Jeszcze tej i następnej nocy możemy na  niebie podziwiać  wspaniałe widowisko.  Jak co roku w sierpniu  rzesze miłośników astronomii oglądają  spadające meteory  z  roju Perseidów, które często określane są mianem „spadających gwiazd”.

Perseidy  to drobne cząsteczki materii,  pozostawione przez  kometę  Swift-Tuttle, która okrąża Słońce w ciągu 133 lat.

Ziemia każdego roku  przecina trasę, którą podążała  kometa  i  w ten sposób spotyka  się z pozostawionymi  przez  nią okruchami. To co z Ziemi obserwujemy  w   postaci  „spadających gwiazd”   rozświetlających   nieboskłon   jest   pyłem i drobinami materii wielkości ziarnka piasku  spalającymi się w  ziemskiej atmosferze.

Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy żadnego sprzętu optycznego. Możemy położyć się na kocu lub na leżaku i spoglądać na północno – wschodnie niebo już po godzinie 22:00. Pamiętajcie ubrać się ciepło, bo najbliższe noce zapowiadają się chłodne – mówi Jarosław Leski pasjonat astronomii 

Im  dalej  będziemy  od źródeł  światła  miejskiego  tym  lepiej,  chociaż  i  tak  w obserwacjach słabszych Perseidów może przeszkadzać nam zachodzący Księżyc.

Jednak  te najjaśniejsze Perseidy  będą na tyle spektakularne,  że    obserwatorzy nagradzają je głośnym WOW !

Dla osób pragnących podejść ambitniej do obserwacji proponuję, by liczyły ile Perseidów pojawi się w ciągu godziny, a następnie porównały, w której godzinie obserwacji było ich najwięcej. Powodzenia i czystego nieba  – dodaje Jarosław Leski 

{Fot: Jarosław Leski}

 • bo mogę 😂

 • jakubik

  Nikogo, znaczy też nie Ciebie, zatem po kiego licha tu wlazłeś i gderasz za innych?

 • przypominam, nikogo to nie obchodzi.

 • forlizus

  Przypominam, 28 sierpnia nasz panujący jaśnie burmistrz ma imieniny. Czy w poniedziałek złoży życzenia Ormantemu były burmistrz Stradomski? No co, głosujemy, złoży jako dyrektor szkoły czy jako pan Zbyszek?

 • ku pamięci

  Do kinia:
  Nie tak, nie będzie mamy burmistrza (Ormantego) bardzo rezolutnego, uczciwego, rozsądnego. Burmistrz jest człowiekiem wykształconym, bogobojnym, szczerze modlącym się katolikiem. Burmistrz nie może sobie pozwolić, żeby mianować do zarządzania oświatą ludzi, którzy prawie zajeździli go na śmierć. Tak niedawno niejaki Stradomski niszczył Ormantego wszędzie gdzie to było możliwe. Opowiadał rzeczy niestworzone, a Ormanty niczym uczniak tłumaczył, błagał, wyjaśniał. Aż się płakać chciało. Wyobraźcie sobie, że to nie miałoby znaczenia. Stradomski będzie pomagał Ormantemu i będzie jego ekspertem. Niesłychane. Tak nie będzie. Wierzę w rozum, racjonalność, logikę Ormantego. Przecież on ma tak wielkie wykształcenie (chyba najwyższe w miasteczku) i czegoś się nauczył. Ale … czas pokaże, czy Ormanty nie chodzi na pasku PiSu? I resztę swoich przyjaciół opuści i pokaże środkowy palec?

 • kinia

  Nie ma szans żeby było dobrze – stary ułożył się z pisuarami, i górką. Nie widzi że się z niego śmieją. Jak liczy na to że jak da Stradomskiemu stołek dyrektorski to ten nie będzie kandydował. Błoga ci głupoto ludzka. Nie nauczyło chłopa to 4-ro letnie zesłanie w niebyt gminnej polityki. Chory był na władzę a ta choroba się pogłębiła.
  Dla tej gminy nie zrobił nic przez poprzednie 20 lat i te 4-ry lata przespał. Dowalili nam karami za śmietnik przez jego niekompetencję, a teraz dowalą nam za brak kanalizacji, bo nie umie pozyskać pieniędzy na budowę kanalizacji. W gminie wadowickiej mogą, w gminie andrychowskiej mogą, u nas się nie da bo ten niemota boi się pieniędzy z zewnątrz jak diabeł święconej wody. Wymodlić się rozumu nie da.

 • Ormanty w gwiazdach szczęścia

  Czy Kalwarię stać na oderwanie się od dziadostwa, prostactwa, nieokrzesania? Czy tutaj będzie kiedyś normalnie? Czy pójdzie sytuacja ku zadowoleniu społeczeństwa? Otóż NIE. Nie mamy szczęścia do władających gminą, jakieś spady muszą prowadzić swoją politykę. Musi być nadal kolesiostwo, swoje na wierzchu. Także przy obsadzaniu (niewielu przecież stanowisk). Mówi się, że Ormanty wykombinował na dyrektorów szkół byłego burmistrza Stradomskiego, byłego dyrektora szkoły Ciapę. Jeszcze tzw. komisja konkursowa nie zebrała się, a tu masz babo placek. Rozstrzygnięto. Kto kazał Ormantemu na taki zabieg? Sam wymyślił? Nie było innych kandydatów? A może ich zniechęcono? Wiele pytań, odpowiedzi na pewno nie będzie, bo u nas wszechwiedzącym jest jeden człowiek, utytułowany, udekorowany. Człowiek, który opanował wszechświat.

 • szkoda że ty nie zagrasz, na pewno byś dał!

 • Kibic

  Na moje oko dostanie 7, 8 , juniorzy nie dadzą rady

 • wszystkie

 • astro-kibol

  A ile trzeba „spadających gwiazd” zobaczyć aby spełniło się życzenie i jutro Kalwarianka nie dostała więcej niż 4 bramek?