Grupy pielgrzymów z Francji dotarły wczoraj do Kalwarii Zebrzydowskiej powitali ich wolontariusze z transparentami Bienvenue au Calvaire by mogli poczuć się jak u siebie. W Kalwarii już od kilku dni można spotkać radosnych młodych ludzi przybyłych na ŚDM.

W gminie Kalwaria Zebrzydowska w czasie Światowych Dni Młodzieży mieszkać będzie  ponad 3 tysiące młodych pielgrzymów będą oni nocować u rodzin a także w szkołach, w dniu wczorajszym zostali przez te rodziny odebrane, za sprawną organizację odpowiadał parafialny komitet organizacyjny ŚDM.

Wcześniej w Klasztorze zamieszkała grupa 450 młodych francuzów z alpejskiej miejscowości Gap, którymi zaopiekowała się  umilała czas pobytu w Polsce ekipa z PKS św. Józef, zorganizowano min. mecz piłki siatkowej i piłki nożnej Francja – Polska, wspólnie się tez modlili w kościele parafialnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

W Sanktuarium Kalwaryjskim w ostatnim czasie można było spotkać też grupy pielgrzymów z różnych części świata nie tylko z Europy, ale też z Australii, Ameryki.

Dziś rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży i dziś też w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczyna się Festiwal Młodych  od  Drogi Krzyżowej na Dróżkach.

W środę 27 lipca młodzi spotkają się na płycie stadionu Kalwarianki – boisko górne „Sahara” przy Alei Jana Pawła II – spotkanie rozpocznie się od Zumby, następnie będą katechezy  i koncerty od godz. 14:15 min. wystąpi znany w okolicy zespół Hak i Przyjaciele, a także Bona Fide, Patrycja Hurlak.

Przygotowany zostanie też telebim na którym transmitowane będzie powitanie Papieża Franciszka w Polsce od 17:15, wieczorem odbędą się kolejne koncerty.

W czwartek dzień wygląda podobnie, wystąpi Justyna Salawa i zespół Attacca i Przymierze a na koniec na scenie zobaczymy rapującego księdza Jakuba Bartczaka i ten koncert zapowiada się bardzo ciekawie.

W piątek na scenie zaprezentują się lokalni artyści Hubi Gie i zespół Shadow Scapaes.

Natomiast blisko 250 młodych ludzi z Polski, Ukrainy i Białorusi weźmie udział w Obozie Franciszkańskim, organizowanym z racji Światowych Dni Młodzieży w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uczestnikami zlotu są osoby związane z bernardyńskimi duszpasterstwami młodzieżowymi.

Chcemy przekazać młodym franciszkańskie przesłanie radości, której źródłem jest doświadczenie miłosierdzia  – mówi o. Augustyn Bielak OFM, jeden z organizatorów obozu.

Jak podkreśla, na jego klimat będzie miało wpływ przede wszystkim miejsce, w którym od wieków pielgrzymi rozważają Mękę Pańską i oddają cześć Matce Jezusa. Jego zdaniem, w ten sposób młodzi, uczestnicząc w nabożeństwach dróżkowych i nabożeństwie pojednania, będą mogli się spotkać z Bożym Miłosierdziem. „Napełnieni tym doświadczeniem, będą mogli przekazywać go innym

Organizatorzy obozu będą namawiali młodych także do przejścia przez Bramę Miłosierdzia, która znajduje się w bazylice Matki Bożej Anielskiej – w jednym w kilkunastu w archidiecezji krakowskiej kościołów jubileuszowych i do korzystania z daru odpustu.

Obóz Franciszkański w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął  się w poniedziałek,  młodzi wzięli  udział w Liturgii Słowa i wysłuchali  katechezy. Wtorek będzie miał charakter pokutny: będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi, odbędzie się Droga Krzyżowa na kalwaryjskich dróżkach.

To ważne, żeby już na początku młodzi mogli się pojednać z Panem Bogiem, by z czystym sercem korzystać z tych wszystkich łask, jakie się wiążą z udziałem w Światowych Dniach Młodzieży  – podkreśla o. Augustyn.

 

{Foto: kalwaria.eu}

Festiwal Młodych w Kalwarii Zebrzydowskiej

PROGRAM
Wtorek, 26 lipca
15:00 Droga Krzyżowa na dróżkach
18:00 Msza Św. w klasztorze

Środa, 27 lipca
9:00-12:00 katechezy
14:00 początek koncertów
16:00 Patrycja Hurlak
17:15 transmisja z przywitania Papieża
18:00 Uwielbienie
19:15 koncerty
20:00 Soul’n’Voices
21:30 ogłoszenie wyników zmagań sportowych

Czwartek, 28 lipca
9:00-12:00 katechezy
14:30 Otwarta Scena
17:00 transmisja z Krakowa
19:00 koncerty
20:00 ks. Jakub Bartczak

Piątek, 29 lipca
9:00-12:00 katechezy
14:30 Otwarta Scena
17:30 transmisja z Krakowa

Youth festival