Nie pomagają apele o niewypalaniu traw. Właśnie spłonęło 5 hektarów traw w Izdebniku i na Podchybiu. Z ogniem walczyli strażacy z OSP Izdebnik.

W Wielki Piątek  1 hektar traw spłonął w Brodach.

25 Marca 2016 roku o godzinie 15:30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru trawy w Brodach. Do pożaru udaliśmy się zastępem GBA Star 266. Po dotarciu na miejsce i rozpoznaniu okazało się że palą się nieużytki o powierzchni około 1 hektara. Nasze działanie polegały na gaszeniu płomieni za pomocą tłumic oraz rozwinięciu linii gaśniczych w celu dogaszenia pogorzeliska. Na miejscu byli obecni również druhowie z OSP Brody, Strażacy z JRG Wadowice oraz Policja – informują strażacy z OSP Kalwaria Zebrzydowska 

 

 

Nie wypalaj traw

Celowe podpalanie traw stanowi około 70% wszystkich pożarów traw. Najczęściej można usłyszeć, że to zły zwyczaj osób dorosłych. Strażacy chcą też zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny problem związany z bezmyślnym i celowym podpalaniem traw przez dorosłych: poprzez takie działanie wpływają negatywnie na świadomość dzieci, które podpalają trawę, gdyż „tak robią dorośli”.

Dzieci nie potrafią wytłumaczyć swoich czynów dla nich to atrakcja, coś się dzieje. Po za tym jest to dla nich „doskonała” zabawa, bardzo często akceptowana przez opiekunów. Dlatego uzasadniona wydaje się rozmowa nauczycieli z młodzieżą szkolną na temat skutków zabawy z ogniem – aby uświadamiać, jak przez własną lekkomyślność stajemy się niszczycielami środowiska, a nierzadko własnego mienia.

Płomienie wywołane wypaplaniem traw niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.
W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).

Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice
(które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę.

Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Wypalanie traw to bardzo duże zagrożenie dla lasów.
Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

{Foto:OSP Kalwaria Zebrzydowska, OSP Izdebnik}