Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w CKSiT odbył się wykład Marcina Chorązkiego z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, historyk opowiadał o losach Żołnierzy Wyklętych, funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego.

Mieszkańcy spotkali się z  pracownikiem krakowskiego oddziału IPN dr Marcinem Chorązkim, historyk przyjechał na zaproszenie Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W czasie wykładu można było dowiedzieć się o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego w trakcie wojny i po jej zakończeniu.

Dr Marcin Chorązki z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej sporo miejsca poświecił żołnierzom wyklętym  przybliżając ich losy.

Przypomniał też  dzień 1 marca 1951 r.  gdy w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Żołnierzy Pamięci Wyklętych.

Egzekucja rozpoczęła się o godz. 20. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Wyświetlono tez filmu o losach por. Mieczysława Bujaka ukazujący mechanizmy zwalczania elit narodu. Bohaterem filmu był żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, który dla komunistów był niebezpieczny przez sam fakt, że żył. Młodym, popularnym wśród podchorążych porucznikiem szybko zainteresowała się komórka Informacji Wojskowej.

Aresztowano go w sierpniu 1950 roku pod zarzutami: udziału w nielegalnej organizacji WiN, gromadzenia broni i prowadzenia wśród podchorążych agitacji antypaństwowej. Na poruczniku Mieczysławie Bujaku został wykonany wyrok śmierci 30 sierpnia 1951 roku w więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu, a jego ciało złożono w anonimowej mogile. 

CKSiT nawiązało współprace z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i wszystko wskazuje na to, że w tym roku Kalwaria będzie jednym z miast, w których zorganizowany zostanie  przegląd filmów „Echa Katynia”