„Miejcie odwagę iść pod prąd” – słowa papieża Franciszka stały się mottem spotkania młodych wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wolontariuszem nie da się być od święta. Wolontariat to pasja życia, która powinna przenikać waszą codzienność. Wolontariat to świadectwo waszej wiary – mówił do zebranych w Kalwarii Zebrzydowskiej wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z całej Polski bp Damian Muskus.

Do jakiej odwagi wzywa was Ojciec Święty? To przede wszystkim odwaga przeciwstawiania się tendencjom do banalizowania miłości, do życia w kulturze tymczasowości i powierzchowności, do unikania odpowiedzialności za siebie i za to, co robimy ze swoim życiem – tak tłumaczył hasło pielgrzymki szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Bp Muskus przewodniczył Mszy św., którą wraz z nim odprawiło w kalwaryjskim sanktuarium ponad trzydziestu duszpasterzy młodych z całej Polski.

Przedstawiciele młodych zawierzyli wszystkich wolontariuszy Matce Bożej Kalwaryjskiej, a także zaprosili jej Święty Wizerunek do Krakowa, by tak jak w Kanie Galilejskiej „zakrzątnęła się jak dobra Gospodyni i pomogła czynić to, co mówi Syn”. 

Maryjo, przychodzimy dziś do Ciebie po pomoc. Naszą siłą jest radość i optymizm młodości, wielkie pragnienie dobra i pokoju, a także szczera chęć służenia Twojemu Synowi w Jego Kościele – wołali wolontariusze.

W homilii bp Muskus podkreślał, że ŚDM to dopiero początek drogi młodych, którzy postanowili poświęcić się posłudze wolontariatu.

Jeśli po zakończeniu spotkania młodych pragnienie bezinteresownej służby pozostanie w was żywe, jeśli będzie dla was źródłem niepokoju mobilizującego do zmian, to będzie najpiękniejszy owoc ŚDM w Krakowie – mówił biskup Damian Muskus

Młodzież w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki wysłuchała także konferencji ks. dr. Damiana Wąska podejmującej temat pielgrzymki – podążania pod prąd.

Liderzy parafialni i inni zaangażowani wzięli udział w warsztatach Wolontariatu PLUS, które dotyczyły pracy w grupach, działania zgodnie ze swoim temperamentem oraz rejestracji na wolontariat krótkoterminowy na czas wydarzeń w Krakowie.

Młodzi przeszli także kalwaryjskimi dróżkami rozważając stacje Drogi Krzyżowej.

Na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wolontariuszy ŚDM do Kalwarii Zebrzydowskiej spotkało się ok. 600 wolontariuszy z ponad 20 polskich diecezji (m.in. koszalińsko-kołobrzeskiej, radomskiej zamojsko-lubaczowskiej czy łomżyńskiej), a także przedstawiciele diecezji witebskiej na Białorusi oraz długoterminowi wolontariusze Komitetu Organizacyjnego z Brazylii i Kanady.

Na 10 miesięcy przed ŚDM na wolontariat krótkoterminowy zgłosiło się już prawie 4000 kandydatów.

Spośród zgłoszeń z kraju i z zagranicy wybranych będzie 25 tysięcy osób. Będą działać w parafiach stref zakwaterowania, w miejscach katechez, na wydarzeniach centralnych oraz wszędzie tam, gdzie pielgrzymom będzie potrzebna pomoc.

{ekai.pl, krakow2016.com}