Ta akcja wywołuje skrajne emocje wśród mieszkańców. Inicjatywa Płuca Kalwarii ruszyła z akcją edukacyjną, zaopatrzona w klepsydry pogrzebowe  – w ten sposób żegnają Kalwaryjskie Powietrze.

W ostatnich dniach w gminie Kalwaria Zebrzydowska pojawiły się plakaty, w zamyśle pomysłodawców klepsydry mają wywołać szok i dać do myślenia.

Akcja jest szeroko komentowana w całej gminie, w której zaczęto coraz głośniej mówić że z powietrzem którym oddychamy jest fatalnie, najgorzej jest w ostatnich dniach nad całą Małopolską unosi się smog, wszelkie normy zostały przekroczone, podobnie jest w Kalwarii.

Plakaty Inicjatywy Płuca Kalwarii przygotowano w formie klepsydry, napisano na niej „Z każdym spalonym śmieciem powstają choroby nowotworowe Ś.P. Kalwaryjskie Powietrze Pogrążeni w głęboki żalu mieszkańcy Kalwarii”. Plakat zaprojektował uczeń ZS im. KEN pod okiem Jarosława Leskiego – współzałożyciela Inicjatywy Płuca Kalwarii, plakat ma dać do myślenia i daje.

Inicjatywa Płuca Kalwarii zwraca uwagę, że w ostatnich latach obserwujemy w gminie Kalwaria  znaczny wzrost zachorowań u dzieci na astmę oskrzelową, alergię i białaczkę.

Aktualna liczba pacjentów onkologicznych z gminy Kalwaria Zebrzydowska to ok. 800 osób, 40 % z samego miasta Kalwarii. Rodzaje wykrytych nowotworów: rak płuc rak mózgu, białaczka, Chłoniak, rak jądra, nowotwory żołądka i wątroby – 50% zachorowań z samego miasta Kalwaria Zebrzydowska mówią członkowie Inicjatywy Płuca Kalwarii

Członkowie Inicjatywy mają pełną świadomość, że przygotowując plakat w formie klepsydry pobudzą emocję i będą szokować

Celem akcji jest uświadomienie obywatelom naszego miasta, że palenie odpadów, plastików, pcv, skór i mdf grozi poważnymi chorobami, a nawet śmiercią. Klepsydra to Memento Mori. Jeśli nie przestaniemy się truć, umrzemy razem z Kalwaryjskim Powietrzem. Nasza kampania jest długofalowa i zamierzamy wzmacniać nasze przekazy do mieszkańców. Celem naszej outdoorowej kampanii jest trafienie do ludzkich sumień. Nie boimy się mocnych symboli i prosimy o nie zrywanie klepsydr. Gdyż nie obrażają uczuć religijnych – mówi Katarzyna Baran współzałożycielka Inicjatywy Płuca Kalwarii

Działania Inicjatywy są zaplanowane w czasie, rozpoczęli od ulotek rozdali ich około 5 tys. teraz pojawiły się plakaty, w przyszłą sobotę 14 listopada o godz. 10:00 na rynku w Kalwarii organizują „Dzień Powietrza”. Będą konkursy i sporo niespodzianek, organizatorzy zapraszają mieszkańców Kalwarii do udziału w tej akcji.

Jeżeli niektórzy mieszkańcy Kalwarii nie przestana spalać śmieci, odpadów poprodukcyjnych, a nawet liści – zginiemy. Pogrzeb powietrza kalwaryjskiego jest symbolem, który powinien nam uświadomić że wkrótce przedwczesna śmierć może zawitać do każdego mieszkańca Kalwarii -dodaje na FB Jarosław Leski współzałożyciel Płuc Kalwarii

 

  • Hierarchia wartości

    5000 tys. zł czyli 5 000 000 zł, czyli 5 mln. zł kary? 🙂

  • lolo

    Tylko kontrola i kary przynajmniej 5000 tys. zł. dla palących odpady stolarskie i obuwnicze. Róbmy fotografie dymiących zakładów i wysyłajmy do Krakowa do ochrony środowiska. Każdy sprawdzony przez nich zakład i nałożona kara to więcej czystego powietrza i zdrowych ludzi..