holandia3

Uczniowie z gminy Lanckorona wzięli udział w kolejnej edycji konkursu ,,Młodzi Ambasadorowie” cyklicznej wymiany uczniowskiej z zaprzyjaźnioną gminą holenderską – Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Najlepsi uczniowie już pakują walizki i szykują się do wyjazdu do Holandii.

 


W konkursie wzięły udział dzieci ze wszystkim szkół gminnych w Lanckoronie. Konkurs sprawdzał wiedzę o Holandii , umiejętności językowe , sprawność sportową- oraz umiejętność ,,ambasadorowania” – czyli promowania gminy poza granicami. Jury składało się z nauczycieli koordynatorów, dyrektorów szkół, wójta Gminy Lanckorona Tadeusza Łopaty.

W nagrodę dzieci jadą do Holandii w dniach 18-22 czerwca 2015, gdzie spotkają się z młodzieżą ze szkół i klubów sportowych, zwiedzą Amsterdam oraz Haarlem. W planach jest także zwiedzanie Niemiec: Ogrodów Poczdamu i Hamelm.

Wymiana uczniowska jest kontynuowana od 6 lat. Należy wspomnieć iż wymiana ta jest częścią współpracy partnerskiej gminy Lanckorona z bliźniaczym miastem w Holandii – jej koszty są pokrywane ze środków obu gmin.

Uczniowie spotkają się z rówieśnikami w ich szkołach, przedstawią prezentację na temat Polski, naszej kultury i miejscowości – będą tam naszymi ambasadorami.

Witani będą przez władze i radnych w Spaarndam – więc dużo obowiązków, ale nie zabraknie czasu też na rozrywkę i zabawę. Wystarczy im umiejętności – uczniowie wykazali się grą na różnych instrumentach, niektórzy świetnie rysują, pokazali iż chętnie i przez cały rok grają w amatorskim teatrze . Przynieśli swoje nagrody sportowe. Słowem najlepsi z najlepszych

Młodzi ambasadorzy w ramach konkursu – musieli wykazać się wiedzą o Holandii, bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, umiejętnościami plastycznymi oraz umiejętnością pracy w grupie.