Oddział Obrony Terytorialnej „Skała” ogłasza nabór

Ostatnio informowaliśmy o tym, że Oddział Obrony Terytorialnej „Skała” z Kalwarii Zebrzydowskiej wyszkolił pierwszych rekrutów, teraz ogłaszają kolejny nabór, powstanie też kolejny oddział OT „Granit” w Wadowicach.

Działalność o charakterze proobronnym  na terenie Powiatu Wadowickiego zainaugurował Bartosz Gałkowski, który wiosną w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął formowanie oddziału Obrony Terytorialnej pod nazwą „Skała”. Ugrupowanie to zrzesza ochotników, którzy działając społecznie, poświęcają swój wolny czas na pogłębienie umiejętności i szkolenia o charakterze militarnym.

Każdy z nas jest gotów stanąć w obronie swojej miejscowości, rodziny i przyjaciół, gdyż główną inicjatywą naszego oddziału jest poprawa poczucia bezpieczeństwa i obronności w naszym powiecie – mówi nam jeden z członków OT „Skała” – Krzysztof Chmiel

Ochotnicy ze „Skały” bardzo szybko podjęli decyzję, aby rozszerzyć swoją działalność i na jesień planują rozpocząć formowanie oddziału „Granit”, który będzie funkcjonował w na terenie Wadowic.

W ostatnich dniach spotkali się w tej sprawie ze Starostą Wadowickim Bartoszem Kalińskim. Podczas rozmowy przedstawiciele „Skały” przybliżyli dotychczasową działalność oraz plany na przyszłość, związane z rozwijaniem obrony terytorialnej na terenie Powiatu Wadowickiego.

Cieszę się, że na terenie naszego powiatu powstają oddziały Obrony Terytorialnej, dzięki którym nasi mieszkańcy będą mogli czuć się bezpieczniej. Popieram takie inicjatywy i dołożę wszelkich starań, aby w jakiś sposób pomóc tym ugrupowaniomzapowiada Starosta.

Oba oddziały ogłaszają jesienny nabór do swoich szeregów. Warunki wstąpienia to: pełnoletność, posiadanie obywatelstwa polskiego, niekaralność oraz ukończenie kursu unitarnego, którego zajęcia prowadzone są często na ciężkim terenie i w niesprzyjających warunkach.

Całość  i poziom zdobytych umiejętności weryfikuje 24 godzinny egzamin końcowy.  Szkolenie obejmuje m.in. terenoznawstwo, taktykę lekkiej piechoty, kurs strzelecki i trening kondycyjny.

Zainteresowanych wstąpieniem do szeregów lokalnych ugrupowań Obrony Terytorialnej informujemy, że spotkanie rekrutacyjne oddziału „Skała” zaplanowane jest w czwartek 3 września o godzinie 17.30 w siedzibie „Starego Kina” przy ulicy Mickiewicza 4 w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Spotkanie inauguracyjne nowo-formowanego oddziału „Granit” zostanie natomiast zorganizowane w Restauracji Ogrodowa przy ulicy Emilii i Karola Wojtyłów 12 w Wadowicach, w piątek 4 września o godzinie 17.30 .

Warto podkreślić, iż oba oddziały nazwane zostały na cześć żołnierzy walczących w naszych okolicach, Kazimierza Paulo – pseudonim „Skała” oraz Mieczysława Wądolnego – pseudonim „Granit”, znanego później jako „Mściciel”.

{powiat.wadowice.pl}