Wydarzenia, postacie, historie związane z poznańskim czerwcem 1956 roku oraz wydarzeniami, które rozgrywały się w tym samym czasie na Węgrzech oglądać można na wystawie „1956 Polska – Węgry historia i pamięć”. Plenerowa wystawa zorganizowana została na Rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na wystawie opisane i zilustrowane autentycznymi fotografiami zostały m.in. wiec Gomułki na placu Defilad w Warszawie, śluby jasnogórskie, postać Romka Strzałkowskiego i Lechosława Goździka, a także Akosa Engelmayera pierwszego ambasadora demokratycznych Węgier, który po powstaniu węgierskim wyemigrował do Polski, gdzie później zaangażował się w ruch antykomunistyczny.

Celem ekspozycji jest „przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym – mówią organizatorzy.

Wystawę przygotowało Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Węgierski Komitet Pamięci Narodowej oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Wystawa pokazywana jest równolegle w kilku miastach w Polsce oraz w Sejmie RP i przed budynkiem Parlamentu w Budapeszcie.

{ckstkalwaria.com}

  • 1956

    Była komuna a obecnie jest reżim pisowski