałowej. Znalazł się usłużny i zgłosił gdzie trzeba. Sprawa oparła się o sąd, który miał odwagę umorzyć sprawę, ale koszty zasądził.
  Wójt Łopata wciął na cmentarzu wspaniałe, dorodne, zdrowe drzewa (opadały liście!) i nic. Jemu było wolno, to samo prawo, te same okoliczności i … bezkarność. To są dwie Polski, dwie Ojczyzny, dwa oblicza.
  Teraz tenże wójt wymyślił referendum, chciał mieć władzę cesarza. Naciągnął gminę na koszty i konsekwencje żadne. Dokąd zmierzamy?

 • świr

  A może referendum w sprawie wójta miałoby większą frekwencję. Łopata jeżeli masz jakiś ostatek honoru to podaj się do dymisji. Dymisja – referendum – taczki. Wybór pozostawiam zainteresowanemu.

 • w ciemno

  Że się zapytam, jaką karę poniósł wójt za wycięcie drzew na zabytkowym cmentarzu? Zamieciono pod dywan? Gdzie jest odpowiedź konserwatora?

 • Aloo

  Bardzo źle jest jak osoby zakompleksione, chcą pozbyć się swoich kompleksów
  poprzez wyższe stanowiska, czy wyższy status miejscowości – jak to jest w
  naszym przypadku. Panowie Frączek i Łopata – orędownicy praw miejskich –
  przekonują do czegoś czego mieszkańcy nie chcą, a tzw. korzyści z bycia miastem
  przedstawione w ulotce promocyjnej są tak bardzo śmieszne, nieprzemyślane i
  absurdalne, że nikt normalnie myślący nie uwierzył w nie. Ci tzw.
  „wszyscy”, którzy według tej dwójki domagali się przewrócenia praw
  miejskich albo głosowanie „olali” albo głosowali na NIE! Jeśli wójt i
  przewodniczący nadal będą drążyć temat i domagać się przywrócenia Lanckoronie
  praw miejskich, będzie to oznaczać, że mają gdzieś zdanie mieszkańców, którym zależy
  na Lanckoronie, i którzy interesują się tym co się na naszej wsi dzieje, oraz
  słowo demokracja i „głos ludu” są dla nich pojęciami albo całkowicie
  niezrozumiałymi, albo abstrakcyjnymi! Nie rozumiem dlaczego radni i wójt
  zamiast zajmować się sprawami, które są konieczne i potrzebne zajmują się…. a
  zmienimy herb, bo ten już się opatrzył – choć widnieje wszędzie, nawet w
  kościele, a to zmienimy status miejscowości. Za chwilę będzie zmiana nazw ulic
  i numeracji, potem nazw tzw. „przysiółków” i rzek, a na końcu pewnie
  nawet patron szkoły zostanie zmieniony, bo według kronikarzy straszny
  „pies na baby” z niego był, czyli ładnie mówiąc prowadził się
  NIEMORALNIE!!!!

 • wodzu

  „Być albo nie być – oto jest pytanie”.
  Być wójtem a być burmistrzem – oto jest pytanie.
  Łopata tak łatwo nie odpuści – po trupach do celu, tytuł burmistrza musi zdobyć. Po drodze pokrzyczy, postraszy, pokręci aby burmistrzem być.

 • Po co nam demokracja?

  W takim wypadku jeżeli wójt jest takim zarządcą i stosuje się do tego prawa. Proponuje co następuje!

  Cofnijmy wynik wyborów z 2014 roku. Toż to skandal żeby 57,19% głosujących ( czyli jakieś 29% mieszkańców) zadecydowało za wszystkich ! Frekwencja też nie była 100%, ba nawet połówki nie było, 49,75%.

  A więc burmistrzu czekamy na dymisje !:D
  Kończ waść wstydu oszczędź!

 • prum

  Właśnie tak Pan wójt manipuluje wszystkim. Decyzja co do miasta miała być zależna od wyniku konsultacji, a tu jednak wójt ma dalej ambicje.
  Dlaczego on tak kręci. Nie poszło po jego myśli to już kombinuje.