Kalwaryjskie Spotkania z Astronomią za nami ich gościem był Michał Żołnowskim – bardzo znany polski odkrywca planetoid, był też koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Przemysława Rudź.

 

Głównym gościem spotkania był Michał Żołnowskim – bardzo znany polski odkrywca planetoid (ostatnio 23 marca 2015 r. dokonał on wraz z 3 innymi osobami odkrycia komety, która zostało oficjalnie potwierdzone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w biuletynie CBET nr 4083 z 27 marca 2015 r.)

Niebo w Polsce nie rozpieszcza, także Michał pragnąć uciec od rozjaśnionego i zachmurzonego krakowskiego nieba, zaczął jak sam mówi „kombinować” i 5 lat temu poleciał do Chile.

Chile jest mękką astronomów i są tam największe i najwspanialsze teleskopy, gdyż jak mówią statystyki w Chile jest 300 pogodnych nocy w roku. Pożyczonym samochodem wyruszył po bezdrożach Chile miejsca na postawienie automatycznego, zrobotyzowanego obserwatorium.

Po kilkunastu dniach poszukiwań udało mu się odnaleźć farmę teleskopów ekscentrycznego naukowca Alain’a Maury’ego, gdzie niestety okazało się, że nie ma już miejsca (prądu i łącza internetowego na kolejny teleskop).

Michał wrócił do kraju z pustymi rękami, jednakże postawił na Włochy, gdzie zbudował obserwatorium. W nim to odkrył ponad 100 planetoid, jednakże nie udało mu się odkryć żadnej komety. Przełom nastąpił dopiero w grudniu 2014 roku, kiedy na wspomnianej już wcześniej farmie astronomicznej udało odkupić się teleskop i obserwatorium.

23 marca 2015 r. okazało się że mamy polską kometę. Po raz pierwszy od 90 lat amatorzy polscy odkryli kometę (w sumie jest to 4 polska kometa).

Dzień ten dla Michała i jego 3 współpracowników (Marcina Gędka, Rafała Reszelewskiego i Michała Kusiaka) był bardzo nerwowy. Najpierw popsuł się montaż (urządzenie do sterowania teleskopem), a nad ranem kopuła chroniąca teleskop i urządzenia przed słońcem i burzami piaskowymi nie chciała się domknąć i została 10 centymetrowa szparka. Po południu jednak okazało się, że na zdjęciach została zarejestrowana kometa

 

 

Czym jest planetoida?

Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés ? gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) ? ciało niebieskie o małych rozmiarach ? od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często ? przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych ? o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

Obecnie znanych jest ponad 680 tys. planetoid (w tym ponad 430 tys. ponumerowanych), z których większość porusza się po orbitach nieznacznie nachylonych do ekliptyki, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza ? w tzw. głównym pasie planetoid oraz w pasie Kuipera. W przypadku tej ostatniej grupy nachylenie do ekliptyki może być znaczne.

Trudno oszacować całkowitą liczbę występujących w Układzie Słonecznym planetoid; wynosi ona zapewne wiele milionów. Sam główny pas planetoid zawiera według aktualnych szacunków od 1,1 do 1,9 miliona planetoid o średnicy co najmniej 1 km oraz dziesiątki milionów mniejszych.